Demirtaş: Cumhurbaşkanı HDP ye oy istiyor

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Okmeydanı nda düzenlenen İstanbul Dayanışma Yemeği nde konuştu.

Demirtaş: Cumhurbaşkanı HDP ye oy istiyor

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Okmeydanı da düzenlenen İstanbul Dayanışma Yemeği nde konuştu.Demirtaş, “Kıbrıs halkını iradesini temsil eden Sayın Akıncı göreve başladığı gün maalesef ki bizimkiyle tanıştı. Böyle bir talihsizliği oldu. Bizim Cumhurbaşkanı da öyle ne yapalım. Kıbrıs halkı ve Sayın Akıncı kusura bakmasınlar bizimki biraz padişah zannediyor. Biz alıştık onun padişah olarak afrayla tafrayla dolaşmasına. Fakat eminim ki bütün dünyada böylesi bir cumhurbaşkanının bizi temsil konusunda ciddi kriz yaratığı bir gerçek dedi.


DEVLETİN UÇAĞIYLA BİR PARTİNİN SEÇİM KAMPANYASINI YÜRÜTEMEZSİNİZ. BU SUÇTUR

AKP ye oy istediğiniz mitinglerin parasını kim veriyor? diye soran Demirtaş, “Bunu açıklamanız lazım. Devletin bütçesinden bunu harcıyorsanız, ki öyle yapıyorsunuz, bu suçtur. Bir Başbakan olarak veya bir Cumhurbaşkanı olarak devletin uçağıyla, devletin personeliyle, valiliğin sizin oluşturduğu organizasyonla bir partinin seçim kampanyasını yürütemezsiniz. Bu suçtur. Kanunları tanımıyoruz, suç bizi ilgilendirmez diyorsanız aynı zamanda haramdır. Bizim halkın paralarıdır. Zannetmeyin ki, bu dünyada kurtulursunuz, öbür dünyada da yırtarsınız. Burada ve öbür tarafta bunların hesabı sizlerden sorulacak. Biz kendi hakkımızı size helal etmiyoruz. HDP nin hakkı olan hazine yardımını size helal etmiyoruz. Bu kadar haksızlığa rağmen, bu kadar adaletsizliğe rağmen elbetteki bu seçimde, AKP nin defterini düreceğiz. Büyük bir panik yaşıyorlar. Bu kadar gücümüz var, bu kadar para harcıyoruz, bu kadar devlet imkanıyla seçim kampanyası yürütüyoruz. Ama HDP yi durduramıyoruz diyorlar. Her türlü provakasyona, her türlü ucuz senaryoya rağmen HDP yi durduramıyorlar şeklinde konuştu.


BİZ SAVAŞA GİRMİYORUZ, SEÇİME GİRİYORUZ

Başbakanın kullandığı üslubu eleştiren Demirtaş, “Başbakanın kullandığı dile, üsluba bir bakın Allah aşkına. Hakaretten başka hiçbir şey yok. Bir projemizi, bir düşüncemizi eleştirseler saygı duyacağız. Milyonlarca insan televizyondan izlerken bir ülkenin Başbakanı ve Cumhurbaşkanı, bir partinin yöneticilerine, genel başkanına hakaret edebilir mi? Bu ülkenin tek bir evladının burnu bile kanamadan, acısını yaşamadan seçim kampanyasını tamamlamak boynumuzun borcudur. Hangi partiye oy verirse versin. İnsanlarımızın canı, sandıktan da, milletvekili koltuğundan daha kıymetlidir. Biz savaşa girmiyoruz, seçime giriyoruz dedi.


VALLAHİ SENİ BAŞKAN YAPTIRMAYACAĞIZ

Demirtaş, Bu adaletsizliğe rağmen sizi yeneceğiz diyoruz. Korkunun ecele faydası yok. Vallahi seni başkan yaptırmayacağız. Bir ülkenin Cumhurbaşkanı bir partiye oy istiyor. Partinin ismini söylemediğinden YSK nın müdahale edemeyeceğini söylüyor. Ben söyleyeyim: Sayın Cumhurbaşkanı HDP ye oy istiyor. YSK nın kendisini eleştirebileceğinden veya suçlayacağından söyleyemiyor. Lütfen kendisi bizim için 400 milletvekili istemeye devam etisin. Meydanlarda alanlarda biz de 400 milletvekili istemeye devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanı parti ismi vermiyor, Türkiye yi düzlüğe çıkaracak partiden bahsediyor. O herhalde HDP den başkası olamaz diye konuştu.

BİR KİŞİYİ BAŞKAN YAPACAK DİYE 550 MİLLETVEKİLİ HARIL HARIL ÇALIŞIYOR

Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir kişiyi başkan yapacak diye 550 milletvekili harıl harıl çalışıyor. Başbakan da meydanlarda, Oy verin onu başkan yapacağız diyor. Sen ne olacaksın? Belli değil. Sen niye oy istiyorsun? Belli değil. Sen çık aradan bizi karşı karşıya bırak. Senin bu kampanyayı yürütmene gerek yok. Bana oy verin başkası ülkeyi yönetecek. Böylesine deli saçması bir düşünceyi halka dayatıyorlar. Oy verin şirketin müdürü yapacağız diyorlar. Bütün ülke yurttaşlarını bu ülkenin asli sahibi olarak değil, birer işçisi olarak görüyor. Kendisi şirketin patronu geri kalan hepimiz, şirketin çalışanıyız. Dolayısıyla patron ne derse onu yapacağız. Patron ne kadar maaş verse ona razı olacağız. İsterse bizi yurt dışına bile sürebilir. Zaten patrona hakaret ederseniz içeri atılırsınız. Elbette diktatör olacağız, bize oy verin demezler. İsmi başkanlık olan bir sistem adı altında, tek adam yönetimi için meydanlarda oy istiyorlar. Vergilerimizle parasını verdiğimiz kişiler, maaşı halkın cebinden ödenen kişiler, akşam televizyona çıkıp hakaret edip parmak sallayabiliyor. Senin patron burada, halktır senin patronun. Patron sizseniz ve bir çalışanınız parmak sallayıp hakaret edebiliyorsa, onu işten atmalısınız. 7 Haziran seçimi işte bunun fırsatıdır

