O karar artık resmen yok!..

32 Asliye Ceza Mahkemesi nin yeni hakimi, mahkemenin Hidayet Karaca ve 63 polis sanık için verdiği tahliye kararları nın yok hükmünde sayılmasına karar verdi.

 O karar artık resmen yok!..

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile 22 Temmuz ve devamında yapılan operasyonlarda tutuklanan aralarında Yurt Atayün ve Ali Fuat Yılmazer in de bulunduğu 63 polisin, 4 gündür süren tahliye karmaşası bugün son buldu. İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi nin tahliye kararları, Hakim Mustafa Başer in HSYK tarafından açığa alınmasının ardından geçici olarak görevlendirilen Hakim Erdoğan Şimşek tarafından yeniden ele alındı. Hakim Şimşek, mahkemenin önceki tahliye kararlarının açıkça usul ve yasaya aykırı olduğunu belirterek bu tahliye kararlarını yok hükmünde sayılmasına karar verdi. Kararın sonuç bölümünde, kararın kesin olduğu vurgulandı. 

TERÖR VE ÖRGÜTLÜ SUÇLAR BÜROSU NUN İTİRAZINA YER VERİLDİ

Kararda, soruşturmalara bakan Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu nca tutuklu şüphelilerin tahliye kararlarının yok hükmünde sayılması ve bu kararların İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ndan infaz edilmeden geri istenilmesi ve ayrıca tahliye müzekkerelerinin teslim alıp cezaevine faks çekmeyen yetkililer hakkında yapılan suç duyurusunun geri alınmasının talep edildiği belirtildi. 

Kararda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı nın şüphelilerin tahliye kararına yönelik bu kararın yok sayılması yönündeki talebini hukuki olarak irdelendiğinde öncelikle mahkemenin hazırlık soruşturmasında tahliye yetkisinin bulunup bulunmadığının tespiti gerekmektedir. Bu cümleden olarak öncelikle asliye ceza mahkemelerinin hazırlık soruşturması devam ederken tahliye konusunda karar verilip verilmeyeceğini yürürlükte kanun hükümleri çerçevesinde değerlendirmek gerekmektedir denildi.

MAHKEMELERİN GÖREVLERİNE ATIFTA BULUNULDU

Ceza Muhakemesi Kanunu nun (CMK) 3. maddesiyle mahkemelerin görevlerini belirlendiği ifade edilen kararda, CMK 3., 5235 sayılı yasanın 10. ve 11. maddeleri ve diğer mevzuat hükümleri birlikte değerlendirildiğinde hazırlık soruşturmalarında hakim tarafından verilmesi gerekli kararları almak, işleri yapmak, bunlara karşı yapılan itirazları incelemek münhasıran Sulh Ceza Hakimliği ne aittir. Bu cümleden olarak Asliye Ceza Mahkemeleri nin soruşturma aşamasındaki işler ile ilgili olarak tutuklama ve tahliye kararları verme yetkileri olmadığı aşikardır denildi. 

HAKİMİN REDDİNİ TEŞKİL EDEN HUKUKİ BİR DURUM YOK

Kararda, reddi hakim kararını veren İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi nin bu kararının, dosyanın soruşturma aşamasında olduğu, dosyanın mahkemede bulunmadığı, dosyanın görevli ve yetkilisinin Cumhuriyet Başsavcılığı olduğu, hukuk sistemimizde cumhuriyet savcılarının reddi müessesesinin olmadığı, somut olayda hakimin reddi konusunu teşkil edecek hukuki bir durumun bulunmadığı kaydedildi. 

MAHKEMEMİZ GÖREVSİZDİR

Hakimin davaya bakamayacağı haller ve reddini gerektirir sebeplerin kovuşturma aşamasıyla sınırlı olduğunun altı çizilen kararda, Bu konuda hakimin reddi talebini değerlendiren İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi nin kararı ve mahkememizin kararı hukuki dayanaktan bu nedenlerle yoksundur. Mahkememizce verilen 25 Nisan 2015 tarihli müteferrik karar ile mahkememizce verilen tahliye kararı mahkememizin görevsiz bulunması nedeniyle yok hükmünde sayılması gerektiği anlaşılmıştır. ifadelerine yer verildi. Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu nun itiraz sebeplerinin yerinde görüldüğü belirtilen kararda, Tahliye kararının yok hükmünde sayılmasına karar verilip bilahare tahliye kararlarının Cumhuriyet Başsavcılığı ndan bila infaz (infaz edilmeden) istenilmesine karar verilmiştir denildi. Kararda, ayrıca tahliye müzekkerelerini teslim almayan ve cezaevine faks çekmeyen yetkililer hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı na yapılan suç duyurusunun da bu tahliye kararları yok hükmünde olduğundan suç duyurusunun yerine getirilmesine yer olmadığına karar verildiği belirtildi. 

