Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Masa var fakat koltukları boş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) nin İmralı heyetinde yer alan Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Meclis te basın toplantısı düzenledi.

 Masa var fakat koltukları boş

Çözüm Süreci nde gelinen son noktayı anlatan Önder, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın sürece yönelik yaptığı Karşı karşıya oturulan bir masa olması devletin çöktüğü anlamına gelir açıklamasını eleştirerek Şu gördüğünüz masa büyüklüğünde bir yeni masa yapıldı İmralı da. Ortada bir masa var fakat koltukları boş şu anda. Bu yöntem gerek ciddiyet anlamında gerekse de Sayın Cumhurbaşkanı nın yürüttüğü itibarsızlaştırma anlamında hükümetin de buna sahip çıkmamasıyla süreç an itibariyle hükmünü yitirmiştir dedi.

SİYASET EŞİTTİR RİYAKARLIK DEĞİLDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın açıklamalarını ve heyet ile görüşmeleri gerçekleştiren hükümet temsilcilerinin bu açıklamalara yanıt vermemesini eleştiren Önder, İktidar bloğu ortadan ikiye bölünmüş durumda. Bir tarafında Cumhurbaşkanı geri tarafında hükümet bunlar da kendi içlerinde birçok parçaya bölünmüş durumdalar. Biz isterdik ki, hatta İmralı Müzakere Heyeti olarak bir gün de buna pay bıraktık. Biz isterdik ki Cumhurbaşkanı, Ortada masa yok, taraf da yok Kürt sorunu da yok dediği zaman Sayın Davutoğlu ya da Sayın Akdoğan ya da çözüm kurulunun üyelerinden herhangi birisi çıksın Sayın Cumhurbaşkanı bu mesele öyle değil, biz de muhahaplarımızla böyle mutabık kalmadık desinler diye bir gün bekledik. Onun yerine bize söylenen Ya bu siyasettir, seçim öncesidir ve benzeri sığ yaklaşımlar. Arkadaşlar siyaset eşittir riyakarlık değildir. Siyaset eşittir erdemsizlik hiç değildir. En genel en basit ahlak anlayışı söylediklerinizde bir tutarlılık ve ciddiyet olmasını öngörür. Dolayısıyla karşımızda en az en genel anlamıyla ikiye bölünmüş bir iktidar bloğu var. Biz bunun içerisinden bir barış çıkarmaya çalışıyoruz ifadelerini kullandı.

SÜREÇ HÜKMÜNÜ YİTİRMİŞTİR

Sırrı Süreyya Önder, sözlerini şöyle sürdürdü: Sayın Cumhurbaşkanı Ortada bir masa yok diyor, Taraflar da yok diyor. Bu kesinlikle doğru değil arkadaşlar. En azından şu gördüğünüz masa büyüklüğünde bir yeni masa yapıldı İmralı da. Fiziksel olarak söylüyorum. Tam şu masa hacminde belki biraz küçük bir yeni masa yapıldı. Bu İzleme Komisyonu ve devlet heyetinin genişletilerek bizim müzakere heyetimize de yeni eklemeler yapılarak bu meseleyi Dolmabahçe Mutabakatı nda hükümetle mutabık kaldığımız başlıklar altında konuşmak ve bir sonuca vardırmak için yapıldı. Ortada bir masa var fakat koltukları boş şu anda. Bu yöntem gerek ciddiyet anlamında gerekse de Sayın Cumhurbaşkanı nın yürüttüğü itibarsızlaştırma anlamında hükümetin de buna sahip çıkmamasıyla süreç an itibariyle hükmünü yitirmiştirEN ÇOK OKUNANLAR

Dostluk maçı ertelendi

1 Dostluk maçı ertelendi

Bakan Kılıç Yeni stadyum hazır, en iyi çim Samsunda

2 Bakan Kılıç: 'Yeni stadyum hazır, en iyi çim Samsun'da'

Mesaiye devam

3 Mesaiye devam

Başkanlardan 19 Mayıs Sanayi Sitesine müjde

4 Başkanlardan 19 Mayıs Sanayi Sitesi'ne müjde

Nerede hareket

5 Nerede hareket...

Şehzadelerden anlamlı kampanya

6 Şehzadeler'den anlamlı kampanya

Gücümüzü Bakan Kılıçtan alıyoruz

7 Gücümüzü Bakan Kılıç'tan alıyoruz

Samsunda tır devrilme tehlikesi geçirdi, keresteler yola saçıldı

8 Samsun'da tır devrilme tehlikesi geçirdi, keresteler yola saçıldı

Hükümetleri halk kuracak

9 Hükümetleri halk kuracak

Korkutmaya çalışıyorlar

10 Korkutmaya çalışıyorlar