ÖZGÜR BASIN ÖVGÜSÜ

Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel ve CHP İlkadım İlçe Başkanı Arzu Sabuncu, yayımladıkları mesajlarla Dünya Basın Özgürlüğü Günü nü kutladı

 ÖZGÜR BASIN ÖVGÜSÜ

Vali İbrahim Şahin, Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Şahin, mesajında Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 1991 yılında alınan kararla 3 Mayıs gününün Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kabul edildiğini anımsattı. Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte Türk basınının önemli gelişmeler gösterdiğini vurgulayan Vali İbrahim Şahin, şunları kaydetti: Türk basını, günümüzde de çağın getirdiği teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, gündemdeki konulara çözüm üreten yayınlarıyla dünyadaki emsallerine örnek olmuştur. Türk basını, tarihi boyunca halkın sesi ve kamuoyunun tarafsız haber alma görevini başarılı bir şekilde yerine getirmektedir. İlimizdeki yerel ve yaygın basın kuruluşlarının, vatandaşlarımızın haber alma hakkını ilkeli, tarafsız, sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde yerine getirmeleri, toplumumuz tarafından şüphesiz takdirle karşılanacaktır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi, yapılan hizmetlerin vatandaşlarımıza yansıtılması ve sorunların çözülmesinde çok önemli bir kamu hizmeti üstlenen ilimiz ve bu sektörde bulunan tüm basın kuruluşları ile basın mensuplarının Dünya Basın Özgürlüğü Günü nü yürekten kutlar, görev başında ve sonrasında hayatını kaybederek aramızdan ayrılan tüm basın mensuplarına da rahmet dilerim.

BASIN BAĞIMSIZ OLMALI

AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle mesaj yayımladı.
Göksel, mesajında şu ifadeleri kullandı: Demokratik sistemin gelişmesi, yerleşmesi ve varlığını sürdürebilmesi için gerekli unsurlardan biri de hür ve bağımsız basının varlığıdır. İçinde bulunduğumuz iletişim çağında, haberleşme araçlarının teknoloji ile birlikte her geçen gün artarak yaygınlaşması karşısında basının, yerini ve önemini koruyabilmesi için temel ilkelerini ve demokrasiyi daha fazla sahiplenmesi gerekmektedir. Yazılı ve görsel basınımız halkımızın bilgi edinme hakkını elde edebilmesi için gece gündüz demeden büyük bir özveriyle çalışmaktadır. Bu anlamda kamuoyunu aydınlatan, bilgilendiren ve her ortamda, her koşulda, sorumluluk duygusu ile hareket ederek toplumun haber alma ihtiyacını basın karşılamaktadır. Dolayısıyla basın bağımsız, objektif ve doğru haber anlayışı içinde olmalıdır. Basın, toplumun yararı için vardır. Bu nedenle her türlü otoriteden bağımsız hareket etmelidir. Ülkemizdeki demokratik yapılanmanın tamamlanabilmesi açısından da gerek mahalli, gerekse ulusal düzeyde yayın yapan basın kuruluşlarımızla bu kuruluşlarda çalışan basın mensuplarımıza büyük görev düşmektedir. Çalışma şartlarının tüm zorluklarına rağmen fedakarca çalışarak görevlerini yapan basın mensuplarımızın, Dünya Basın Özgürlüğü Günü nü kutlar başarılar dilerim.

DEMOKRASİNİN GÜVENCESİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlkadım İlçe Başkanı Arzu Sabuncu, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Sabuncu mesajında, Bir ülkede demokrasinin gücü, basın özgürlüğü ile ölçülür ve gazetecilerin özgür olmadığı bir ülkede, demokrasiden, insan haklarından, fikir özgürlüğünden söz edilemez. Basın özgürlüğü, demokrasinin güvencesidir ifadelerini kullandı.
Basının özgür olduğu, gazetecilerin iş güvencesine ve daha iyi çalışma koşullarına kavuştuğu, cezaevlerinde basın mensuplarının olmadığı bir Türkiye dilediğini kaydeden Sabuncu, açıklamasına şu ifadelerle devam etti:
Basın özgürlüğü, demokrasinin güvencesidir. Kamuoyunun haber alma, gerçekleri öğrenme hakkı için uğraş veren gazeteciler, hem iktidar, hem de patronların kıskacı altındadır.  İktidar, muhalif gazete ve televizyonlara, eleştiri hakkını kullanan köşe yazarlarına maddi, manevi her türlü baskıyı uygulayarak, emri altına almak istemektedir. Mesleği gereği ülke gerçeklerine değinen, halkın sorunlarını dile getiren, yandaşlık etmeyen basın emekçileri, ya kapı önüne konuluyor ya adliyelik oluyor ya da cezaevlerinde yatıyorlar.  Türk medyasının sesinin her türlü baskı, ayrıştırma, sansür ve oto-sansürden uzak ve özgürlük içinde çıkacağı günler diliyor tüm yerel ve yaygın basında çalışan emekçi arkadaşlarımın 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nü kutluyorumEN ÇOK OKUNANLAR

Aracını vermek istemeyince bıçaklandı

1 Aracını vermek istemeyince bıçaklandı

Milletvekilleri Genel Kurulu oturumu bittikten sonra fotoğraf çektirdiler

2 Milletvekilleri Genel Kurulu oturumu bittikten sonra fotoğraf çektirdiler

Samsun'da anlamlı proje

3 Samsun'da anlamlı proje

Başkent'te trafik kazası: 2 yaralı

4 Başkent'te trafik kazası: 2 yaralı

İstanbul'da şafak vakti narkotik operasyonu

5 İstanbul'da şafak vakti narkotik operasyonu

57. Alay Kayseri'de dev Türk Bayrağıyla anıldı

6 57. Alay Kayseri'de dev Türk Bayrağıyla anıldı

Polise çarpıp kaçan şüpheli evinde yakalandı

7 Polise çarpıp kaçan şüpheli evinde yakalandı

Yer Harput;Taşı çektiler binlerce madeni para döküldü

8 Yer Harput;Taşı çektiler binlerce madeni para döküldü

Karaer; 'Ebelerin seslerine kulak verilmelidir'

9 Karaer; 'Ebelerin seslerine kulak verilmelidir'