Ünlü gazeteciye, Bilal Erdoğan a hakaret ten ceza

Gazeteci Soner Yalçın, Kayıp Sicil - Erdoğan ın Çalınan Dosyası adli kitabında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın oğlu Bilal Erdoğan a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada bin 740 TL adli para cezasına çarptırıldı.

Ünlü gazeteciye, Bilal Erdoğan a hakaret ten ceza

Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Soner Yalçın 5 yıl içinde suç işlemezse dava ortadan kalkacak.

DURUŞMAYA TARAF AVUKATLARI KATILDI

İstanbul Adalet Sarayı nda bulunan 2. Asliye Ceza Mahkemesi nde görülen karar duruşmasına Basın yoluyla hakaret suçundan 4 aydan 2 yıl 8 aya kadar hapsi istenen tutuksuz sanık Gazeteci Soner Yalçın ve şikayetçi Bilal Erdoğan katılmadı. Şikayetçi Bilal Erdoğan ı duruşmada avukatı Hatice Özay temsil etti.

MÜVEKKİLİMİN BERAATİNİ TALEP EDİYORUM

Soner Yalçın ın avukat Togay Topbaş ın, Ülkedeki siyasi iklime göre bazen kimin cezalandırılacağı değişse de aslında sonuç değişmez. Biz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nin (AİHM) emsal kararlarından dosyaya koyduk. Biz verilebilecek bir mahkumiyet kararınında mutlaka AİHM den döneceğini düşünüyoruz. Emsal kararlar bu yöndedir. Bu nedenle müvekkilim hakkında berat karar verilmesini talep ediyoruz dedi. 

SANIĞIN CEZALANDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ

Şikayetçi Bilal Erdoğan ın avukatı Hatice Özay ise, Şikayetimiz devam etmektedir. Sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz diye konuştu.

SONER YALÇIN A BİN 740 TL ADLİ PARA CEZASI

Davayı karara bağlayan mahkeme, hakaret suçundan Soner Yalçın ı 87 gün adli para cezasına çarptırdı. Sanık Yalçın ın ekonomik durumuna göre günlüğü 20 TL den bin 740 TL adli para cezasına çarptıran mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmetti. Soner Yalçın, 5 yıl içinde suç işlemezse dava ortadan kalkacak. Mahkeme ayrıca bin 500 TL lik vekalet ücretininde sanık Soner Yalçın dan tahsil edilerek, şikayetçi Bilal Erdoğan ın avukatına verilmesini de kararlaştırdı.

SONER YALÇIN IN SAVUNMASINDAN

Soner Yalçın 3 Martta görülen duruşmadaki savunmasında şunları söylemişti: Esasen ilk söylenmesi gereken iddia makamı dava açarken bir niyet okuyuculuğu yapmıştır. Sözcükler incelendiğinde Bilal sözcüğünün Arapça dan geldiği Belal şeklinde bir temele sahip olduğu ve Türkçe karşılığının da ak-kara ve siyah-beyaz şeklinde olduğu görülürken Berkin sözcüğünün Sağlam, güvenli, zarar görmemiş şeklinde anlamları olduğu belirgin olmakla, burada simgesel olarak bir husustan bahsedilmiştir. Örneğin; Yazarın kendisi ya da huzurdaki vekili kendisine Bilal ya da Berkin i kendine yakın görebilir. Bir simge söz konusudur. İki Türkiye den bahsedilirken, bu şekilde sembolize edilme kullanılmıştır. Yaptığım araştırmaya göre Türkiye de de 106 bin 130 adet Bilal isiminde kişi vardır. Necmettin Bilal Erdoğan ın bu simgeye kendi üzerine alınması şaşırtıcıdır. O zaman geride kalan tüm isimlerin dava açma hakkı mevcuttur. Dolayısıyla Bilal Erdoğan a yönelik bir kasıt yoktur. Kitabın bir önceki sayfasında Kemal Kılıçdaroğlu nun oğlu ve kızından bahsedilmiştir. Ancak Necmettin Bilal Erdoğan ın kendisinden bahsedilmemiştir. Bilal in Tayyip Erdoğan ın oğlu olduğu söylenmemiştir. İlgili yazıda Necmettin Bilal Erdoğan ın beli yerleri üzerine alınmış olması yazarın meselesi değil, kendisinin meselesidir.  

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı nca hazırlanan iddianamede, şüpheli Soner Yalçın ın Haziran 2014 basım tarihli Kayıp Sicil - Erdoğan ın Çalınan Dosyası isimli kitabı üzerine, Bilal Erdoğan ın avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulunduğu belirtilmişti. İddianamede, kitabın 328-330 sayfalarında Soner Yalçın ın davaya konu yazıyı yazdığı ifade edilerek, Gezi eylemleri sırasında ölen Berkin Elvan ile hakkında soruşturma yapılan müşteki Necmettin Bilal Erdoğan arasında, bu iki şahsiyeti Türkiye nin iki simgesi olarak niteleyip bilahare bir karşılaştırma yaptığı belirtilen iddianamede, içerik itibariyle Berkin Elvan ın olumlayan özellikleri ilişkin anlatım sonrasında, şikayetçiye olumsuz nitelikteki tersi vasıfların yüklendiğinin görüldüğü kaydedilmişti. Şüpheli Yalçın ın, yazısında, müştekinin aşağılanıp, küçük düşürüldüğü, alenen hakaret suçunun işlendiği kanaatine varıldığı ifade edilen iddianamede, Soner Yalçın ın Basın yoluyla hakaret suçundan 4 aydan 2 yıl 8 aya kadar hapsi isteniyordu.EN ÇOK OKUNANLAR

Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

1 Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

Konuşmak için yanına gittiği arkadaşlarını vurdu: 1 ölü

2 Konuşmak için yanına gittiği arkadaşlarını vurdu: 1 ölü

Terminalde şüpheli koli alarmı

3 Terminalde şüpheli koli alarmı

Karaman'da ilk kez gece maçı oynandı

4 Karaman'da ilk kez gece maçı oynandı