Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Canik’ten ’Yedi Güzel Adam’ Konferansı

Türk edebiyatının roman ve öykü dalında yaşayan ustalarından ve Yedi Güzel Adam’dan biri olan Rasim Özdenören, Canik Belediyesi’nin düzenlediği konferansta Samsunlularla buluştu.

Canik’ten ’Yedi Güzel Adam’ Konferansı

Canik Belediyesi ve Simge Dergisi, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlediği Yedi Güzel Adam ve Öncüler adlı konferansta, ünlü edebiyatçı Rasim Özdenören’i Samsunlularla bir araya getirdi. Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB) Başkanı Asım Gültekin’in moderatörlüğünde gerçekleşen ve büyük ilgi gören konferansa Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Başkan Yardımcıları Alican Usta, Mustafa Erbay, İrfan Göz, Milletvekili Adayları Hasan Basri Kurt, Adem Tuncer, İl Milli Eğitim müdürü Aytekin Girgin, STK temsilcileri, Meclis Üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

YEDİ GÜZEL ADAM’IN ABİSİ

Konferansın onur konuğu olan Rasim Özdenören, TRT’deki Yedi Güzel Adam dizisinde hayatları anlatılan Kahramanmaraşlı 7 şair ve yazar için, Ömürleri boyunca aralarında muhteşem bir dayanışma sergilediler. Birbirimize hiç yüksek sesle konuştuğumuzu hatırlamam. Aralarında bir kıskançlık da oluşmasına müsaade etmediler. Yedi Güzel Adam’dan biri olmaktan ve yedi güzel adamın abisi olmaktan onur duyuyorum dedi.

YABANCILAŞMA EDEBİYATLA BİTER

İki asırdan beri kendimizin olmayan kavramlarla düşünmeye çalıştığımızı, bunun da bizi doğru yola çıkarmadığını söyleyen Özdenören, Özet olarak Batılı kavram ve terminoloji ile doğru düşünmek mümkün değildir. Türkiye’de 1923 gelişimleri ve halkımız bir kimlik değişimine zorlandı. Kimliğinden koparılmaya çalışıldı. Yedi güzel adam alınarak bizler ülkemize öncelikle edebiyatla gelen bu yabancılaşmanın yine ancak edebiyatla ülkemizden atılabileceğine inanıyorum diye konuştu.

CANİK, KÜLTÜR-SANATTA MARKA

Programdan son kısmında katılımcılar Rasim Özdenören’e merak ettikleri soruları sordular. Programın sonunda ise Rasim Özdenören takipçilerine kitaplarını imzaladı. Ünlü yazar, eşi Ayşe Özdenören ile birlikte Canik Belediye Başkanı Osman Genç’i de makamında ziyaret etti. Özdenören’in Türk edebiyatı için önemli bir yere sahip olduğuna işaret eden Genç, Canik Belediyesi olarak kültürel etkinliklere imza atmaktan onur duyduklarını ifade ederek, Yaptığımız kültürel etkinliklerle Canik’i kültür-sanatta marka haline getirdik şeklinde konuştu.

GENÇ’TEN FİDAN SERTİFİKASI

Ziyaret sonunda Başkan Osman Genç, yazar Özdenören’e perspektif tablo ve Bir Can Bir Fidan projesi kapsamında adına dikilen fidanın sertifikasını verdi. Ayrıca Başkan Genç’in eşi Nimet Genç, ünlü yazarın eşi Ayşe Özdeneren’e seramikten Osmanlı kaftanı hediye etti. Bilindiği gibi TRT’deki Yedi Güzel Adam dizisi, Kahramanmaraş’ta lise yıllarında aynı okulda okumuş yedi şair ve yazarın hayatını konu edinmektedir. Özdenören ise, hayatları konu alınan Yedi Güzel Adam’ın hayattaki iki isminden biridir. Bu 7 kişi şunlardır: Erdem Bayazıt, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Alaeddin Özdenören, Akif İnan, Cahit Zarifoğlu ve Ali Kutlay.

Canik’tenEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu her şeyi açıklayacak

1 Samsunspor: Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu her şeyi açıklayacak

Samsunspor 46 farklı isim

2 Samsunspor: 46 farklı isim

Samsunspor Sözleşmesi bitenler görüşme odasına

3 Samsunspor: Sözleşmesi bitenler görüşme odasına

Samsunspor Samsunsporda olağan kongre haziran sonu

4 Samsunspor: Samsunspor'da olağan kongre haziran sonu

 Kopyala-yapıştır

5 Kopyala-yapıştır...

Samsun Haber Samsunda DEAŞa şafak operasyonu

6 Samsun Haber: Samsun'da DEAŞ'a şafak operasyonu

Samsunda  hemşire 27 yıldır yoğun bakımda

7 Samsun'da hemşire 27 yıldır yoğun bakımda

Baykal, Kılıçtaroğluna seslendi Aday olacaksan ol Olmayacaksan, buradan biri

8 Baykal, Kılıçtaroğlu'na seslendi: 'Aday olacaksan ol! Olmayacaksan, buradan biri

Gökyüzünde uyuşturucu paniği

9 Gökyüzünde 'uyuşturucu' paniği

Konyada otomobilin çarptığı yaşlı kadın hayatını kaybetti

10 Konya'da otomobilin çarptığı yaşlı kadın hayatını kaybetti