Savcılıktan 17 polise takipsizlik kararı

Beşiktaş Kartal Heykeli Meydanı nda 2 yıl önce 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, polisin attığı gaz bombası kapsülü ile yaralandığını öne süren avukatın şikayeti üzerine başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

Savcılıktan 17 polise takipsizlik kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu savcısı Hüseyin Kayıkçı tarafından verilen 6 sayfalık takipsizlik kararında, müşteki avukat Onur Cingil in Adli Tıp Şube Müdürlüğü nün raporuna göre yumuşak doku lezyonuna neden olacak şekilde yaralandığı belirtildi. Olay anına ilişkin MOBESE ve iş yeri güvenlik kamera kayıtlarının incelendiğinde müştekinin yaralandığı ana ilişkin görüntünün tespit edilemediği ifade edilen takipsizlik kararında, olay yerinde İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ne bağlı 5 ekibin görev yaptığı ve bu ekiplerde gaz mühimmatı kullanmakta 17 kişinin görevli olduğu kaydedildi.

GAZ TÜFEĞİ VE EL BOMBASI KULLANDIKLARINI SÖYLEDİLER, SUÇLAMALARI REDDETTİLER

17 şüpheli polis memurunun ifadesine başvurulduğu kaydedilen kararda, şüpheli polis memurlarının kanuna aykırı olarak toplanan kişilerin gerekli uyarılara rağmen dağılmaması ve kendilerine karşı sapanla taş atıp mukavemette bulunmaları üzerine zor kullanmak zorunda kaldıklarını, grubu dağıtmak amacıyla gaz tüfeği ve gaz el bombası kullandıklarını söyleyerek suçlamaları kabul etmediği belirtildi. 

YETERLİ ORANDA GÖZ YAŞARTICI GAZ KULLANILARAK MÜDAHALE

Takipsizlik kararında İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından soruşturma dosyasına olay değerlendirme raporunun da dosyaya gönderildiği belirtildi. Raporda, grubun dağılmaları yönündeki uyarılara rağmen dağılmayarak fiili saldırıda bulunmaları nedeniyle uygun ve yeterli oranda göz yaşartıcı gaz kullanmak suretiyle gruba müdahale edildiği kaydedildi. 

GÖSTERİLERİN BARIŞÇIL OLDUĞUNU KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL

Valiliğin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nün Taksim de kutlanması ile ilgili talepleri reddettiği belirtilen kararda, İstanbul Valiliği kararında belirtildiği üzere Taksim Meydanı nın olay tarihi itibariyle yayalaştırma projesi kapsamında devam eden inşaat ve kazı çalışmaları nedeniyle toplantı ve yürüyüş güzergahına uygun olmadığı,Valilik tarafından yapılan açıklamaya karşın yüksek sayıda katılımcıyla Taksim Meydanı na yürümek için toplanılması, marjinal grupların, yasa dışı terör örgütlerinin ve uzantısı olan grupların güvenlik görevlilerine karşı taş, sopa vb. nesneler atarak cevap vermesi, cadde ve sokakların barikat kurularak trafiğe kapatılması, grupların araç, ikamet ve iş yerlerine zarar vermesi karşısında düzenlenen gösterilerin barışçıl olduğunu kabul etmek mümkün değildir denildi.

POLİSİN ZOR KULLANMA YETKİSİ HATIRLATILDI, TAKİPSİZLİK VERİLDİ

2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu na göre güvenlik kuvvetlerinin görevlerini yaparken direnişle karşılaşmaları halinde bu direnişi kırmak amacıyla zor kullanma yetkisinin olduğu hatırlatılan kararda, Müştekiye yönelik müdahalenin müştekinin de katıldığı gösterinin barışçıl olmaması, polis memurlarına yönelik saldırı gerçekleştirilmiş olması, şüphelilerin zor kullanma yetkilerinin bulunması, müştekinin soyut iddiası dışında görevli polis memurlarının zor kullanırken orantılı davranmadıklarına, kasten yaraladıklarına ilişkin kamu davası açmak için yeterli delil elde edilemediği anlaşılmıştır denilerek takipsizlik kararı verildi. EN ÇOK OKUNANLAR

Fındıkta kavga büyüyor! Fındık fiyatları ne kadar Güncel fındık fiyatları

1 Fındıkta kavga büyüyor! Fındık fiyatları ne kadar? Güncel fındık fiyatları

Bu kanser türüne dünyada ikinci kez Samsun'da rastlandı

2 Bu kanser türüne dünyada ikinci kez Samsun'da rastlandı

İlkadım Belediyesi düğmeye bastı! Melanet Apartmanı'na önlem

3 İlkadım Belediyesi düğmeye bastı! Melanet Apartmanı'na önlem

Samsun'da evde fuhuş iddiasına gözaltı

4 Samsun'da evde fuhuş iddiasına gözaltı

Fındık fiyatlarından hırsızlar bile memnun değil

5 Fındık fiyatlarından hırsızlar bile memnun değil

Samsunspor-Ankara Demirspor maçı bilet fiyatları belli oldu

6 Samsunspor-Ankara Demirspor maçı bilet fiyatları belli oldu

Samsunspor Başkanı Tutu: 'Eşim bile istifamı istedi'

7 Samsunspor Başkanı Tutu: 'Eşim bile istifamı istedi'

Hepsi bir senaryonun gereği

8 Hepsi bir senaryonun gereği...

Kamyonetin altında kaldı

9 Kamyonetin altında kaldı

Samsun'da kanlı kavga: 3 yaralı, 5 gözaltı

10 Samsun'da kanlı kavga: 3 yaralı, 5 gözaltı