Koruma alanları mercek altında

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ekipleri Terme de doğal sit alanlarını inceleyerek yeniden tespit edilmesi için çalışma başlattı

Koruma alanları mercek altında

Terme de doğal sit alanları yeniden belirleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Özel Çevre ve Koruma Bölgeleri Şube Müdür Vekili Hakan Yeşil, Şehir Plancısı Filiz Zorlu Koman, Biyolog Mustafa Uzun ve Samsun Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdür Vekili Said Aydın, Terme de doğal sit alanlarının özel çevre koruma bölgeleri açısından incelenmesi için çalışma yaptı. 

ALANLAR KORUNACAK
Hazırlanan rapor sonuçlarına göre ilçede korunması gereken bir değer varsa bu alanların korunması için belediye olarak hassasiyet göstereceklerini belirten Terme Belediye Başkanı Şenol Kul “ilçemizin Gölyazı Mahallesinde 1. derecede doğal sit alanı bulunmaktadır. Mevcut alanlarımızda ve sahil bandının tamamı olmak üzere diğer alanlarda yapılacak inceleme ve bilimsel verilere çıkacak sonuçlar ilçemizin geleceğinin şekillenmesinde önemlilik arz etmektedir. Her mevsime göre flora, fauna ve endemik açıdan incelemeler yapılacak. Alınan bilimsel değerlerin raporlaması SİT alanı ya da çevre koruma bölgeleri ilan edilecek yerler yeniden belirlenecek. Çıkacak sonuçlara göre çıkacak alanların korunması ve gelecek nesillere aktarılması için tedbirler alıp bu alanları koruyacağız dedi.

HEBA ETTİRMEYECEĞİZ
Başkan Kul, birinci derece doğal SİT alanı, yaban hayatı koruma alanı, endemik bitki ve kuş türleri ile orman arazilerinin bulunduğu bölgelerini termik santrallerle heba ettirmeyeceklerini söyledi. Kul,  kanun ve yasalar çerçevesinde termik santrale karşı mücadelerinin bilimsel veriler ışığında devam ettiğini, bu çalışmalardan birini de 14 Mayıs ta Biyolojik çeşitlilik Çalıştayı düzenleyerek sürdüreceklerini, ilçeye Tabiat Parkı kurma çalışmalarının da başladığını ifade etti. Kul, Bu kadar önemli değerin arasında termik santral olamaz diye konuştu.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da şok intihar! Cezaevinde mahkum kendini astı...

1 Samsun'da şok intihar! Cezaevinde mahkum kendini astı...

Sürpriz yapacak

2 Sürpriz yapacak

FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

3 FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

Samsun'da Cumhurbaşkanı'na hakaret

4 Samsun'da Cumhurbaşkanı'na hakaret

Samsun'da fuhuş çetesini yöneten imam 'yüzsüz' çıktı

5 Samsun'da fuhuş çetesini yöneten imam 'yüzsüz' çıktı

Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

6 Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

Samsun'da çakmak kavgasında kan aktı: 2 yaralı

7 Samsun'da çakmak kavgasında kan aktı: 2 yaralı

Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

8 Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

Ağır ceza geliyor

9 Ağır ceza geliyor

Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar

10 Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar