Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Ordu- Giresun Havalimanı na ilk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağı inecek

Enver Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu nun katılımıyla 22 Mayıs ta açılışı yapılacak Ordu-Giresun Havalimanı nda test uçuşlarının başlayacağını söyledi.

Ordu- Giresun Havalimanı na ilk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağı inecek

Ordu nun Gülyalı İlçesi nde temeli 2011 yılı Temmuz ayında atılan Avrupa ve Türkiye nin deniz dolguyla yapılan ilk havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı 22 Mayıs tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu nun katılımıyla resmi törenle hizmete girecek. Günde 2 bin kamyonla yaklaşık 35 milyon ton taş dökülerek deniz üzerine inşa edilen havalimanında üst yapı çalışmaları da gece gündüz aralıksız devam ediyor. Yaklaşık 350 milyon TL ye tamamlanacak havalimanının pisti 3 bin metre, genişliği ise 45 metreden oluşuyor. Havalimanının konforlu olması için pistine ayrıca stone mastic asfalt dökümü gerçekleşti. Stone mastic asfalt çalışması da yine Türkiye de ilk kez Ordu-Giresun Havalimanı nda uygulandı. 

AÇILIŞA KADAR TEST UÇUŞLARI YAPILACAK

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu-Giresun havalimanında açılış tarihine kadar test uçuşlarının Mayıs ayında başlayacağını da belirterek, şöyle dedi:

Biz özellikle Cumhurbaşkanımızın da, Başbakanımızın da bu açılışta olmasını talep ettik. Normalde 2 Mayıs ta Ordu da sayın başbakanımızın katılacağı mitingi havalimanında yapmak suretiyle 22 Mayıs a aldık. Havalimanındaki bir mitingle birlikte havalimanımız Cumhurbaşkanımızın ve başbakanımızın katılacağı resmi törenle 22 Mayıs ta açılacak. Bu açılış gerçekleşinceye kadar resmi uçuşlar olmayacak. Deneme uçuşları elbette olacak. Havalimanına açılış günü ilk Cumhurbaşkanımızın uçağı iniş yapacak, ardından da Başbakanımızın uçağı inecek. Peşinden İstanbul ve yurtdışından özel 3 uçak daha piste inmiş olacak.

ORDU VE GİRESUN MİTİNGİ HAVALİMANINDA

26 Mayıs tarihi itibariyle ticari uçuşların başlayacağına dikkat çekerek bilet satışlarının da başladığını vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, şöyle konuştu:

Havaların yağışlı olması nedeniyle fiziki gecikme olmuştu, dolgu alanlarının da hızlı bir şekilde yapıldığını dikkate aldığımızda 22 Mayıs tarihi her anlamda havalimanının resmi ve fiili olarak biteceği tarih olmuş olacak. 26 Mayıs tan itibaren de hem Türk Hava Yolları (THY) hem de Anadolu Jet, tarihleri koymak suretiyle şuan itibariyle bilet satışlarına başladı. Özellikle İstanbul da ki hemşerilerimizin yoğun bir talebi olacak. Sadece üç tane özel uçak o gün Ordu-Giresun Havalimanı na inme konusunda bir organizasyon yapılmıştı. Yurt dışındaki hemşerilerimizden de çok ciddi talep var. Havalimanını Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız birlikte açacak.  

SIRADA HIZLI TREN VAR

Enver Yılmaz, Ordu-Giresun Havalimanı ndan sonra kente hızlı tren getirmek için de çalışma başlatıldığını söyledi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı nın hızlı trenle ilgili fizibilite çalışması başlattığını belirten Başkan Yılmaz, şu bilgileri verdi:

Bakanlık ile yaptığımız görüşmede 2017- 19 yıl aralığına kadar Samsun, Çorum ve Ankara hızlı tren hatlarının bir ihale takvimine tabi olacağı söylenmişti. Biz de en azından Fatsa ya kadar bu güzergahın Ordu lehine uzatılabileceği hususunu bakanlığa ilettik. Bakanlık da olumlu karşıladı. Bolaman Mevkii ne kadar gelen bir hızlı trenin Ordulu hemşehrilerimiz tarafından 10- 12 kilometre olan Ordu- Bolaman arasının sorun olmayacağını Fatsa ya kadar gelmesinin bizim için yeterli olacağını, çünkü şehrimizin tam ortası olduğunu söyledik. Bakanlığımız da bu çerçevede olumlu bir takvim ile birlikte Samsun - Çarşamba sonrasını bir program çerçevesinde şuanda projelendiriyor ve çalışıyor. Ordu Büyükşehir oldu ve artık hızlı trene kavuşmalı. Çünkü hızlı tren Türkiye nin çoğu ilinde hükümetimiz tarafından Ankara- İstanbul, Ankara- Konya, Ankara- Sivas illerinde hizmete girdi. Şimdi gündemde Ankara- Çorum- Samsun güzergahı var. Ordu açısından da olursa güzel olur. Memnun oluruz, talep ederiz ve takip ederiz.

 EN ÇOK OKUNANLAR

SORUN PARA DEĞİL

1 SORUN PARA DEĞİL

Samsundaki fırıncı cinayeti katil zanlısından itiraf

2 Samsun'daki fırıncı cinayeti katil zanlısından itiraf...

Veee Samsunspordan resmi açıklama

3 Veee... Samsunspor'dan resmi açıklama

Samsunda raylı sistem yarın 1200-1800 saatleri arası ücretsiz

4 Samsun'da raylı sistem yarın 12.00-18.00 saatleri arası ücretsiz

Samsunda Marksist Leninist Komünist Partisi operasyonu 6 gözaltı

5 Samsun'da Marksist Leninist Komünist Partisi operasyonu: 6 gözaltı

Karadenizin ciğerleri yandı

6 Karadeniz'in ciğerleri yandı!

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok Hesap verecekleri gün yakındır

7 İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok: 'Hesap verecekleri gün yakındır'

Samsunspordan gollü prova

8 Samsunspor'dan gollü prova

Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğana hazırlanıyor

9 Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hazırlanıyor

Yönetim Kalparla görüştü mü

10 Yönetim Kalpar'la görüştü mü?