KARAR KESİN

Kararın hüküm bölümünde, Mahkememizin 25 Nisan 2015 tarihli kararının açıkça usul ve yasaya aykırı olduğundan tahliye kararlarının yok hükmünde sayılmasına, şüphelilerin tahliye kararlarının bila infaz istenilmesi için müzekkere yazılmasına karar verildiği belirtildi. Ayrıca yine açığa alınan Hakim Mustafa Başer in tahliye kararlarını yerine getirmesi için İnfaz Savcılığı na gönderdiği yazının da yok hükmünde sayılması kararlaştırıldı. Kararın sonuç bölümünde, kararın kesin olduğu vurgulandı. 

TUTUKLU AVUKATLARI: YARIN ANAYASA MAHKEMESİ NE BAŞVURACAĞIZ 

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile tutuklu polislerin avukatları, 32. Asliye Ceza Mahkemesi ne atanan yeni hakimin tahliye kararını yok hükmünde saymasına tepki gösterdi. Avukatlar, tahliye kararının uygulanması için yarın (çarşamba) Anayasa Mahkemesi ne başvuracaklarını açıkladı.Çağlayan daki İstanbul Adalet Sarayı önünde İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi nin aldığı son kararı değerlendiren tutuklu polislerin avukatlarından Ömer Turanlı, 32. Asliye Ceza Mahkemesi ne yeni bir hakimin tayin edildiği, tahliye kararlarının ortadan kaldırılmasına, yok sayılmasına yönelik kararlar verildiği tarafımıza iletildi. Bunun üzerine 32. Asliye Ceza Mahkemesi ne gittik. Bir karar verildiğini, ama şu an kesin bir şey olmadığını, kararın yazıldığını bana ve meslektaşlarıma ilettiler dedi. 

EĞER BÖYLE BİR KARAR VERİLMİŞSE YOK HÜKMÜNDEDİR

Belirli odakların harekete geçtiğini, müvekkillerinin tahliye taleplerinin iptal edilmesi yönünde karar verilmeye çalışıldığını ileri süren Turanlı, Eğer 32. Asliye Ceza Mahkemesi böyle bir karar vermişse, bu karar yok hükmündedir. Böyle bir karar batıldır ve kesinlikle hukuka aykıdır diye konuştu. 

AYNI MAHKEME, FARKLI BİR HAKİMLE...  

Mahkemelerde hakimlerin değişebileceğini, ancak verilen kararların bu şekilde değişemeyeceğini anlatan Ömer Turanlı, Verilen bu karar ancak bir üst mahkemenin kararıyla bozulabilir. Aynı mahkeme farklı bir hakimle bu kararın kaldırılmasına yönelik bir karar ihdas ederse, bunun adı kaos olur, karmaşa olur... dedi. 

ANAYASA MAHKEMESİ NE BAŞVURACAĞIZ

Anayasa Mahkemesi ne yarın başvurup tahliye talebinde bulunacaklarını dile getiren Turanlı, bu kararı geciktiren kişilerle ilgili olarak da, her biri için ayrı ayrı 250 şer bin TL tazminat talebinde bulunacaklarını açıkladı. Ömer Turanlı, Anayasa Mahkemesi nden de net cevap alamamaları durumunda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ne gideceklerini belirtti.EN ÇOK OKUNANLAR

AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

1 AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

2 Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

Gençlik merkezleri arası tiyatro yarışmasının Ege finali gerçekleşti

3 Gençlik merkezleri arası tiyatro yarışmasının Ege finali gerçekleşti

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, miniklerle bir araya geldi

4 Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, miniklerle bir araya geldi