Sinop’ta Ekoloji Sempozyumu

Sinop Üniversitesi tarafından düzenlenen “Ekoloji 2015” başlıklı sempozyum başladı.

Sinop’ta Ekoloji Sempozyumu

Sinop Üniversitesi Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli’nde düzenlenen sempozyuma Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Şefaattin Serten, İl Emniyet Müdürü Yusuf Biner, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, Rusya Fen Bilimleri Akademisi Öğretim Üyesi Alexander Boltachev, Başkent Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi başta olmak üzere yerli ve yabancı çok sayıda akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Programda ilk olarak saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Sempozyumun açılış konuşmasını ise Sinop Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sempozyum Başkanı Prof. Dr. İsmet Berber yaptı. Berber konuşmasında, “Son yıllarda birçok bilim dalının odağında yer alan ekoloji, bu özelliğinden dolayı geniş bir kitleye hitap etmektedir. Ekoloji odaklı çalışmaların yer aldığı bu sempozyumun amacı ülkemizin çeşitli üniversitelerinde ve araştırma kuruluşlarında yapılan çalışmaların bilimsel bir platformda paylaşımına zemin oluşturmaktadır” dedi.

Kürsü konuşmasında ekolojinin önemine dikkat çeken Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, “Bizler değerlerimize dikkat etmediğimiz için kaybolan değerler bir daha geri gelmiyor. Bizim Türk İslam medeniyetimizde, kültürümüzde de çevreye oldukça önem verilmektedir. Kur’an-ı Kerim’de ‘Yer yüzünde canlı ya da cansız varlıkların belli bir ölçü ve dengeye göre yaratıldığı’ beyan edilirken insanı çevre ve tabiattan faydalanma esnasında bu ölçüye zarar vermemesi gerektiği anlatılmaktadır. Yaratılan bu düzen yeryüzündeki canlıların hayatını sürdürebilmesi için en ideal şekilde tasarlanmıştır, herhangi bir eksikliği ve aksaklığı söz konusu değildir. Ancak bu düzen ve dengenin insanların yanlış tutum ve davranışlarına bağlı olarak insanların ve diğer canlıların aleyhine değişikliğe uğradığı, bu olumsuz gelişmelerin günümüzde tehlikeli boyuta ulaştığı, genel anlamda ekosistem dengesini korumak ve kollamaktır” diye konuştu.

Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya ise konuşmasında, “Sinop eşsiz doğası, harika coğrafi konumu, 6 bin 500 yıldır ev sahipliği yaptığı parlak medeniyetlerin bıraktığı kültürel varlıkları ile Türkiye’nin 81 vilayeti içerisinde çok farklı bir konumu bulunmaktadır. Sinop’ta böylesine anlamlı bir sempozyumda sizlerle bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ediyorum. İnsan, hayvan ve bitkilerden oluşan canlı çevre ile, bunların yaşam alanını teşkil eden hava, su, toprak, ışık gibi faktörleri kapsayan cansız çevrelerin birbiri ile etkileşim üzerine kurulan ekoloji bilimi konusunda bir sempozyum yapılacaksa bu ilişkinin her iki taraf için de en iyi şartlarda devam ettirildiği Sinop’tan daha iyi bir mekan seçilemezdi. Üniversitemizi bu seçimden dolayı tebrik ediyor ve kendilerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından akademisyenlerin hazırladığı sunumlara geçidi. Üç gün sürecek olan Ekoloji Sempozyumu’nda çeşitli aktiviteler yer alacak.

Sinop’taEN ÇOK OKUNANLAR

İşte Taner Taşkın'ın ekibi

1 İşte Taner Taşkın'ın ekibi

19 Mayıs Stadyumu için büyük plan

2 19 Mayıs Stadyumu için büyük plan

Samsunspor'da odak noktası transfer

3 Samsunspor'da odak noktası transfer

Canberk de tamam

4 Canberk de tamam

Çepni ailesinin acı günü

5 Çepni ailesinin acı günü

Meral Akşener, İbrahim Özyer'in cenazesi için Samsun'a geliyor

6 Meral Akşener, İbrahim Özyer'in cenazesi için Samsun'a geliyor

Koloğlu: 'Transferlerin hepsini açıklayacağız'

7 Koloğlu: 'Transferlerin hepsini açıklayacağız'

Samsun'da otomobil yolcu yolcu otobüsüne çarptı: 1 ölü, 1 yaralı

8 Samsun'da otomobil yolcu yolcu otobüsüne çarptı: 1 ölü, 1 yaralı

Samsun'da narkotik polisinden dev operasyon: 13 gözaltı

9 Samsun'da narkotik polisinden dev operasyon: 13 gözaltı

Samsun'da limandan TIR'la 15 ton buğday çaldılar

10 Samsun'da limandan TIR'la 15 ton buğday çaldılar