Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Emniyet Müdürü ne izinsiz takip

Emniyet Genel Müdürlüğü, Samsun daki Gezi olaylarına destek verdiği için işinden olan polis müdürü Fikret Aydoğdu nun Facebook sayfasını yasa dışı takip etmiş

Emniyet Müdürü ne  izinsiz takip

Sosyal Palyaşım Sitesi Facebook’ta, Samsun un Atakum İlçesi ndeki Gezi Parkı gösterilerine destek verdiği ve eyleme alanına gittiği için mesleğinden iki kez ihraç edilen 1. Sınıf Emniyet Müdürü Fikret Aydoğdu’nun, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bir mahkeme kararı olmaksızın sosyal medyada takip edildiği ortaya çıktı. 

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALİ 
İhraç kararının iptali için yargıya başvuran Aydoğdu, dava dilekçesinde, Türkiye İnsan Hakları Kurumu’nun (TİHK) hazırladığı Gezi Parkı Raporu’na atıfta bulundu. Raporda yer alan, “Şiddete müdahil olmayan, suçu teşvik etmeyen, ifade özgürlüğünün kullanımı olarak görülecek sosyal medya paylaşımlarının suç soruşturmasına tabi tutulması, ifade özgürlüğünün ihlali niteliğindedir” görüşüne değinen Aydoğdu, siyaseten cezalandırılmak istendiğini savundu.

İDARE MAHKEMESİNE BAŞVURDU
Aydoğdu, avukatı Cemil Deveci aracılığıyla Samsun İdare Mahkemesi’ne sunduğu dava dilekçesinde; soruşturmanın “Moredream” adlı bir Facebook kullanıcısından gelen ihbarla başladığı ve sadece Facebook’taki paylaşımlar gerekçe gösterilerek ceza verildiği anlatıldı. Dosyada, “Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın Sanal Devriye Açık Kaynak Sorgulamaları” şeklindeki bir işlemden bahsedildiği kaydedilerek, “Bilişim teknolojileri kullanılarak suç işlenmesi ve dijital delillerin incelenmesi maksadıyla kurulan Daire Başkanlığı; ancak mahkeme kararı ile yapabileceği işlemi, suç soruşturması olmadığı ve yargı makamlarınca görev verilmediği halde re’sen yapmıştır” denildi.

ÖZEL HAYAT İHLAL EDİLDİ
İdarenin yargı kararı olmaksızın Aydoğdu’nun hesabını izlediği, ihbarın ulaştığı tarih aşılarak, 7 Kasım 2013’e kadar izleme yapıldığı vurgulandı. Dilekçede, “Facebook hesabını hakim kararı olmadan resen takip eden, bilirkişilere inceleten ve buna göre soruşturma yürüten idarenin hem hukuka aykırı yetki kullandığı hem de hukuka aykırı delil elde ettiği ve suç işlediği tartışmasızdır” denildi. Dilekçede, sanıktan delile gidildiği ve Aydoğdu’nun özel hayatının ihlal edildiği savunuldu. 

SİYASİ AMAÇLA VERİLMİŞTİR
TİHK’nin Gezi Parkı Olayları Raporu’nda yer alan “Şiddete müdahil olmayan, suçu teşvik etmeyen, ifade özgürlüğünün kullanımı olarak görülecek sosyal medya paylaşımlarının suç soruşturmasına tabi tutulması, ifade özgürlüğünün ihlali niteliğindedir” görüşüne, dilekçede yer verildi. Bu raporda, polis şiddetinin eleştirildiği vurgulanarak, “Bir kamu kurumunun dahi, bu kadar sert biçimde eleştirdiği Gezi Parkı Olaylarını, Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit ve özgür bir vatandaşı olan müvekkilin de en az bu ölçüde eleştirme hakkı vardır” denildi. Aydoğdu’nun Facebook’taki paylaşımlarının düşünce ve ifade hürriyeti kapsamında kaldığı ve cezaya konu edilemeyeceği belirtilerek, “Müvekkil kişisel görüşlerini açıklamıştır. Bu konunun görevle, görev saygınlığıyla ya da sıfatıyla ilgisi yoktur. Ortada adli dava açacak delil de yoktur. Sadece bu durum bile cezanın siyasi amaçla verildiğini göstermektedir” denildi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor maçı bu fiyata stat dolmalı

1 Samsunspor maçı bu fiyata stat dolmalı

Samsunlu balıkçı evet afişleri astığı otomobilinin kundaklandığını iddia etti

2 Samsunlu balıkçı 'evet' afişleri astığı otomobilinin kundaklandığını iddia etti

Bu otomobil Trabzondan Samsuna 2 TL yakıyor

3 Bu otomobil Trabzon'dan Samsun'a 2 TL yakıyor

İlkadımda hayır  önde gidiyor

4 İlkadım'da 'hayır' önde gidiyor

Samsunspor Teknik Direktörü  Osman Özköylü Kazanmamız gereken bir maç

5 Samsunspor Teknik Direktörü Osman Özköylü: 'Kazanmamız gereken bir maç'

Samsunun ilk işareti

6 Samsun'un ilk işareti...

Eşkina balığından çıkan taşlar böbrek hastalığına iyi geliyor mu

7 Eşkina balığından çıkan taşlar böbrek hastalığına iyi geliyor mu?

Samsunsporda pazartesi sendromu

8 Samsunspor'da pazartesi sendromu

Samsunsor Sportif Direktörü Coşkun Zeren Daha da rahatlamak için

9 Samsunsor Sportif Direktörü Coşkun Zeren: 'Daha da rahatlamak için'

Fındık üreticisine can suyu

10 Fındık üreticisine can suyu