Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Hakim Mustafa Başer teslim oldu

Paralel yapı soruşturmasında 63 kişi hakkında yetkisiz tahliye kararı verdikten sonra HSYK tarafından açığa alınan ve yakalama kararı çıkarılan hakim Mustafa Başer teslim oldu. Yaptığı açıklamada verdiği tahliye kararını savunan Başer, Alnımız açık dedi

Hakim Mustafa Başer teslim oldu

Eski İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Mustafa Başer, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında çıkarılan yakalama kararı kapsamında Bakırköy Adliyesi’ne gelerek teslim oldu. Eşi, oğlu, yeğeni ve avukatıyla birlikte adliyeye gelen Başer, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bir düğüne katılmak için memleketine gittiğini anlatan Başer, “Aslında dün gelecektim, düğün için gittim memleketime. Tabii böyle bir şey olacağını da bilmiyordum ve basından öğrendim hakkımda çıkarılan yakalama emri olduğunu. Öğrenir öğrenmez de arabaya bindim geldim. Atılı suçun ne olduğunu bilmiyorum. Ben CMK’nın 27/2 ve 4. maddesi gereğinde, 28. maddesi gereğince beni merci olarak görevlendirdikten sonra yargıç olarak yapmam gereken kararı verdim. Bu noktada ben bu işi karar vermeden bırakamazdım. Ya tutuk halinin devamı, ya da tahliye kararı vermem gerekiyordu. Başka bir seçeneğim yoktu. Vicdanen baktım ki dosyalarda tutuklanmasını gerektiren herhangi bir şey olmadığı için tahliye kararı vermek durumunda kaldım” diye konuştu.
Şubat ayında aynı dosyayla ilgili kendisine reddi hakim talebi geldiğini kaydeden Başer, “Kararı nöbetçi mahkeme bana tevzi etti. Öncelikle ben kararı bana gönderen Asliye Ceza’ya gönderdim. ‘Bu konuda sen karar ver’ dedim. O bana geri gönderdi ve bu şekilde görev uyuşmazlığı çıktı. 9. Ağır Ceza bu işi çözdü ve bana dedi ki ‘sen karar vereceksin.’ Ben de Şubat ayında reddi hakim taleplerini soyut bulduğum için, hangi hakim hangi işe bakacak, hangi hakim neden reddedildi belirtilmediği için reddettim. Eğer bugünkü verdiğim karar usul ve yasaya aykırı ise o gün reddetmem de usul ve yasaya aykırıdır. Ben o gün de bunun tersi karar verdim. Ben bugün itibariyle tutuk halinin devamı desem sorun olmayacak. Ama bu defa ben vicdanen sorumlu olurum. Bir yargıç önüne gelen sorunu çözmek zorunda” şeklinde konuştu.
“Bugün itibariyle buraya hakim Mustafa Başer yakalanması için gelmemiştir” diyen Mustafa Başer, “Buraya Türk milleti adına karar veren Türk yargıçlarının yakalanmasıyla ben geldim. Türk yargıçlarına yakalama çıkarılmıştır. Bundan sonra eğer yargıç bağımsız karar veremeyecekse, davalarını açabilecekleri bir mahkeme kalmaz. Çünkü yargı bağımsızlığı benim kişisel bağımsızlığım değildir. Ben toplumda oluşabilecek sorunların adil bir şekilde, objektif bir şekilde karar vermek için bu bağımsızlığı, dokunulmazlığı anayasa bana vermiştir. Ben yine yargıya güveniyorum. Gideceğim sayın meslektaşlarıma ne soruyorlarsa cevap vereceğim. Alnımız açık. Keşke dün gelebilseydim” dedi.
Başer, açıklamalarının ardından polisler eşliğinde adliyeye girdi. EN ÇOK OKUNANLAR

Samsundaki kayıp şahsın cesedi bulundu

1 Samsun'daki kayıp şahsın cesedi bulundu

Samsun Emniyet Müdürü Yavuzun Avukatı Mustafa Kaymak yargıya başvurdu

2 Samsun Emniyet Müdürü Yavuz'un Avukatı Mustafa Kaymak yargıya başvurdu

Samsuna şehit ateşi düştü

3 Samsun'a şehit ateşi düştü!

Samsundaki başarıya devlet takdiri

4 Samsun'daki başarıya devlet takdiri

Balık hafızası

5 Balık hafızası...

Samsunda düğün yolunda feci kaza Çok sayıda yaralı var

6 Samsun'da düğün yolunda feci kaza! Çok sayıda yaralı var

Samsunspor 14 sıraya yükseldi Play-off potasıyla puan farkı 5e düştü

7 Samsunspor 14. sıraya yükseldi! Play-off potasıyla puan farkı 5'e düştü

Samsuna 2,13 milyarlık yatırım

8 Samsun'a 2,13 milyarlık yatırım

Samsunda FETÖnün üniversite yapılanmasına yönelik operasyonda flaş gelişme

9 Samsun'da FETÖ'nün üniversite yapılanmasına yönelik operasyonda flaş gelişme!

Samsunda FETÖnün emniyet abileri operasyonunda yeni gelişme

10 Samsun'da FETÖ'nün emniyet 'abileri' operasyonunda yeni gelişme!