28 Nisan Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. M. Rüştü Ertosun, “Vatandaşlarımız unutmamalıdır ki özellikle acil servislerde herkese eşit sağlık hizmeti değil, hizmet ve aciliyet durumuna göre öncelik vardır” dedi.

28 Nisan Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü

Mesai saati mefhumu olmaksızın çalışan sağlık personelinin en büyük ödülünün hastasının minnettarlığı ve gözündeki parıltı olduğunu vurgulayan Sağlık Müdürü Ertosun, “Bu ödülü beklerken, hastasından veya yakınından şiddet görmesi elbette ki kabul edilemez bir durumdur. Vatandaşlarımız unutmamalıdır ki özellikle acil servislerde herkese eşit sağlık hizmeti değil, hizmet ve aciliyet durumuna göre öncelik vardır. Söz gelimi ateşi nedeni ile epilepsi geçiren minik Yusuf, kalp krizi geçiren veya göğüs ağrısı çeken Emine teyze, trafik kazasına karışan Recep amca, kolu patos makinesine kapılan minik Emre, 3 gündür başı ağrıyan Selami amcadan, ayağı burkulan genç Yunus’tan, enjeksiyonunu hızlandırmak isteyen Neriman teyzeden elbette daha önceliktir. Vatandaşın sağlık hakkını aramasının yolu kesinlikle şiddet değildir, olmamalıdır. Diğer yandan aile hekimliklerimizin de cumartesi dahil olmak üzere yaklaşık 12 saat süre ile tecrübeli personellerimiz tarafından sunulduğu da vatandaşlarımız tarafından her daim hatırlanılmalıdır” diye konuştu.

Sağlık hizmetin aynı amacı taşıyan hasta, hekim ve sağlık çalışanı işbirliğine dayandığını anlatan Ertosun, 28 Nisan Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Hastanın amacı sağlığına kavuşmak, sağlık çalışanın amacı hastayı sağlığına kavuşturmaktır. Bu ortak amaca şiddetle, baskıyla, zor kullanarak değil, karşılıklı iyi niyet ve saygı içerisinde çalışılarak ulaşılabilir. Şiddetin olduğu yerde sağlık hizmeti olamaz. Can güvenliğinin olmadığı yerde can kurtarılamaz. Vatandaşımızın sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkı olduğu kadar, sağlık hizmeti sunan çalışanlarımızın da saygı görme ve güvenle çalışma hakkı vardır. Hekimlerimiz ve diğer sağlık çalışanlarımız, en temel insan hakkı olan yaşama hakkının korunmasında ve bu hakkın kullanılmasında titiz ve insanüstü gayretler göstermektedir. Ağır iş koşullarında, fazla mesai ile hizmet veren çalışanlarımıza yönelik her türlü fiziksel ve sözel şiddet, sağlık hizmetini aksatıp, vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden faydalanmasına engel olmaktadır. Hem çalışanlarımızın hem de hizmet bekleyen hastalarımızın mağdur olmaması için vatandaşlarımızı daha duyarlı davranmaya, toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket etmeye, şiddetin önlenmesi için sağduyu ve sükunete davet ediyorum” şeklinde konuştu.

28EN ÇOK OKUNANLAR

Başkent'te parti bayrakları yasaklar nedeniyle toplandı

1 Başkent'te parti bayrakları yasaklar nedeniyle toplandı