Kavram kargaşası var

OMÜ Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Şahin, Türkiye’nin son 10 yıldır kardiyoloji konusunda ciddi bir kavram kargaşası yaşadığını, hastaların kafasının karıştığını söyledi

Kavram kargaşası var

Türk Kardiyoloji Derneği Gelecek Dönem Başkanı, OMÜ Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Şahin, her hastaya farklı, kişisel tedavinin daha uygun olduğunu vurguladı. 

AMELİYATSIZ ÇÖZÜM 
Kapak değişimleri, aort kapağına ameliyatsız değişim yapılması, mitral kapağını ameliyatsız mandallama denilen klips takılması işlemlerinin, kalp damarı ameliyatları için artık ameliyatın yerini tutabilecek ölçüde olduğunu belirten Prof. Dr. Mahmut Şahin, “Bugün artık ana koroner damarlara da stentle çözüm bulunuyor. İki ve üç damar tıkalı olan hastalarında eskiden bypass uygulanırken şimdi ameliyat yerine ameliyatsız çözüm stentle tedavi şansı bulunabiliyor” dedi.

MİTRAL KLİP YÖNTEMİ
Günümüzde daha çok hastaya, daha düşük riskli tedaviler yapıldığını, bypass yerine balon ve stentin daha çok uygulandığına dikkat çeken Prof. Dr. Mahmut Şahin, şunları kaydetti:
”Artık ameliyat şansı olmayan veya ameliyatı yüksek riskli olan hastalara aort kapağı değişimi kasık damarından girilerek yapılıyor. Ameliyat şansını kaybetmiş ya da yine ameliyatı çok riskli, mitral yetersizliği hastalarına mandallama dediğimiz mitral klip yöntemiyle çözüm bulunabiliyor. Bunlar son yıllarda kardiyolojinin giderek yoğun kullanılan trendleridir.”

BİLİMSEL AÇIKLAMALAR YAPMALI
Hastaların, medyadaki bazı ‘magazin haberi’ şeklinde verilen beslenme önerileri, zayıflama önerileri, kolesterol tartışmalarını çok dikkate almamalarını, bu konuda daha çok bilimsel açıklamalara kulak vermelerini öneren Prof. Dr. Şahin, Türkiye, son 10 yıldır bu konuda ciddi bir kavram kargaşası yaşıyor,  hastaların kafası karışıyor hatta kolesterol ilaçlarını bırakan hastalar oluyor. Şeker konusunda ciddi derecede kafa karışıklığı oluşmuş durumda. Bilim dünyası ikiye bölündü gibi haberler de çıkıyor. Bilim dünyasının ikiye bölündüğü yok aslında. Bilim dünyasının bir tarafında bilimsel zeminde kalan onbinlerce insan var. Diğer tarafında ise 3-5 aykırı düşünceye sahip insan var. Bu bölünmüşlüğü göstermez” dedi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samaras: 'Önümüze bakmalıyız'

1 Samaras: 'Önümüze bakmalıyız'

Toplumda karşılık bulmak...

2 Toplumda karşılık bulmak...

Otobüs şarampole devrildi: 4 ölü, çok sayıda yaralı

3 Otobüs şarampole devrildi: 4 ölü, çok sayıda yaralı

Güç depoladılar

4 Güç depoladılar

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Malatya'da kanaat önderleriyle bir araya geldi

5 Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Malatya'da kanaat önderleriyle bir araya geldi

Eskişehir'de silahlı saldırı gerçekleştiren şüpheli yakalandı

6 Eskişehir'de silahlı saldırı gerçekleştiren şüpheli yakalandı

Bakırköy'de kaza; 1'i ağır 3 yaralı

7 Bakırköy'de kaza; 1'i ağır 3 yaralı

Kontrolden çıkan otobüs eve girdi

8 Kontrolden çıkan otobüs eve girdi

Şoför kalp krizi geçirdi, otobüs şarampole devrildi: 4 ölü, 34 yaralı

9 Şoför kalp krizi geçirdi, otobüs şarampole devrildi: 4 ölü, 34 yaralı

Hırsız dolmuşta görüntülendi evinde yakalandı

10 Hırsız dolmuşta görüntülendi evinde yakalandı