NASA için uzay çöpçüsü yaptılar

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Uçak ve Uzay Mühendisliği Bölümü nde okuyan 3 öğrenci, hazırladıkları uçabilen robot projesi ile NASA nın küresel yarışmasında Türkiye yi temsil edecek 3 projeden birisi oldu.

NASA için uzay çöpçüsü yaptılar

Nitrojen gazı ile hareket kabiliyeti kazandırılan robotun, uzay aracı içinde ve dışında yeri geldiğinde çöp toplayabileceği, yeri geldiğinde de iki uzay aracı arasında malzeme taşıyabileceği, üstüne takılacak bir robot kol ile çeşitli tamir işlerini yapabileceği belirtildi.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uluslararası projesi Space Apps Challenge kapsamında İstanbul da geçen 10- 12 Nisan da gerçekleştirilen yarışmaya Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak ve Uzay Mühendisliği Bölümü hazırlık sınıfı öğrencileri Harun İnci (19), Umut Kılınç (18) ve Selehattin Selek (19) katıldı. 60 ülke ve 130 şehirde aynı anda başlayan etkinliğe katılan 3 öğrenci NASA nın belirlediği 22 konu başlığı üzerinde, 48 saat içinde proje hazırlayıp jüriye sundu. OMÜ lü üç öğrencinin hazırladığı Hexadrone projesi yarışmaya katılan 14 proje arasından küresel yarışmaya katılmayı hak kazanan 3 projeden birisi oldu. 

YERÇEKİMSİZ ORTAMDA ÇALIŞABİLECEK

OMÜ lü öğrenciler yer çekimsiz ortamda rahatlıkla çalışabilecek, çeşitli görevler üstlenebilecek, yeri geldiğinde uzay istasyonunda çöp toplayacak, yeri geldiğinde iki uzay aracı arasında malzeme taşıyacak, üstüne takılacak bir robot kol ile çeşitli tamir işlerini yapabilecek uçabilen bir robot projesi hazırladı. Tamamen portatif olan bu robotun Uluslararası Uzay İstasyonunun (ISS) gerek içinde gerekse dışında astronotların sıradan veya tehlikeli görevlerini yerine getirmesi amacıyla projelendirildiği belirtildi.

HİÇ UYUMADAN 48 SAATTE HAZIRLADIK

Projeyi hazırlayan öğrencilerden Selehattin Selek, NASA nın belirlediği 22 proje konusunun yarışmanın yapıldığı gün katılımcılara bildirildiğini belirterek şunları anlattı:

48 saat süresince yarışmanın yapıldığı İstanbul Teknik Üniversitesi ndeki alanda kaldık. Neredeyse hiç uyumadan bu projeyi önce düşünüp sonra hazırladık. Hexadrone isimli projemiz aslında bir insansız hava aracı. Sıfır yer çekiminde gerek uzay aracı içinde gerek dışında hareket edebiliyor. Biz insan kontrolsüz, tam olarak otomatik bir şekilde uçabilen bir robot projesi hazırladık. Bu uçan robot kullanım amacına göre kendi modülünü yani parçasını değiştirebiliyor. Dışarıdan bir insan müdahalesi bulunmuyor. Bu şekilde isterseniz bizim bu uçabilen robotumuz bir uzay çöpçüsüne dönüşebiliyor. İsterseniz uzay kargocusu, isterseniz uzay itfaiyecisi oluyor. Modülleri değiştirilerek, çalışma amacı değiştirilerek çok kullanışlı bir ürün haline geldi. Eğer isterseniz bu uçabilen robot dünyanın yörüngesindeki uzay çöplerini de toplayabilir. Bu görevleri yerine getirmek için hem uzay istasyonun içinde, hem de dışında rahatlıkla çalışabilmesi için nitrojen gazı ile hareketini sağlayacak.  

SLİKON VADİSİNE GİDECEKLER

Selek, NASA nın yarışmasında Türkiye yi temsil edecek üç projeden birisini hazırlamaktan çok büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, Biz daha çok başarılar elde etmek istiyoruz. Türkiye yi temsil edecek projelerden biri olduğumuz için Silikon Vadisi ne gideceğiz. Dilerim küresel yarışmada da projemiz dereceye girebilir diye konuştu. 

NASA DA MÜHENDİS OLMA HAYALİNE YAKLAŞTI

Çocukluk hayalinin NASA ya girip mühendis olarak görev yapmak olduğunu söyleyen Harun İnci ise duygularını şöyle dile getirdi:

NASA nın yarışmasında dereceye giren bir proje hazırladığımız için çok mutlu ve guruluyum. Yarışmaya katıldığımızda böyle bir başarı elde edeceğimizi düşünmemiştim. Hayallerimin gerçekleşebileceğini gördüm. Artık NASA ya girmek benim için çok zor görünmüyor. Biz daha yolun çok başındayız, umarım bundan sonra güzel başarılar elde ederiz. Küresel yarışmada dünya genelinden gelen projeler arasında da dereceye girmeyi başarırız. Ama bu bile bizim için çok büyük bir başarı.  

ONUR VERİCİ

Umut Kılınç da, NASA nın bize belirlediği 22 konu hakkında bize en uygun konuyu belirleyip ilgili bir proje hazırladık. Uzay ve Uçak Mühendisliği Bölümü okuduğumuz için bize en uygun olan insansız hava aracı konusu üzerinde çalışma yaptık. Küresel bir yarışmanın Türkiye ayağını kazandık. Türkiye yi temsil etmenin gururunu yaşıyoruz. Bu bile bizim için çok onur verici diye konuştu.

HOCALARI DA ÇOK SEVİNDİ

OMÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak ve Uzay Mühendisliği Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Aydemir Güralp Ural, öğrencilerin bu başarısının kendilerini de çok sevindirdiğini dile getirerek şöyle dedi:

Öğrencilerimiz çok önemli bir başarı elde ettiler. Havacılık sektörünün en ileri gelen kurumlarından biri olan NASA nın bir yarışmasında dereceye giren öğrencilerimiz Türkiye için bir gurur kaynağı olacaktır. Umarız, öğrencilerimizin projesi küresel yarışmada da dereceye girer.


 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da uyuşturucu operasyonu, 9 şüpheli gözaltında

1 Samsun'da uyuşturucu operasyonu, 9 şüpheli gözaltında

Anavatan, Samsun'da halkla buluşuyor

2 Anavatan, Samsun'da halkla buluşuyor

Feci kaza! 1'i ağır 4 yaralı

3 Feci kaza! 1'i ağır 4 yaralı

Ordu'da trafik kazası: 1'i ağır 4 yaralı

4 Ordu'da trafik kazası: 1'i ağır 4 yaralı

Karabük'teki trafik kazası

5 Karabük'teki trafik kazası

Karabük'te servis midibüsü eve girdi: 4 ölü, 2 yaralı

6 Karabük'te servis midibüsü eve girdi: 4 ölü, 2 yaralı

Giresun'da bir kişi baygın köpeği otoyola attı

7 Giresun'da bir kişi baygın köpeği otoyola attı

Bafra sanayi ve tarım merkezi oluyor

8 Bafra sanayi ve tarım merkezi oluyor

Kızlarını pompalı tüfekle rehin alan baba 5 saat sonunda ikna edildi

9 Kızlarını pompalı tüfekle rehin alan baba 5 saat sonunda ikna edildi

Şüpheli poşet polisi alarma geçirdi

10 Şüpheli poşet polisi alarma geçirdi