İthalata karşı alternatif ürünler geliştirmeliyiz

MEDİKÜM toplantısına katılan Vali İbrahim Şahin, İthalata karşı biz de alternatif ürünler geliştirip, ithalatın önüne geçebilir miyiz bunu tartışmalıyız dedi

İthalata karşı alternatif ürünler geliştirmeliyiz

Samsun Tekkeköy İlçesi nde bulunan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Yeşilyurt Meslek Yüksek Okulu nda, Samsun Medikal Sanayi Sektörü nün mevcut durumu, sorunları ve beklentileri adı altında gerçekleştirilen MEDİKÜM toplantısına katıldı.

Toplantıda konuşan Samsun Valisi İbrahim Şahin, medikal el aletleri üretimi konusunda dünyada üç ülkede yoğunlaşma olduğunu söyledi. Vali Şahin, Bu ülkeler Almanya, Pakistan ve Türkiye dir. Türkiye’de Samsun ilimiz bu konuda öne çıkmaktadır. Eğer biz üzerinde durmaz isek Samsun pazarını da kaybedeceğiz diye bir endişe taşıyorum. Bunun da nedeni biz burada 13 bin 500-14 bin farklı alet üretiyoruz diye söylüyoruz ama sanki başka illerde bir takım ek avantajlarla bu üretim konusunda makası bizim aleyhimize biraz daha açıyorlar. Türkiye’de üretilmesi biraz sevindirici ama bunların Samsun’da daha yoğun bir şekilde üretilmesi, pazarlanması veya bir market zinciri oluşturulmasının doğru olduğu düşüncesindeyim. Samsun’un yöneticisi olarak da bunun en azından görevimiz olduğu kanaatindeyim. Samsun’da marka üretelim ama bu markayı mutlak suretle öne çıkaralım. Gerekirse ilimizi marka kent yapmak için el birliği ile çalışalım. Biz bir şekilde Medikal Cerrahi Aletleri ile ilgili bir üst marka koyabilirmiyiz konusunu hep tartışmanıza getirmek istiyorum. Yani bir üst marka altında küçük başka markalar oluşturabilmek. Biz Samsun markası ile cerrahi aletler üretelim. Ama altında a firması, b firması veya c firması olsun bunu da gündemimizin bir tarafına alalım. Bunlar hemen olabilecek şeyler değil ama bunun bir şekilde yapılması gerekiyor. Bu konuda bizden öncede bu tarz toplantılar yapıldı. Bizden sonrada yapılacaktır. En azından biz üzerimize düşeni yapalım diye konuştu.

Vali Şahin in konuşmasının ardından MEDİKÜM Başkan Yardımcısı Turan Özfurat, Samsun Medikal Sanayi Sektörünün mevcut durumu, sorunları ve beklentileri hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Toplantıya, Tekkeköy Kaymakamı İbrahim Küçük, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, OMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Sevilhan Mennan, OMÜ Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Fatma Aydın, OMÜ Yeşilyurt Meslek Yüksek Okul Müdürü Doç. Dr. Muhammet Dervişoğlu, İl Sağlık Müdürü Yusuf Köksal, Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Dursun Mehmet Mehel, ilgili kamu kurum ve kuruluş müdürleri katıldı.

 EN ÇOK OKUNANLAR

3 kafadarın intihar şovu alış veriş merkezini savaş alanına çevirdi

1 3 kafadarın intihar şovu alış veriş merkezini savaş alanına çevirdi

Adana'da 'Huzur' uygulamasında Roma dönemine ait 141 parça tarihi eser yakalandı

2 Adana'da 'Huzur' uygulamasında Roma dönemine ait 141 parça tarihi eser yakalandı

Tır yol kenarında arıza yapan kamyonete çarptı: 2 kişi hayatını kaybetti

3 Tır yol kenarında arıza yapan kamyonete çarptı: 2 kişi hayatını kaybetti

Kazada yaralanan kadın 8 gün sonra hayatını kaybetti

4 Kazada yaralanan kadın 8 gün sonra hayatını kaybetti

 Samsun'a turist çekecek proje

5 Samsun'a turist çekecek proje

Ukrayna'da araç kalabalığa daldı: 6 ölü

6 Ukrayna'da araç kalabalığa daldı: 6 ölü

Odun yüklü kamyon TEM'den şarampole uçtu: 1 ölü 1 yaralı

7 Odun yüklü kamyon TEM'den şarampole uçtu: 1 ölü 1 yaralı

Referandum kriteri

8 Referandum kriteri...

Hız sınırını aşan kamyonetler kaza yaptı: 1 ölü 5 yaralı

9 Hız sınırını aşan kamyonetler kaza yaptı: 1 ölü 5 yaralı

İstanbul'da terör örgütleri MLKP ve TKPML'ye operasyon: 16 şüpheli gözaltında

10 İstanbul'da terör örgütleri MLKP ve TKP/ML'ye operasyon: 16 şüpheli gözaltında