HDP DİNE KARŞI DEĞİL, SENİN DİNİ SOPA OLARAK KULLNAMANA KARŞI

Zorunlu din dersi ile ilgili kendilerine yöneltilen eleştirilere değinen Demirtaş, “ Zorunlu din dersini kaldıracağız dediğimizde, Din dersi yasaklanacak demedik. Bir mezhebin, ya da bir inancın, diğer bütün inançlara zorunlu olarak anlatılmasına karşıyız dedik. İsteyen istediği dinde, inançta, mezhepte okulda eğitim alabilir. Ben bir müslüman olarak bunu söylüyorum. Biz bu ülkede müslüman olmayan ailelerin çocuklarına okulda zorla İslamiyet dersi verirsek, bu haksızlık olur. Herkes empati yapsın. Bizim gibi inanmayanlar var. Ve onlar da vergi veriyor. Bu ülkede bizim çocuklara okullarda zorla Hiristiyanlık, Musevilik dersi verilseydi ne hissederdiniz? Özellikle kendine müslüman diyenlerin buna karşı çıkması lazım. Devlet zorla insanlara, Şu dini yaşayacaksın, ya da öğreneceksin diyemez. Dinin kendisi bunu söylemiyor. Ama devlet Hayır ben zorla öğreteceğim diyor. Biz buna karşıyız. HDP dine karşı değil, senin dini sopa olarak kullanmasına karşı. HDP dini elinde rehine olarak kullanmana karşı ifadelerini kullandı. 

BİR TRİLYONLUK ARABAYA NİYE BİNİYORSUN KARDEŞİM. AÇIKLA BAKALIM

Demirtaş, “Akademisyenler diyanetin 150 tane hutbesini incelemiş. Bu hutbelerde, devlet sevgisi, Allah sevgisinden daha fazla kullanılmış. Yani Diyanet İşleri Başkanlığı, Allah ın emirlerini anlatmaktan çok devlet emirlerini anlatmış. İşçi grev yapmış, diyanet fetva yayınlamış. Polisler gaz cop kullanmış. Diyanetin fetvası var. Biber gazı caizdir demiş. İki yıldır hırsızlıkla ilgili memleket kaynıyor. Diyanetin tek bir açıklaması yok. Cumhurbaşkanı ve Başbakanın namaz kıldığı camide bir tane hırsızlıkla ilgili hutbe okutun. Gözlerine bakarak İslamiyette hırsızlık nedir, cezası nedir? diye okutun. Sayın Diyanet İşleri Başkanı, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın Cuma günü namaz kıldığı camiye gidin ve o hutbeyi siz verin. Hırsızlığın ne olduğunu bir anlatın bakalım. Ama camilerde, minarelerde baz istasyonları caizdir diye fetvaları var. Aynı Diyanet işleri Başkanının bir yazısı var. Utanç vesikasıdır. Meşru bir hükümete karşı isyan etmiş ve çatışmada öldürülmüş birinin cenaze namazı kılınmaz diyor. Gezi de şurada burada meşru hükümete isyan etmişsen cenaze namazın kılınmaz diyor. Bunun ne dinde, ne Kur an da, ne kitapta yeri vardır. Ama bizim Diyanet İşleri Başkanı fetva buyurmuş. Allah a karşı gelsen yine cenaze namazın kılınır. Onun yeri var. Allah affedicidir. Ama bunlar affetmiyor. Bunların dini imanı devlettir, paradır. Senin cebinde halk otobüsüne binecek paran yok. Beyefendi bir trilyonluk Mercedesle, din adamlığı afrası tafrası yapıp bize diyaneti siyasete karıştırmayın diyecek. Neye karıştırmıyor muşuz? Bir trilyonluk arabaya niye biniyorsun kardeşim. Açıkla bakalım. Sen din adamısın bütün topluma örnek olman lazım. Toplumun yarısından fazlası yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Türkiye nin bir numaralı dina adamısın arka koltuğa bir de eğlence paketi eklemişsin. Bu mudur diyanet? dedi. AKP lilerin kendilerine Bizimkinin freni patlamış ancak siz durdurursunuz dediğini iddia eden Demirtaş, “Siz de oy verin durduralım patronu diyerek sözlerini tamamladı.EN ÇOK OKUNANLAR

Otomobil koyun sürüsüne daldı

1 Otomobil koyun sürüsüne daldı

Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

2 Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

3 Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

4 Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi

5 Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi

Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

6 Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

Düğün konvoyunda zincirleme trafik kazası: 22 yaralı

7 Düğün konvoyunda zincirleme trafik kazası: 22 yaralı

Sultan Abdülhamid Han Hastanesi'nin kantininde yangın

8 Sultan Abdülhamid Han Hastanesi'nin kantininde yangın

Doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangında 7 ev kullanılamaz hale geldi

9 Doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangında 7 ev kullanılamaz hale geldi

Denize düşen talihsiz adam yaşamını yitirdi

10 Denize düşen talihsiz adam yaşamını yitirdi