Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Taner Yıldız: ‘Protestolar kasıtlı’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, nükleer santral protestolarını kasıtlı bulduğunu belirterek, “ İl il dolaşan, belli bir merkezden yönetilen ve Türkiye’nin kalkınmasına bir karşı çıkış olarak görüyorum” dedi.

Taner Yıldız: ‘Protestolar kasıtlı’

21. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’na katılan Enerji Bakanı Taner Yıldız, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
 

“NÜKLEER PROTESTOLARI KASITLI”
Bakan Taner Yıldız, nükleer santrallerle ilgili düzenlenen protestoları değerlendirerek, “Bir protesto o ülkenin çıkarlarınaysa iyi bir şeydir. Ama ben bu protestoların önemli bir kısmının kasıtlı olduğu kanaatindeyim. Eline tencere tava alan masum Anadolu insanını kast etmiyorum. İl il dolaşan, belli bir merkezden yönetilen ve Türkiye’nin kalkınmasına bir karşı çıkış olarak görüyorum. Siz HES’e karşı çıkarsınız, rüzgara karşı çıkarsınız, güneşe karşı çıkarsanız, doğalgaza karşı çıkmazsanız ben bunun altında iyi niyet aramam arkadaşlar. Eğer hepsine bir karşı çıkıyorsanız bile bunun bir mantığı var. Ama bu Türkiye’nin kalkınmasına olan karşı çıkıştır. Biz büyümeye, kalkınmaya devam edeceğiz. Hedeflerimiz doğrultusunda çalışacağız. Türkiye’ye geçen yıl az yağmur yağdı. Barajlarımız var. Su gelmezse nasıl yapacağız. ‘Su gelmedi elektriğimiz yok’ diyemeyiz. Kaynak çeşitlendirmemiz lazım. Kaynak çeşitlendiririz. Doğalgaz da olur, nükleer de olur, diğer kaynaklar da olur. Samimi olan çevreyle ilgili bütün hassasiyetlere başımız üstüne diyoruz ama manipüle olursa buna karşı olduğumuzu söylüyoruz” diye konuştu.
 

“ULUSLARARASI YATIRIMCILARIMIZI YIPRATMAYALIM”
Bakan Yıldız, nükleer santrali yapacak şirketler alakalı eleştirileri de yanıtlayarak, “Japonya’nın kuracağı nükleer güç santralinin ortakları şirketlerinin yurtdışında şirketlerinin olması ayrı bir konu, Türkiye’de kurulacak proje şirketinin vergi ödemesi ayrı bir konu. Benzer şekilde Rusya Federasyonu’nun Ankara’da çok büyük bir binadan proje şirketlerinin binası var. 3.1 milyar dolarlık sermaye girişi oldu şimdiye kadar. Geçen yıl kurumlar vergisinde 39’uncu sıradan 56 milyon TL’lik vergi ödedi bu şirket. Bu şirketlerin yurtdışında şirketleri tabii ki vardır. Bizlerin zaman zaman yurtdışında kurduğu şirketler var mıdır tabi ki vardır. Siz o şirketi bu projenin aleyhine kullanmak isterseniz ben bunu yanlı bulurum, kasıtlı bulurum. Bahsettiğimiz proje tek başına Türkiye’nin bir yerde yaptığı en büyük yatırımdır. Bu tür haberlerle uluslararası yatırımcılarımızı yıpratmayalım” şeklinde konuştu.
 

“IRAK NE KADAR ÜRETİRSE, O KADAR İLETİRİZ”
Bakan Yıldız, Irak petrolleri ile ilgili bir soruya da, “Irak’ta 1 buçuk milyon varile kadar günlük üretilebilecek petrolü aktarma kapasite var. Üretilirse iletiriz. Üretilmiyorsa üretildiği kadar iletiriz. Şuanda bu 450 bin varil civarında. Irak’ın kapasitesini arttırmasını bekliyoruz. 1 milyon varile ne kadar kısa zamanda geçerlerse Irak’ın daha hızlı normalleşmesi sağlanmış olur” diyerek yanıt verdi.
 

“BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN, TÜRKİYE’NİN TASVİP ETTİĞİ BİR KONU DEĞİLDİR”
Türkiye’nin Irak’ın toprak bütünlüğüne saygı ve itina gösterdiğini vurgulayan Bakan Yıldız, “Bizim bir bağımsız Kürdistan Devleti’yle ilgili görüşlerimizi daha önceden de belirttik. Böyle bir şey Türkiye’nin tasvip ettiği bir şey değildir. Irak’ın toprak bütünlüğü Türkiye için esastır” ifadelerini kullandı.
 

“ELEKTRİK PARASI ÖDEMEMEK HEM DEVLET HAKKINA, HEM KUL HAKKINA GİRER”
Taner Yıldız, kaçak elektrik kullanımı ile ilgili bir soru üzerine ise şunları söyledi:
“Eğer bir vatandaşımız kendisine tanınan hizmet çerçevesinde kullandığı elektriğin parasını ödemiyorsa bu hem devlet hakkı hem de kul hakkına girer. Ödeyemeyen vatandaşlarımıza ödeme kolaylığı sağlanacaktır. 3 taksit istiyorsa 5 taksit yapalım, 6 taksit yapalım ama ödeme niyeti ve gayretinin olması lazım. Seçim öncesinde ve seçim sonrasında bu gerçek değişmiyor. Türkiye’deki 78 milyonumuza götürdüğümüz hizmetin adil olması için herkesin elektrik parasını ödemesi lazım. Biz yeterli kolaylığı gösterdiğimiz kanaatindeyiz. Türkiye 28 AB ülkesi arasında doğalgazı en ucuz kullanan ülkedir. Elektriği de en ucuz kullanan 3 ülkeden biridir.”
 

“METZAMOR SANTRALİNİN ÇALIŞTIRILMASINI DOĞRU BULMUYORUZ”
Ermenistan’daki santralin Metzamor santralinin bütün riskleriyle beraber, dolan ömrüyle beraber ve Uluslararası Atom Enerji Ajansı’nın direktiflerine aykırı olarak çalıştırılmasını doğru bulmuyoruz. Yalnızca enerji ihtiyacı var diye bir nükleer santral burnumuzun dibinde tehlikeli bir şekilde çalıştırılamaz. Bununla alakalı girişimlerimizi yaptık. EN ÇOK OKUNANLAR

Görüşüyoruz net bir şey yok

1 Görüşüyoruz net bir şey yok

Samsunspordan dakikada binler kazandılar

2 Samsunspor'dan dakikada binler kazandılar

Kazanmaya ihtiyacımız var

3 Kazanmaya ihtiyacımız var

Şehit cenazesinde CHP çelengini istemediler

4 Şehit cenazesinde CHP çelengini istemediler

Gözyaşları içinde toprağa verildi

5 Gözyaşları içinde toprağa verildi

Samsun Bafrada kümes hayvanı itlafları devam ediyor

6 Samsun Bafra'da kümes hayvanı itlafları devam ediyor

Samsunda Çağlarırmak için mevlit okutuldu

7 Samsun'da Çağlarırmak için mevlit okutuldu

Samsun tramvayda çocuğunu kaybetti

8 Samsun tramvayda çocuğunu kaybetti

Bu şehrin çocukları Samsunsporludur

9 Bu şehrin çocukları Samsunsporludur

Ne değişecek

10 Ne değişecek?..