Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

HAVLUSUNU DIŞARI ASAN BERBER KAPATILACAK

Samsun Berberler Odası Başkanı Zabit plan, havlusunu dışarı asan ve üç kez yapılan uyarıyı dikkate almayan berberin kapatılacağını söyledi.

 HAVLUSUNU DIŞARI ASAN BERBER KAPATILACAK

Berberler Odası Başkanı Zabit Pilan, Samsun’daki berberleri hijyen kuralları konusunda denetleyeceklerini belirtti. Hijyen kurallarına uymayanlara büyük yaptırımlar uygulayacağını belirten Pilan, “Ben her zaman iddia ediyorum Türkiye’de fiziki ve temizlik olarak en güzel berberler Samsun’dadır. Bu biraz da şundan kaynaklanıyor: Samsun’da ustalık belgesi olmayanlara berber dükkanı açtırmamaya çalışıyorum. Bizim 650 berberimiz bunların yüzde 98’inin ustalık belgesi var, birkaç arkadaşımın da kalfalık belgesi var. Bu işi çok ciddi tutmaya çalışıyoruz. Bugün meslektaşlarımız diplomalı olmak zorunda. Samsun da tek kullanımlık peçete havluyu kullanan berberler var ama berberler imiz genelde temiz, kaliteli ve hijyenik olan havlu kullanıyor. Peçete havlu kullanmaları çok da önemli değil. Bazı berberler gösteriş olsun, berber oldukları belli olsun diye havlularını dışarıya koyuyorlar. Dışarıya havlu koyan berberler hakkında en yakın zamanda çalışma başlatacağım. Denetlemeye çıktığım zaman havlusu dışarıda olan berberleri son kez ikaz edeceğim. Havluların dışarı konulması uygun bir davranış değildir. Uyarıları dikkate almayan berberlere, ilk seferde bir asgari ücret para cezası, ikinci seferde 2 asgari ücret para cezası, aynı iş yeri üçüncü kez uyarı aldığında ise kapatma cezası alacak dedi.

“SAMSUN DAKİ BERBER SAYISI ÇOK FAZLA”
Samsun’da berber sayısının çok fazla olduğu belirten Pilan, “Ben bir ara bakanlığa berberlerin arasında en az 500 metre mesafe olsun talebinde bulundum. Dünyanın her yerinde zanaatini yapanlar arasında mesafe sınırı vardır. Ama bizim ülkemizde böyle bir şey yok. Ben izin versem berber sayısı anında bin 500’e çıkar. Berberler odamızın çok etkisi olsa dahi iş yeri açılması konusunda bazen sıkıntıya giriyoruz. Samsun’da berberler pazar günü tatil yapıyor. Türkiye’de hiç bir yerde bu uygulamayı bizim kadar uzun süre devam ettiren yok. Bu konuda bana destek olan berber arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsundaki Bank Asya operasyonunda sıcak gelişme

1 Samsun'daki 'Bank Asya' operasyonunda sıcak gelişme

Samsunda feci kaza 1 ölü, 1 yaralı

2 Samsun'da feci kaza: 1 ölü, 1 yaralı

Karadenizde 11 terörist

3 Karadeniz'de 11 terörist

Samsunda 11 Iraklı gözaltına alındı

4 Samsun'da 11 Iraklı gözaltına alındı

Samsunsporun yeni stadında ses sistemleri test edildi

5 Samsunspor'un yeni stadında ses sistemleri test edildi

Samsun dahil 11 ilde FETÖ operasyonu

6 Samsun dahil 11 ilde FETÖ operasyonu!

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinin acı günü

7 Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin acı günü

Samsunspor Başkanvekili Araboğlu Bu pazar biz güleceğiz

8 Samsunspor Başkanvekili Araboğlu: Bu pazar biz güleceğiz

Sürücüsü kalp krizi geçirdi 1 ölü, 4 yaralı

9 Sürücüsü kalp krizi geçirdi: 1 ölü, 4 yaralı

Samsunda uyuşturucu operasyonu

10 Samsun'da uyuşturucu operasyonu!