Hrant ın Arkadaşları ndan adliye önünde açıklama

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink in öldürülmesiyle ilgili davanın Yargıtay ın bozma kararından sonraki 5. duruşması öncesi adliye önünde toplanan Hrant ın Arkadaşları adlı grup basın açıklaması yaptı.

 Hrant ın Arkadaşları ndan adliye önünde açıklama

Çağlayan daki İstanbul Adalet Sarayı nın karşısındaki alanda toplanan grup, Hepimiz Hrantız, hepimiz Ermeniyiz şeklinde pankart açarak, Katilleri koruyan cinayete ortaktır ve Katil devlet hesap verecek şeklinde slogan attı. 

Grup adına basın açıklaması yapan Figen Şakacı, 24 Nisan 1915 i Ermeni Soykırımı nın yüzüncü yıl dönümünü geride bıraktığımız günlerdeyiz. Geride bırakmak ironik bir ifade, zaman akıyor ama aslında hiçbir şey geride kalmıyor. Israrla inkar edilen soykırımın, bir türlü kabullenilmeyen hakikatin ve gerçekleşmeyen adaletin yarattığı isyan duygusuyla yasımızı hak ettiği şekilde tutamıyoruz. Kayıplarımız için toprağa verdiğimiz canlar için ağıtlar yakamıyoruz. Acılarımız küllenmiyor. 1915 te kaybettiklerimiz, Hrant ın ve Sevag ın aramızda olmayışını metanetle kabullenmiyoruz dedi.


KATİLLERİN ORTAYA ÇIKARILMASINI CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUZ

Bizler tıpkı Hrant Dink gibi bu topraklarda doğup büyüyen ve burada gömülmek isteyen vatandaşlar olarak niyetimiz kan davası gütmek, yeni yaralar açmak değil diyen Şakacı, Ama yaşadığımız acıların içten bir şekilde kabul edilmesini, katillerin ortaya çıkarılmasını cezalandırılmasını istiyoruz. Toplumsal uzlaşma için, sözde değil sahiden bir arada, barış içinde birlikte yaşamak için adaletin yerini bulması gerektiğine inanıyoruz. Bundan böyle hiçbir Ermeni nin, 1915 te yitirdiğimiz, Alber le Hagop la, Khaçatur la, Nazaret le ve daha yüzlerce Ermeniyle, 19 Ocak 2007 de katledilen Hrant la, 24 Nisan 2011 de askerliğini yaparken öldürülen Sevag la aynı kaderi paylaşmasını asla ve asla istemiyoruz. Yüzleşmeye adalete bu yüzden ihtiyaç duyuyoruz ifadelerini kullandı.


ADALET NÖBETİNİ TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Şakacı, Az sonra Hrant Dink mahkemesi olacak. Adalet adına gerçekleşen müsamerelere bugüne kadar yaralarımızı düşmekten, huzursuzluk ve mutsuzluktan başka bir işe yaramadı. Bu müsaremelerde katiller aslında gizlenmiş olmuyor, onların kim olduklarını bu cinayeti nasıl işlediklerini biliyoruz. Her fırsatta söylüyoruz. Söyleyeceğiz. Ama bu müsamerelerde katiller korunarak aslında bir ihtimal yok edilmeye çalışıyor; o hepimizin bir arada, birbirimizi tanıyarak ve kabul ederek barış içinde yaşama ihtimalidir. Bizler Hrant Dink in arkadaşları olarak, Sevag ın arkadaşları olarak, 1915 te katledilen Ermenilerin arkadaşları olarak adalet nöbetini tutmaya devam edeceğiz ve vicdanı olan herkesi bu nöbeti tutmaya davet edeceğiz. Bir kez daha... Hrant için adalet için. ifaedelerini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Gümüşhane'de kurumlararası halı saha turnuvasının şampiyonu Belediye oldu

1 Gümüşhane'de kurumlararası halı saha turnuvasının şampiyonu Belediye oldu

Spor Bakanlığından Gümüşhane'nin amatör spor kulüplerine destek

2 Spor Bakanlığından Gümüşhane'nin amatör spor kulüplerine destek