HDP li Kürkçü den en az 66 vekil iddiası

HDP İzmir Milletvekili adayı Ertuğrul Kürkçü, AKP nin el koyduğu 30 sandalyeyi elinden alacağız. İzmir de yüzde 10 barajını geçeceğimizi iki bölgede 3 er milletvekili elde edeceğimizi söylüyorum dedi.

HDP li Kürkçü den en az 66 vekil iddiası

HDP İzmir milletvekili adayları, Tepekule Kongre Merkezi nde basın toplantısı düzenledi. HDP İzmir 1 inci Bölge 1 inci sıra milletvekili adayı Ertuğrul Kürkçü, 3 Mayıs Pazar günü HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ın İzmir e gelerek partinin İl Başkanlığı tarafından düzenlenen dayanışma yemeğine katılacağını söyledi. Kürkçü, İzmir de 10 gündür sahada çalıştığını, HDP dışında bir partiyi görmediğini belirterek, partisinin yükselen bir trend izlediğini söyledi. Kürkçü, şöyle konuştu:

Yüzde 10 barajını yıkıp geçmek istiyoruz. Sonuçlar, önemli ölçüde arkada bıraktığımız şeklindedir. Büyük kentlerde elde edeceğimiz sonuçlar Türkiye toplamını etkiyecek. Türkiye nin batısı da bizim için çok önemli. Kontrollü bir gerginlik üzerine bir hükümet sürdürülemez. İzmir bunun işaretini verecektir. Nevroz ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bunun işaretlerini aldık. Bu yükselen trend üzerinde devam edeceğiz. Bu yükselen eğri 7 Haziran da açık bir siyasi sonuca ulaşacak. AKP nin 13 yıl süren kesintisiz hakimiyeti de kesintiye uğrayacak. Bunun AKP nin 2019 yılına kadar uzanacak artçı depremler silsilesini tetikleyeceğini göreceğiz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı da barajı geçmemizin önemi konusunda hemfikir, belediyede çalışan işçilerin sendikasının başkanı da bu konuda hemfikir.  

KOALİSYON ORTAĞI DEĞİL ANA MUHALEFET 

Kürkçü, HDP nin hangi koalisyonda yer alacağının tartışıldığını hatırlatarak, partisinin güçlü bir ana muhalefet olacağını ifade etti. Kürkçü, şunları söyledi:

Hangi koalisyona gireceğimiz tartışılıyor. Bu seçimde HDP ye toplum bir muhalefet misyonu biçiyor. Biz bu görevimizi yerine getireceğiz. Herhangi bir hakimiyet içinde yer almayı düşünmüyoruz. Başkalarının Türkiye yi yönetip yönetmeyeceğine dair tartışma onlara aittir. AKP nin blok halinde devletin kurumlarını ve sermaye kuruluşlarını birbirine bağlayan yekpare iktidar hakimiyetini sona erdirmek arzusundayız.  

DAVUT VE GOLYAT ÖRNEĞİ 

Ertuğrul Kürkçü Malcolm Gladwell in olağan mağluplar için devlerle savaşma sanatını anlattığı Davut ve Golyat kitabını hatırlatarak, AKP kendisini bir dev olarak görse de bir sapan taşıyla Golyat ı yerle bir eden bir Davut gibi hiç ihtimal vermediği darbeyi ona HDP indirecektir. Bu da Tayyip Erdoğan ın Türkiye nin yeni sultanı olma hayallerinin son bulması demektir. Partimize yönelik her türden itibarsızlaştırma girişiminin artması tesadüf değildir. Erdoğan, partimizin elde ettiği sonuçlara ihtimal vermiyordu. Sabahtan akşama kadar anketleri izliyor. Anketler, AKP için aşağı inen HDP için yukarı çıkan bir çizgi gösterdiği için ciddi saldırılarla karşı karşıyayız dedi. 

DİYANET FRENİ

Kürkçü, partisinin seçim bildirgesinde yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı nın lağvedileceği yönündeki vaatle AK Parti nin halkın zihninde dinin kaldırılacağına yönelik bir algı yaratıldığını öne sürerek, şöyle konuştu:

HDP nin dini kaldırılacağına ilişkin inanılmaz bir safsatayı işitiyoruz. Hz Muhammed in Diyanet İşleri Başkanlığı yoktur. Din Diyanetten önce de vardı sonra da olacak. AKP nin arka bahçesi haline gelen bu kuruluşun kaldırılması ve inançlar arasında denge kuran kamu bütçesinin kaynaklarını farklı dinsel tercihler arasında adil bir şekilde paylaştıran bir kurumun muhafaza edileceği aşikardır. Bu tartışma da bizim açımızdan abestir. Bunlar HDP nin barajı zorlayan güçlü çıkışını frenlemek için toplum kesimlerinin korkularına seslenen senaryolardır.

İZMİR DEN ALTI VEKİL HEDEFİ

Kürkçü, HDP nin meclise en az 66 milletvekili ile gireceğini öne sürerek, Meclise en az 66 milletvekili ile gireceğiz. AKP nin el koyduğu 30 sandalyeyi elinden alacağız. İzmir de yüzde 10 barajını geçeceğimizi iki bölgede 3 er milletvekili elde edeceğimizi öngörülebilir bir hedef olarak ortaya koyuyoruz. İzmirliler in artık resmi söylemin dışına bir söyleme, resmi tartışmaların ötesinde halkın sorunlarını gündeme taşıyacak vekilleri olacaktır dedi. EN ÇOK OKUNANLAR

İstanbul'da lüks otelde terör operasyonu: 1 gözaltı

1 İstanbul'da lüks otelde terör operasyonu: 1 gözaltı

Gümüşhane'de kurumlararası halı saha turnuvasının şampiyonu Belediye oldu

2 Gümüşhane'de kurumlararası halı saha turnuvasının şampiyonu Belediye oldu

Spor Bakanlığından Gümüşhane'nin amatör spor kulüplerine destek

3 Spor Bakanlığından Gümüşhane'nin amatör spor kulüplerine destek

Sosyal medya hesabındaki notu okuyan herkes evine koştu

4 Sosyal medya hesabındaki notu okuyan herkes evine koştu

Silahlı saldırıda hayatını kaybeden şarkıcı Hacer Tülü'nün İzmir'de toprağa veri

5 Silahlı saldırıda hayatını kaybeden şarkıcı Hacer Tülü'nün İzmir'de toprağa veri

Şehit Resul Bayracı baba ocağına getirildi

6 Şehit Resul Bayracı baba ocağına getirildi

Adana'da sağanak yağışa teslim oldu

7 Adana'da sağanak yağışa teslim oldu

Kuşadası Körfezi'nde 38 kaçak göçmen yakalandı

8 Kuşadası Körfezi'nde 38 kaçak göçmen yakalandı

91 yaşında Ummuhan Özbay: İlacımız, doktorumuz ayağımıza geliyor

9 91 yaşında Ummuhan Özbay: İlacımız, doktorumuz ayağımıza geliyor

Van'da terör operasyonu; 16 gözaltı

10 Van'da terör operasyonu; 16 gözaltı