YÜZME BİLMEYEN ÇOCUK KALMAYACAK

Samsun’da Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen ilkokul ikinci sınıf öğrencilerine yönelik Geleceğe Kulaç Atıyoruz Projesi miniklere yüzme öğretmeye devam ediyor.

YÜZME BİLMEYEN ÇOCUK KALMAYACAK

Yılbaşında Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın bizzat başlattığı projeye katılan minikler arasında yüzme bilmeyen kalmadı. Fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunmak, yüzme bilmeyen öğrencilere yüzme öğretmek ve yetenekli olanları kulüp bünyesine kazandırmak amacıyla devam eden projenin birinci dönemi Haziran ayında son bulacak.

SAMSUN’UN İLÇELERİNDEKİ OKULLARDA DA UYGULANACAK
Samsun 19 Mayıs Kapalı Yüzme Salonu’nda gerçekleşen projeye 2014 - 2015 eğitim-öğretim yılında Canik 100. Yıl, Kocatepe İlkokulu, İlkadım Gazipaşa ve Arıburnu İlkokulu’ndan toplam 240 öğrenci katılıyor. İlki pilot çalışma olarak hayata geçirilen ve başarılı bulunan proje, önümüzdeki dönemlerde Samsun ili ve ilçelerindeki tüm okullarda uygulanacak. Bu sayede Samsun’da okuyan tüm ikinci sınıf öğrencileri yüzme sporuyla tanışacak.

“ŞAMPİYONLAR YETİŞECEK”
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Geleceğe Kulaç Atıyoruz” Projesinden iyi sonuçlar aldıklarını ve kursların tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, “Ümit ediyorum ki buradan ülkemizi, milletimizi, bayrağımızı temsil edecek şampiyonlar çıkacak. Samsun’da atılan bu adım yakında meyvelerini vermeye başlayacak. Çocuklarımızın spor bilinciyle yetişmesi için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun projelerin hayata geçirilmesinde büyük destek sağladığını vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, “Sporun hemen her branşında marka sporcular yetiştirerek, spor ülkesi imajımızı sağlamlaştıracağız” dedi. Bakan Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocuklarını bu projeye yönlendiren Samsunlu hemşehrilerime teşekkür ederim. Yüzme, çok küçük yaşlarda başlanıp ileri yaşlara kadar rahatlıkla sürdürülebilecek bir spor dalı. Çocuklarımızın hayatlarının her kesiminde kullanma imkanı sağlayabilecekleri bir spor. Projemizden gelen olumlu dönüşler neticesinde önümüzdeki dönemlerde de yüzme kurslarımızı devam ettireceğiz ve bu sayede Samsun’da yüzme bilmeyen çocuğumuz kalmayacak. Çocuklarımızın her biri minik kulaçlarıyla geleceklerine yön veriyor.”

İLERİDE MİLLİ YÜZÜCÜ OLMAK İSTİYOR
Çocuğu projeye katılan velilerden Elif Atasoy, proje sayesinde oğlu Aydın’ın derslerine olan ilgisinin ve sosyalliğinin arttığını belirterek, “Yüzmeye gideceği gün derslerini daha hızlı ve algısı açık şekilde çalışıyor. Bu kurs sayesinde yüzme öğrenmeye fırsatı oldu. Yeteneği de varsa desteklemeyi düşünüyoruz. Oğlum aynı zamanda karate yapıyor. Projenin bizi teşvik eden en büyük yanı programın içinde çocukları götürüp getiren servisin olması” şeklinde konuştu.
Yüzmeye devam etmek istediğini söyleyen Aydın ise “Yüzme yarışlarına katılıp madalya kazanmak istiyorum. İleride milli sporcu olup olimpiyatlara katılmak isterim” şeklinde konuştu.
Anne Hülya Aydın, kızının ardından oğlunun da kendi isteği üzerine yüzmeye başladığını ifade ederek, çocuklarının eve geldiğinde mutlu olduklarını, enerjilerinin daha yüksek olduğunu ve derslerine de daha programlı bir şeklide çalıştıklarını söyledi.
Çocuklarının yüzme kursunun olduğu günü sabırsızlıkla beklediğini dile getiren Anne Asiye Temiz, “Okul bittiğinde projede sonlanacak ama biz çocuğumuzu yaz okuluna da kaydettirip yüzmeyi profesyonel şekilde öğrenmesini istiyoruz. Çocuğumuzda olan olumlu değişiklikler bizim de ufkumuzu açtı. Başarırsa hedefimiz; onunla birlikte bu spora emek vermek ve çocuğumuzun güzel yerlere gelmesine destek olmak” diye konuştu.
Nur Torun ve Elanur Aydın da kurs sayesinde yüzmeyi öğrendiklerini söyleyerek, “Ailelerimiz kursun açıldığını duyunca hemen bizi yazdırdı. Kursumuz bittikten sonra da yüzme sporuna devam edeceğiz” ifadelerini kullandılar.

“BAKANIMIZ SAYESİNDE İLK DEFA HAVUZLA TANIŞTILAR”
Anne Selime Akman ise “Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç, çocuklarımızın hayatını değiştiren çok güzel bir projeye imza attı, Samsunluları unutmadı. Kızım Ayşe ilk defa havuzla tanıştı. Kurs öncesi heyecandan uyuyamadığı bile oluyor. Çocuklarımız faaliyet yapma becerisini elde ederlerken kültürel alışkanlıkları da gelişiyor” dedi.
Çocuklarının bakanlığın hayata geçirdiği projelere katıldığını dile getiren Anne Ayşe Öznur Yavuz da, bu tür projelerin yeteneği olup da maddi imkansızlıktan dolayı spor yapamayan çocuklar için güzel bir fırsat olduğunu belirterek, “Böylece geleceklerine olumlu yansımalar sağlayacak faaliyetlerde bulunuyorlar. Bu sayede çocuklarımızın dikkat süreleri artıyor. Derslerinde daha başarılı oluyorlar” açıklamasında bulundu.EN ÇOK OKUNANLAR

Ankara polisinden 'Kaz' operasyonu

1 Ankara polisinden 'Kaz' operasyonu

Anne ile oğlu trafik kazasında hayatını kaybetti

2 Anne ile oğlu trafik kazasında hayatını kaybetti

Bağcılar pompalı tüfekle soygun anı kameraya saniye saniye yansıdı

3 Bağcılar pompalı tüfekle soygun anı kameraya saniye saniye yansıdı

Jandarmadan kaçak göçmenlere sıcak ilgi

4 Jandarmadan kaçak göçmenlere sıcak ilgi

Suriyelilerin bıçaklı kavgasında 2 kişi yaralandı

5 Suriyelilerin bıçaklı kavgasında 2 kişi yaralandı

Yaşlı adam evinde ölü bulundu

6 Yaşlı adam evinde ölü bulundu

Park halindeki otomobil alevlere teslim oldu

7 Park halindeki otomobil alevlere teslim oldu