Hıdırellez yerinde kutlandı

Hıdırellez Bayramı, Samsun un Bafra İlçesi nde aynı ismi taşıyan mahallede düzenlenen etkinlikle kutlandı

Hıdırellez yerinde kutlandı

Samsun’un Bafra İlçesi nde 6 Mayıs hıdrellez bayramı, aynı ismi taşıyan mahallede düzenlenen etkinlikle ilk kez kutlandı.

HIDIRELLEZ ATEŞİ 
Bafra Kaymakamlığının düzenlediği ve Bafra Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce organize edilen şenlikler, Hıdrellez kurbanın dualarla kesilmesinin ardından, Bafra Kaymakamı Halis Arslan ve Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin’in Hıdrellez ateşini yakıp, üzerinden atlamaları ile başladı. Yoğun katılımın olduğu şenlikte, OMÜ Bafra Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinden oluşan folklor ekibinin gösterileri, Sürmeli Halk Oyunları ekibi gösterileri, yumurta tokuşturma, toprağa tohum ekimi ve minikler güreş gösterileri ile kutlandı.

200 YIL ÖNCE YAPILMIŞ
Hıdırellez bayramının ismine uygun olarak Hıdırellez Mahallesi nde kutlanmasının çok anlamlı olduğunu belirten Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Hıdırellez Türk toplumu tarafından milli dini bayramlar gibi kendiliğinden kutlanan bir bahar bayramıdır. Herkesin bahar bayramını tebrik ediyor hayırlı uğurlu olmasını diliyorum dedi.

Adı Hıdırellez olan bu mahallede 200 yıl önce bir etkinlik yapıldığını belirten Bafra Kaymakamı Halis Arslan, 200 yıl sonra bu gün tekrardan bu etkinlikleri düzenleyerek geleneksel hale getirmek istiyoruz. Bu gün gençlerimiz tanışacaklar konuşacaklar eğlenecekler dinlenecekler doğanın bizlere vermiş olduğu nimetlerin tadını çıkaracaklar. Hıdırellez in teknik anlamda manası bolluk berekettir doğanın tekrar uyanışı yaza başlangıçtır. Burada aslında bir töre bir gelenek yaşatılmaya çalışılıyor. Geleneklerimiz ve törelerimiz geçmişimizin kökleridir. Geçmişimize sahip çıkmazsak geleceğimize yön veremeyiz dolayısıyla bu gün geçmişimizin köküne bir can suyu damlatacağız ve inşallah bu can suyu sayesinde bu  gelenek burada yeşerecek ve daha çok kök salacaktır diye konuştu.

Konuşmaların ardından, şenlik canlı müzik ve yapılan ikramların ardından son buldu.

Ümit CEYLAN EN ÇOK OKUNANLAR

Hizan'da 7 saatlik hasta kurtarma operasyonu

1 Hizan'da 7 saatlik hasta kurtarma operasyonu