Koruma alanları mercek altında

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ekipleri Terme de doğal sit alanlarını inceleyerek yeniden tespit edilmesi için çalışma başlattı

Koruma alanları mercek altında

Terme de doğal sit alanları yeniden belirleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Özel Çevre ve Koruma Bölgeleri Şube Müdür Vekili Hakan Yeşil, Şehir Plancısı Filiz Zorlu Koman, Biyolog Mustafa Uzun ve Samsun Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdür Vekili Said Aydın, Terme de doğal sit alanlarının özel çevre koruma bölgeleri açısından incelenmesi için çalışma yaptı. 

ALANLAR KORUNACAK
Hazırlanan rapor sonuçlarına göre ilçede korunması gereken bir değer varsa bu alanların korunması için belediye olarak hassasiyet göstereceklerini belirten Terme Belediye Başkanı Şenol Kul “ilçemizin Gölyazı Mahallesinde 1. derecede doğal sit alanı bulunmaktadır. Mevcut alanlarımızda ve sahil bandının tamamı olmak üzere diğer alanlarda yapılacak inceleme ve bilimsel verilere çıkacak sonuçlar ilçemizin geleceğinin şekillenmesinde önemlilik arz etmektedir. Her mevsime göre flora, fauna ve endemik açıdan incelemeler yapılacak. Alınan bilimsel değerlerin raporlaması SİT alanı ya da çevre koruma bölgeleri ilan edilecek yerler yeniden belirlenecek. Çıkacak sonuçlara göre çıkacak alanların korunması ve gelecek nesillere aktarılması için tedbirler alıp bu alanları koruyacağız dedi.

HEBA ETTİRMEYECEĞİZ
Başkan Kul, birinci derece doğal SİT alanı, yaban hayatı koruma alanı, endemik bitki ve kuş türleri ile orman arazilerinin bulunduğu bölgelerini termik santrallerle heba ettirmeyeceklerini söyledi. Kul,  kanun ve yasalar çerçevesinde termik santrale karşı mücadelerinin bilimsel veriler ışığında devam ettiğini, bu çalışmalardan birini de 14 Mayıs ta Biyolojik çeşitlilik Çalıştayı düzenleyerek sürdüreceklerini, ilçeye Tabiat Parkı kurma çalışmalarının da başladığını ifade etti. Kul, Bu kadar önemli değerin arasında termik santral olamaz diye konuştu.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Afrin sınırında üst düzey askeri hareketlilik

1 Afrin sınırında üst düzey askeri hareketlilik

Sadaka kutusu çalarken güvenlik kameralarına takılan hırsız yakalandı

2 Sadaka kutusu çalarken güvenlik kameralarına takılan hırsız yakalandı

Obüsler PKK/PYD hedeflerini vuruyor, tanklar sınıra yığılıyor

3 Obüsler PKK/PYD hedeflerini vuruyor, tanklar sınıra yığılıyor

Bakan Fatma Betül Sayan Kaya'dan Zeytindalı Operasyonu açıklaması

4 Bakan Fatma Betül Sayan Kaya'dan Zeytindalı Operasyonu açıklaması

Suriye sınırına sevkiyat sürüyor

5 Suriye sınırına sevkiyat sürüyor

Afrin'e en büyük askeri sevkiyat

6 Afrin'e en büyük askeri sevkiyat

Kilis'e 3. roket düştü

7 Kilis'e 3. roket düştü

Kilis'e ikinci bir roket daha düştü

8 Kilis'e ikinci bir roket daha düştü

Yol ortasında duran otomobil, zincirleme kazaya neden oldu

9 Yol ortasında duran otomobil, zincirleme kazaya neden oldu

Alkollü sürücü direksiyon hakimiyetini kaybedince ağaca saplandı

10 Alkollü sürücü direksiyon hakimiyetini kaybedince ağaca saplandı