Korikos tınısını buldu

Mersin Uluslararası Müzik Festivali nin yerel etkinlikler kapsamında bu yıl Mersin Korikos un Tınısını Arıyor sloganı ile gerçekleştirilen 5 nci Beste Yarışması sonuçlandı.

Korikos tınısını buldu

14 ncü Mersin Uluslararası Müzik Festivali nin 5 nci Beste Yarışması oylaması, Kültür Merkezi Şeref Salonu nda yapıldı. Oylamaya, Festival Tertip Komitesi Başkanı Selma Yağçı, ünlü şef İbrahim Yazıcı, besteciler ve çok sayıda müziksever katıldı. İlk olarak besteciler tarafından tertip komitesine gönderilen 5 eser, Kayın , Meşe , Kavak , Çınar ve Sedir isimleri ile orkestra tarafından seslendirildi. Daha sonra müzikseverler de eserlere 1 ile 3 puan arasında puan verdi. Yarışma sonunda Samsun İlkadım Güzel Sanatlar Lisesi Müziksel İşitme, Okuma-Yazma dersi öğretmeni 49 yaşındaki Kadir Özal ın, Kızkalesi nin hikâyesinden yola çıkarak bestelediği Çınar rumuzlu eseri 198 oy birinci oldu. Yarışmada Yalçın Özgüngör ün eseri 2 nci, iki eserle yarışmaya katılan Mustafa Kemal Saylam ın bestesi de 3 ncü oldu. Birinci olan Kadir Özal a 5 TL ödül verildi. 

Ödüllerin dağıtılmasının ardından Kadir Özal ın eseri, orkestra tarafından bir daha seslendirilirken, sanatseverlerden büyük beğeni topladı. Ödülünü alan Kadir Özal, en büyük hayalinin yazdığı bestesinin bir orkestra tarafından seslendirilmesi olduğunu, bu yarışma ile de bunu başardığını söyledi. Halen Samsun da müzik öğretmenliği yaptığını belirten Özal, Her zaman yaptığım bir bestenin orkestra tarafından çalınırken dinlemeyi hayal ederdim. O da bugün gerçek oldu. Buraya gelmekteki temel amacım da eserimi dinleyebilmekti. Hayalim gerçekleştiği için çok mutluyum. Eseri, Kızkalesi nin hikâyesini düşünerek besteledim. Tarihi bağlamda Kızkalesi nin bir hüznü barındığını düşünerek eserimde onu anlatmaya çalıştım dedi. 

Yarışma 5 bestenin katıldığını hatırlatan Tertip Komitesi Başkanı Yağcı ise Birinci olan besteyi halkımız seçti. Korikos bu gece tınısını buldu. Gerçekten çok güzel bir beste olmuş. Mersin de çok güzel uluslararası bir müzik festivali yapıyoruz. Bu yaptığımız yarışmada festivalimiz kadar değerlidir. Yıllar içerisinde bu bestelerin sayıları artacak. Ülkemize de çok sayıda besteci kazandırmış olacağız diye konuştu. 

24 Mayıs tarihinde son bulacak Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Le DIV4S, Die Wiener Strauss Company, Pagagnini, Bahar Göksü, Dünya Bale Yıldızları, Yerelden Evrensele Klasik Türk Müziğinden Seçmeler, Uzak Doğu dan Anadolu ya Esintiler, Kucerova ve Bülent Bezdüz, Hakan Aysev, Kubat, Mersin Festival Orkestrası, Mersin Polifonik Korolar Şenliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası na ev sahipliği yapacak. 

 EN ÇOK OKUNANLAR

Otomobil koyun sürüsüne daldı

1 Otomobil koyun sürüsüne daldı

Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

2 Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

3 Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

4 Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi

5 Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi

Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

6 Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

Düğün konvoyunda zincirleme trafik kazası: 22 yaralı

7 Düğün konvoyunda zincirleme trafik kazası: 22 yaralı

Doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangında 7 ev kullanılamaz hale geldi

8 Doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangında 7 ev kullanılamaz hale geldi

Sultan Abdülhamid Han Hastanesi'nin kantininde yangın

9 Sultan Abdülhamid Han Hastanesi'nin kantininde yangın

Denize düşen talihsiz adam yaşamını yitirdi

10 Denize düşen talihsiz adam yaşamını yitirdi