Aç gözlü insanoğlu ekosistemi bozdu

Yüksek Ziraat Mühendisi Yalçın Engiz, İnsanoğlunun aç gözlülüğü ekolojik sistemi bozdu bu sistemin bozulması yaşayan her şeyi olumsuz yönde etkiliyor

Aç gözlü insanoğlu ekosistemi bozdu

Samsun’un 19 Mayıs ilçesindeki Yalçın Engiz Organik Tarım Müzesi’nde ‘Yerel Tüketim ve Sürdürülebilir Tarım Konferansı’ düzenlendi. Konferansa Yüksek Ziraat Mühendisi Yalçın Engiz, TEMA Bafra Temsilcisi Süleyman Özata, Ziraat Mühendisi Esra Deniz Karagöl ve davetliler katıldı.

BAFRA ORGANİK TARIMDA PARLAYAN YILDIZ OLACAK
Yüksek Ziraat Mühendisi Yalçın Engiz Organik Tarım Müzesi Toplantı Salonu nda düzenlenen programda açılış konuşmasını yapan Bafra Tema Temsilcisi Süleyman Özata, İnsanlarımızı doğal beslenmeye yönlendirmek için üretimden tüketime yönelik yoğun çabalar sarf ediyoruz. Çiftçilerimiz tembel değil aşırı derecede çalışkan organik ürünleri üretiyorlar üretmek istiyorlar ancak pazar bulamıyorlar böyle olunca da ürettikleri organik ürünler ellerinde kalıyor. Bafra mızın Sürmeli Mahallesinde 27 çiftçimiz organik ürün üretiyor. Üretilen bu ürünlerin tüketicilerle buluşması için bir pazara ihtiyacımız vardı ve girişimlerimiz sonucu Sürmeli Mahallesinde bir organik ürün satış pazarı kurduk. Bizim hedefimiz büyük arkadaşlar eğer birlik beraberlik içerisinde olursak başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. 2019 yılını hedef olarak belirledik ve bu hedefimiz doğrultusunda Sürmeli Mahallesi ve Bafra yı organik tarımda parlayan bir yıldız haline getireceğiz. Bu mücadelemizde sizlerin desteğine ihtiyacımız var diye konuştu.

ORGANİK BESLENELİM
Üretim şekli bilinmeyen gıda ürünleri her zaman insan hayatı için risk oluşturmaktadır diyen Ziraat Mühendisi Esra Deniz Karagöl, Böyle eşsiz bir coğrafyada yaşıyoruz fakat içerisinde ne olduğunu bilmediğimiz ürünleri tüketiyoruz. Tüketmeden önce gıdaların geçmişine geleceğine bakmalıyız. Kötü gıda tüketiyoruz. Tanımadığımız bilmediğimiz ürünleri yiyip içip, giyiyoruz. Adresini bilmediğimiz ürünleri satın alarak büyük şirketleri daha çok zengin edeceğimize 3,5 km uzaklıkta ki bir köyden organik ürünleri temin edebiliriz. Gelin hep birlikte sağlıklı beslenmek için organik ve yerel tüketime değer verelim diye konuştu.

GÜVENİLİR GIDA TÜKETMELİYİZ
Köylü, milletin efendisidir sözünün unutulduğunu ve artık köylüye değer verilmediğini belirten Yüksek Ziraat Mühendisi Yalçın Engiz ise konuşmasında şunları söyledi: Çiftçilerimize tüketiciler ve tarımı destekleyen kurumlar tarafından gereken değer verilmedi. Çiftçilerimiz artık eskisi gibi ürettiği doğal ürünlere pazar bulamıyor ve satamıyor dolayısıyla geçimini sağlamak için para kazanacağı şekilde üretim yapıyor.  Sanayileşme devriminin ardından fabrika atıklarının toprak buluşması sonucu ürünlerimiz etkilendi. Toprakta canlıdır ve toprağın içerisinde de organizmalar vardır. Fabrika atıkları ve gübreler sayesinde toprakta ki organizmalar öldürülüyor böylelikle üretim doğallığını kaybediyor. Çiftçileri organik tarıma ikna etmek için mücadele etmemiz gerekiyor. Zaten büyük çiftçiler organik tarıma sıcak bakmıyor dolayısıyla bizlerin küçük çaplı çiftçilere ulaşarak onları organik tarıma ikna etmemiz gerekiyor. İnsanoğlunun aç gözlülüğü ekolojik sistemi bozdu bu sistemin bozulması yaşayan her şeyi olumsuz yönde etkiliyor. Gıdaların güvenilirliği çok önemli güvenilir organik gıdalar tüketmeliyiz. Günümüzde hileli gıdalar satılıyor. Arıların yaptığı bala bile hile karıştırıyorlar ki daha kısa sürede daha çok üretim yapıp daha çok para kazansınlar. Bu nedenle doğal organik ürünleri üretebilmek için sivil insiyatiflere sivil toplum ögrütlerine ihtiyacımız var dolayısıyla çiftçimizin ürettiği organik ürünlerin satışı için pazarlar bulmalı ve üreticiden tüketiciye tüm insanları bilgilendirmeliyiz.

Ümit CEYLAN EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da sevindiren gelişme

1 Samsunspor'da sevindiren gelişme

Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren son noktayı koydu

2 Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren son noktayı koydu

Samsunspor ve Gazişehir'in şartları eşit

3 Samsunspor ve Gazişehir'in şartları eşit

Aynur Aydın: Aleyna Tilki evime geldiğinde sütyen giyiyorum

4 Aynur Aydın: Aleyna Tilki evime geldiğinde sütyen giyiyorum

Samsunspor - Atakum Belediyespor maçı canlı yayın

5 Samsunspor - Atakum Belediyespor maçı canlı yayın

Samsun'da alt geçitte trafik kazası: 1 yaralı

6 Samsun'da alt geçitte trafik kazası: 1 yaralı

Engin İpekoğlu'nun amacı ne?

7 Engin İpekoğlu'nun amacı ne?

Pistten çıkan uçağı çıkaracak vinçler Samsun'dan gitti

8 Pistten çıkan uçağı çıkaracak vinçler Samsun'dan gitti

Samsun'da yaşlı adam evinde ölü bulundu

9 Samsun'da yaşlı adam evinde ölü bulundu

Türk Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı: Müdür odaları vali odası gibi

10 Türk Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı: Müdür odaları vali odası gibi