Bandırma daki mahallede kuş gribi karantinası sürüyor

Balıkesir’in Bandırma İlçesi’ne bağlı Çinge Mahallesi nde kuş gribi karantinası devam ediyor.

Bandırma daki mahallede kuş gribi karantinası sürüyor

Bandırma İlçe Belediye Başkanı CHP li Dursun Mirza, kuş gribi karantinasının lokal olduğunu söyleyerek, Vatandaşlarımızın tedirgin olmasını gerektirecek bir durum yok. Rahat olsunlar dedi. 

Kuş Gribi nin tespit edildiği Bandırma ya 12 kilometre uzaklıktaki Çinge Mahallesi nde 3 kilometrelik alana giriş ve çıkış yasaklandı. jandarmanın yanı sıra Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile belediye görevlileri, bu bölgeye giriş ve çıkışlara izin vermiyor. Özel kıyafetler giyen İlçe Tarım ve Hayvancılık Şube Müdürlüğü ekipleri ve Bandırma İlçe Belediyesi zabıta ekipleri mahalle girişinde nöbet tutuyor. Mahalleye girecek araçlar dezenfekte edilirken, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza İlçe Kaymakamı Ali Mantı ile görüştüğünü, olumsuz bir durumun olmadığını söyledi. Mirza şunları kaydetti:

Bizde mahallede yaşanan kuş gribi karantinası ile ilgili bilgi aldığımız kadarıyla sizleri bilgilendiriyoruz. Yani benim her söylediğim de doğru olmayabilir. Ancak az önce bir tören dolayısıyla Kaymakam Bey ile görüştük ve olumsuz bir şey olmadığını söyledi. Bildiğim kadarıyla iki çiftlikte bu olay gerçekleşmiş. Sürekli tahlil çalışmaları devam ediyor. Her ihtimale karşı dezenfekte çalışmaları yapılarak, uygun yerlerde çukurlar açtırılarak, tavuklar gömülmüş.  

LOKAL DURUM

Eskiden olduğu gibi sektörü etkileyecek bir durumun söz konusu olmadığını kaydeden Mirza, Bunun çok lokal bir durum olduğunu düşünüyoruz. Olumsuz bir gelişme yok. İnsanların tedirgin olmasını gerektirecek bir durum yok. Vatandaşlarımız rahat olsunlar. Her ihtimale karşı karantina uygulanıyor. Tedbirler alınıyor diye konuştu.

MUHTAR ENDİŞELİ 

Çinge Mahallesi Muhtarı Nazmi Demir, yaşanan kuş gribinin özellikle beyaz et sektörünü zora sokacağını savundu. Demir şunları söyledi:  Üç günden beri karantina nedeniyle bizim de yollarımız kapalı. Başka köyleri dolaşarak geliyoruz. Zor oluyor ama önemli olan hastalık yayılmasın. Mahallemizin yakınındaki 2 kümeste ortaya çıkan kuş gribi nedeniyle 50 bin yumurta tavuğu telef olmuş. Ancak o ve başka kümeslerde de daha önce ölümler olmuştu. Onun için telef sayısı daha fazla olabilir.

ZARAR TESPİTİ YAPILIYOR

Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, ekiplerinin bölgede zarar tespit çalışması yaptığını hatırlatarak şöyle dedi:  Kaç hayvanın telef edildiğini net olarak bilmiyoruz. Bu sayının yarın veya çarşamba günü kesinlik kazanması gerekiyor. Bizler hükümetten, mağdur olan tavuk üreticisine sahip çıkılmasını istiyoruz. Yoksa, çok zor günler üreticileri bekliyor.  EN ÇOK OKUNANLAR

İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4'ü çocuk 7 yaralı

1 İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4'ü çocuk 7 yaralı

Özgür Suriye Ordusu Afrin operasyonuna hazırlanıyor

2 Özgür Suriye Ordusu Afrin operasyonuna hazırlanıyor

Avcılar'da hava destekli DEAŞ operasyonu

3 Avcılar'da hava destekli DEAŞ operasyonu

Kırmızı ışık ihlali yapan sürücü dehşet saçtı...1'i hamile 7 kişiyi yaraladı

4 Kırmızı ışık ihlali yapan sürücü dehşet saçtı...1'i hamile 7 kişiyi yaraladı

Düzce'de villa alev alev yandı

5 Düzce'de villa alev alev yandı

Kadıköy'de zincirleme trafik kazası: 3 yaralı

6 Kadıköy'de zincirleme trafik kazası: 3 yaralı

Denizli'deki FETÖ'nün ikinci iş adamları davasında 23 tahliye

7 Denizli'deki FETÖ'nün ikinci iş adamları davasında 23 tahliye

Manisa'da uyuşturucu operasyonu 17 kişi tutuklandı

8 Manisa'da uyuşturucu operasyonu 17 kişi tutuklandı

Zanlının eşi öldürülen iş adamıyla yasak aşk yaşadığını itiraf etti

9 Zanlının eşi öldürülen iş adamıyla yasak aşk yaşadığını itiraf etti

Her şey 'kalem tutan eller üşümesin' diye

10 Her şey 'kalem tutan eller üşümesin' diye