Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Çevrecilerden Akkuyu tepkisi

Çernobil faciasının 29 uncu yıldönümü nedeni ile toplanan Mersinli çevreciler, yaptıkları yürüyüş ve basın açıklamasıyla Gülnar İlçesi ne bağlı Büyükeceli Mahallesi ne yapılacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali ne tepki gösterdi.

Çevrecilerden Akkuyu tepkisi

Mersin de Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) üyeleri, Çankaya Mahallesi İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Özgür Çocuk Parkı önünde bir araya geldi. Aralarında CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de bulunduğu yaklaşık 100 kişilik grup, Mersin uyuma Akkuyu ya sahip çık , Nükleere inat yaşasın hayat , Nükleer santral istemiyoruz ve Nükleer santral ölüm demektir sloganları atarak Akkuyu Nükleer Güç Santrali Bilgilendirme Merkezi önüne kadar yürüdü. Burada bazı eylemciler beraberinde getirdiği mumları yakarken, NKP Dönem Sözcüsü Dr. Ful Uğurhan, Çernobil faciasının dünyada insan eliyle yaratılmış en büyük felaket olduğunu belirtti. Yaşanan facia sonrası milyonlarca insanın çeşitli hastalıklar nedeni ile yaşamını yitirdiğini hatırlatan Uğurhan, Görüldüğü gibi nükleer santraller hiç de ekonomik değildir. Bir kaza olursa ki kazalar son derece sık olmaktadır. Ülkelerin ekonomilerini de alt üst ediyor. İnsanların yaşamlarını da karabasanlara geçiriyor. Bizde ülkemizin tertemiz topraklarında ilk nükleer santralin yapımının planlandığı ilin insanları olarak bu kaderi yaşamak istemiyoruz dedi.

Ardından söz alan CHP Milletvekili Atıcı ise yaşanan facialara rağmen geçmişten ders alınmadığını kaydederek, şunları söyledi:

Bugün geçmişten ders almayanların başımıza ne çoraplar öreceğini sizlerle paylaşmak mecburiyetindeyim. Akıllı insanlar geçmişten ders alırlar. Daha akıllılar ise başkalarının deneyiminden ders alırlar. Çernobil de yaşananlardan ders almayanlar akılsızdır. Nükleer santralin maliyetinden bugün bahsetmeyeceğiz. Dünyanın ve Türkiye nin enerji ihtiyacından bahsetmeyeceğiz. Bu hesapları defalarca yaptık ve Türkiye nin şu anki büyüme hızının iki kat daha büyüdüğünü varsayarsak bile, ihtiyacı olan enerjinin iki katından daha fazlasını yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edebileceğini hesapladık. Bu nedenle nükleer santrallere karşıyız. Bu nedenle nükleer santralleri istemiyoruz. Çünkü nükleer santrallerin bizlere, insanlara, bütün canlılara ölüm getirdiğini, sakatlık getirdiğini gördük, yaşadık. Nerede gördük? Çernobil de gördük, 29 yıl önce gördük. Başka nerede gördük? Fukuşima da gördük. Benzer bir olayı Türkiye de görmek ve yaşamak istemiyoruz .

Eyleme katılan siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin yaptıkları kısa konuşmalarından ardından kalabalık, olaysız bir şekilde dağıldı.EN ÇOK OKUNANLAR

4 bomba idmanda

1 4 bomba idmanda

Acı tablo açıklandı

2 Acı tablo açıklandı

1-2 isim daha

3 1-2 isim daha

Tarihi mekanda moral yemeği

4 Tarihi mekanda moral yemeği

 54 ilde dev FETÖ operasyonu

5 54 ilde dev FETÖ operasyonu

60 günü dolu dolu geçirmeliyiz

6 60 günü dolu dolu geçirmeliyiz

Tekin Hızlı tren başka bahara kaldı

7 Tekin: 'Hızlı tren başka bahara kaldı'

Taraftarlardan Samsunspora kara gün bestesi

8 Taraftarlardan Samsunspor'a 'kara gün' bestesi

Fındıktaki asıl sorun

9 Fındıktaki asıl sorun!..

TEMADdan 320 tepkisi

10 TEMAD'dan 320 tepkisi