İthalata karşı alternatif ürünler geliştirmeliyiz

MEDİKÜM toplantısına katılan Vali İbrahim Şahin, İthalata karşı biz de alternatif ürünler geliştirip, ithalatın önüne geçebilir miyiz bunu tartışmalıyız dedi

İthalata karşı alternatif  ürünler geliştirmeliyiz

Samsun Tekkeköy İlçesi nde bulunan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Yeşilyurt Meslek Yüksek Okulu nda, Samsun Medikal Sanayi Sektörü nün mevcut durumu, sorunları ve beklentileri adı altında gerçekleştirilen MEDİKÜM toplantısına katıldı.

Toplantıda konuşan Samsun Valisi İbrahim Şahin, medikal el aletleri üretimi konusunda dünyada üç ülkede yoğunlaşma olduğunu söyledi. Vali Şahin, Bu ülkeler Almanya, Pakistan ve Türkiye dir. Türkiye’de Samsun ilimiz bu konuda öne çıkmaktadır. Eğer biz üzerinde durmaz isek Samsun pazarını da kaybedeceğiz diye bir endişe taşıyorum. Bunun da nedeni biz burada 13 bin 500-14 bin farklı alet üretiyoruz diye söylüyoruz ama sanki başka illerde bir takım ek avantajlarla bu üretim konusunda makası bizim aleyhimize biraz daha açıyorlar. Türkiye’de üretilmesi biraz sevindirici ama bunların Samsun’da daha yoğun bir şekilde üretilmesi, pazarlanması veya bir market zinciri oluşturulmasının doğru olduğu düşüncesindeyim. Samsun’un yöneticisi olarak da bunun en azından görevimiz olduğu kanaatindeyim. Samsun’da marka üretelim ama bu markayı mutlak suretle öne çıkaralım. Gerekirse ilimizi marka kent yapmak için el birliği ile çalışalım. Biz bir şekilde Medikal Cerrahi Aletleri ile ilgili bir üst marka koyabilirmiyiz konusunu hep tartışmanıza getirmek istiyorum. Yani bir üst marka altında küçük başka markalar oluşturabilmek. Biz Samsun markası ile cerrahi aletler üretelim. Ama altında a firması, b firması veya c firması olsun bunu da gündemimizin bir tarafına alalım. Bunlar hemen olabilecek şeyler değil ama bunun bir şekilde yapılması gerekiyor. Bu konuda bizden öncede bu tarz toplantılar yapıldı. Bizden sonrada yapılacaktır. En azından biz üzerimize düşeni yapalım diye konuştu.

Vali Şahin in konuşmasının ardından MEDİKÜM Başkan Yardımcısı Turan Özfurat, Samsun Medikal Sanayi Sektörünün mevcut durumu, sorunları ve beklentileri hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Toplantıya, Tekkeköy Kaymakamı İbrahim Küçük, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, OMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Sevilhan Mennan, OMÜ Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Fatma Aydın, OMÜ Yeşilyurt Meslek Yüksek Okul Müdürü Doç. Dr. Muhammet Dervişoğlu, İl Sağlık Müdürü Yusuf Köksal, Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Dursun Mehmet Mehel, ilgili kamu kurum ve kuruluş müdürleri katıldı.

 EN ÇOK OKUNANLAR

İki grup arasında çıkan silahlı kavgaya biber gazlı müdahale

1 İki grup arasında çıkan silahlı kavgaya biber gazlı müdahale

Tekirdağda 20 kilometrelik araç kuyrukları oluştu

2 Tekirdağ'da 20 kilometrelik araç kuyrukları oluştu

Otomobil takla attı2 yaralı

3 Otomobil takla attı:2 yaralı

Şanlıurfasporun yeni teknik direktörü Ali Tandoğan

4 Şanlıurfaspor'un yeni teknik direktörü Ali Tandoğan

Sarı Fırtına, Kırkpınardan sonra Beşpinarın da Başpehlivanı

5 Sarı Fırtına, Kırkpınar'dan sonra Beşpinar'ın da Başpehlivanı

81 ilde  Türkiye huzurlu parklar uygulaması yapıldı

6 81 ilde ' Türkiye huzurlu parklar' uygulaması yapıldı

Sakarya Nehrine Devrilen Otomobilde Aynı Aileden 3 Kişi Öldü

7 Sakarya Nehri'ne Devrilen Otomobilde Aynı Aileden 3 Kişi Öldü

Gömeçte biri zincirleme iki kazada 8 kişi yaralandı

8 Gömeç'te biri zincirleme iki kazada 8 kişi yaralandı

Motosiklet kamyona çarptı 1 ölü

9 Motosiklet kamyona çarptı: 1 ölü

Olta balıkçılığı sabrı geliştiriyor

10 Olta balıkçılığı sabrı geliştiriyor