BUNUN ADI DİKTATÖRLÜK

HDP den Mersin milletvekili adayı olan Dengir Mir Mehmet Fırat, Türkiye ye Türk tipi Başkanlık sistemi getirilerek, halklar ayrıştırılmak isteniyor. Bunun adı Başkanlık sistemi değil, diktatörlüktür. Tıpkı Irak, Suriye, Libya daki gibi dedi.

 BUNUN ADI DİKTATÖRLÜK

HDP Mersin milletvekili adayları Çilem Öz ve Dengir Mir Mehmet Fırat, seçim çalışmaları kapsamında merkez Yenişehir İlçesi nin Şahintepesi Mahallesi nde halk toplantısına katıldı. Burada vatandaşlara hitap eden Fırat, AK Parti den neden istifa ettiğine açıklık getirdi. AK Parti yi kurarken tüm halklara demokrasi, özgürlük ve eşitlik getireceklerine inanarak kurduklarını belirten Fırat, Kürtlerin anadildeki eğitimine karşı çıkılmasının istifasında en önemli etkenlerden biri olduğunu söyledi.

ANADİLDE OKULA ERDOĞAN KARŞI ÇIKTI

Dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile anadilde eğitimle ilgili aralarında geçen bir konuşmayı da vatandaşla paylaşan Fırat, şunları söyledi:

Ben Kürtlere anadilinde okul açmak gerekir dediğimde Başbakan Erdoğan bana, Onların devleti mi var ki anadillerinde okul açalım? diye yanıt verdi. Özgürlükçülüğü ve demokrasi anlayışı bir anda tersine dönmüştü. Yine söz alarak, Sayın Başbakan, dil ile devlet arasında ilişki kurmanız mantıken yanlış dedim. Çünkü bugün dünya üzerinde yaklaşık 200 ülke var. Ama dünyada 5 bin dil konuşuluyor. Velev ki devlet ile dil arasında herhangi bir ilişki yoktur dedim. Başbakan a, 70 Kürt milletvekiliniz var. Siz aynı zamanda Kürtlerin de başbakanısınız. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Kürtlerin de devletidir. Kürtlerle kurtarılmış ve kurulmuştur dedim. Fakültelerde ölü dilleri okutuyorsunuz ama 20 milyonluk nüfusa sahip Kürtlerin yaşayan dilini öğretmiyorsunuz. Ben bu ülkenin bir vatandaşı olarak çocuklarımın Kürtçe öğrenmesini istiyorum dedim. 1-2 Kürt vekil dışında kimseden beni destekleyen bir ses çıkmadı. Başbakan ise bana hiç cevap vermedi.

FİKİR AYRILIĞINDAN SONRA İSTİFA ETTİM

Fırat konuşmasının devamında, yalnız Kürtler değil, diğer azınlıklar üzerindeki yasakların da devam ettiğini öne sürdü. Fırat, Kürtlerin ve diğer azınlıkların hak taleplerinin yerine getirilmediğini, insanların anadilini öğrenmek istemeleri temel bir hak ve özgürlük olduğunu kaydeden Fırat, Bunu yalnız Kürtler için değil, Lazlar, Çerkesler, Araplar ve diğer tüm halklar için temel bir hak ve özgürlüktür. Demokrasinin temeli budur. Devletin 10 u aşkın kanalı olan TRT de tüm azınlıkların dilinde yayın yapılması gerekiyor. Çünkü TRT, tüm o halkların verdiği vergilerle ayakta duruyor diye konuştu. Siyasette 42 yılı geçirdiğini vurgulan Dengir Mir Mehmet Fırat, konuşmasını şöyle tamamladı:

Bu haksız uygulamalardan ve ciddi fikir ayrılığından sonra AKP den istifa ettim ve siyasete noktayı koydum. Siyasete geri dönmemin nedeni ise Başkanlık sistemi tartışmasında kaynaklıdır. Türkiye ye Türk tipi Başkanlık sistemi getirilerek, halklar ayrıştırılmak isteniyor. Bunun adı başkanlık sistemi değil, diktatörlüktür. Tıpkı Irak, Suriye, Libya daki gibi. Bu nedenle HDP saflarında siyasete yeniden dönme gereği duydum. Ben emekliliğe ayrılmış, fakat seferberlik halinde silah altına alınmış biri gibiyim.
 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da meydan dayağı! Baygınlık geçirdi

1 Samsun'da meydan dayağı! Baygınlık geçirdi

Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

2 Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

3 Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

Lime lime doğrandık

4 Lime lime doğrandık

Sakata geldik

5 Sakata geldik

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

6 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

MHP'li Usta birinci sıradan aday

7 MHP'li Usta birinci sıradan aday

Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

8 Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

9 ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

Samsun'da ramazan pidesine zam

10 Samsun'da ramazan pidesine zam