Bakan İslam dan annelere doğum yardımı açıklaması

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, doğum yapan annelere yardım sisteminin tamamlandığını 15 Mayıs’tan itibaren başvuruların alınacağını açıkladı.

Bakan İslam dan annelere doğum yardımı açıklaması

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Sakarya’da Erenler Belediyesi ziyaretinin ardından ‘Aile Paketi’ kapsamında yasalaşan doğum yapan anneye devletten altın yardımı ve Yurtdışında ‘aile ateşelikleri’ kurulması hakkında açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, ayrıca yetim ve öksüz çocuklara yardım ödemelerinin Haziran’da başlayacağının müjdesini verdi.
 

15 MAYIS’TAN İTİBAREN BAŞVURULAR ALINACAK
Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından usul ve esaslarla ilgili çalışmalar yaptıklarını ifade eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, 1 Maliye Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı ile yaptığımız çalışmalar bitti. Artık hazırız, sistemi girebiliyoruz. 15 Mayıs’tan itibaren başvuruları alacağız. İlk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üç ve sonraki çocuklar için 600 TL bir doğum hediyesi ödememiz olacak. 15 Mayıs’tan önce doğanlarda 15 Mayıs’tan sonra kaçıncı çocuk olduğunu belirlemede göz önünde bulundurulacak” dedi.
 

GURBETÇİ ANNELER KONSOLOSLUKLARA MÜRACAAT EDECEK
Yurtdışında yaşayan gurbetçilerinde bu hediyeden faydalanacağını belirten İslam, “Yurtdışında konsolosluklarımıza müracaat edebilecek annelerimiz. Yurt içinde de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmetler merkezlerimize müracaat edebilecekler. İlerleyen zamanda sistemlerimiz geliştikçe bu ödemeleri hastanelerde yapmak için bir takım planlar yapıyoruz” diye konuştu.
 

“TEK KRİTER TÜRK VATANDAŞI OLMAK” 
Doğum yardımı almanın tek kriterinin Türk vatandaşı olmak olduğunun altını çizen Bakan İslam, “Annelere yapılan bir yardım, başka hiçbir kriteri yok. Tüm Türk vatandaşı anneler doğum yardımına 15 Mayıs’tan sonra hak kazanmış olacaklar” ifadelerini kullandı.
 

YURTDIŞINDA 20 AİLE ATEŞELİĞİ 
Yurtdışında ‘aile ateşelikleri’ kurulması konusunda açıklamalarda bulunan Bakan İslam, “Çalışmalarımızı tamamladık. Yurtdışında 20 adet Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı merkezleri kuruyoruz. İlk merkezimizi Düsseldorf’ta kuracağız ve tüm Almanya’ya buradan hizmet vermeye çalışacağız. Bu merkezimizde sosyal hizmet görevlilerimiz, psikologlarımız çeşitli hizmet elemanlarımız bulunacak. Onlar bize doğrudan yapılan müracaatları gerekse bizim tespit ettiğimiz sorun alanlarını iyileştirmeye ve Türk annelerine rehberlik etmeye çalışacağız” dedi.
 

YURTDIŞINDA TÜRK VATANDAŞLARINDAN ALINAN ÇOCUKLARIN AİLELERE VERİLMESİ 
Yurtdışında yaşayan vatandaşların en çok şikayetlerinden birinin de ailelerinden alınan çocuklarla ilgili olduğunu ifade eden Bakan İslam, “Şuanda planımız, bizim vatandaşlarımızdan alınan çocukların Türk veya Müslüman koruyucu ailelere verilmesini sağlayabilmek noktasında destek ve rehberlik yapmak olacak. Ama ilerleyen süreçte ülkelerin makamları ile birlikte çalışarak Türkiye’de ki gibi çocuk evleri sistemini, sevgi evleri sistemini bu ülkelerde de Sivil Toplum Kuruluşları marifetiyle başlatabilir miyiz ve orada ailesiz kalmış çocuklarımızı bu tür evlerde bakıp büyütebilir miyiz diye çalışmalar sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.
 

YETİM, ÖKSÜZ VE MUHTAÇ ASKERLERE AYLIK 100 TL 
Bakan İslam, Türkiye’de muhtaç ve yoksul durumda olan tüm yetimlere, öksüzlere ve yine muhtaç durumda olan tüm asker çocuklara aylık maaş bağlanması konusunda müjde verdi. Programın çok yeni olduğunu belirten Bakan İslam, “Sayın Başbakanımızın talimatı doğrultusunda yaklaşık 7-8 ayda çalışmalarımızı tamamladık. Önümüzdeki hafta inşallah bu hizmetten faydalanacak olan vatandaşlarımızla irtibata geçmeye, onlardan müracaatları almayı planlıyoruz. Haziran’da ise ilk ödemelerimize başlamayı planlıyoruz. Yetim, öksüz ve muhtaç asker çocuklarına aylık 100 TL maaş bağlayacağız” dedi.  EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da 4 kadro dışı

1 Samsunspor'da 4 kadro dışı

İşte Samsun'da MHP'ye bırakılan ilçeler

2 İşte Samsun'da MHP'ye bırakılan ilçeler

Erhan Usta için ayağa kalktılar

3 Erhan Usta için ayağa kalktılar

Samsun'da kadın sürücü fren yerine gaza bastı: 1 yaralı

4 Samsun'da kadın sürücü fren yerine gaza bastı: 1 yaralı

Aday adaylığını çekti! Atakum o partinin

5 Aday adaylığını çekti! Atakum o partinin

Samsun'da tramvay yarın ücretsiz

6 Samsun'da tramvay yarın ücretsiz

Samsunspor taraftarına büyük şok

7 Samsunspor taraftarına büyük şok

Samsun'da patron çıldırdı! Duş almayan çalışanına...

8 Samsun'da patron çıldırdı! Duş almayan çalışanına...

Samsun'da polise pompalı tüfekli saldırı

9 Samsun'da polise pompalı tüfekli saldırı

Samsun'da lise öğrencileri arasında bıçaklı kavga: 3 yaralı

10 Samsun'da lise öğrencileri arasında bıçaklı kavga: 3 yaralı