Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

MİT TIR larıyla ilgili 4 savcı ve 1 subaya tutuklama!

MİT Tır larının durdurulmasıyla ilgili HSYK tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Tarsus 2 inci Ağır Ceza Mahkemesi ne sevk edilen 4 savcı ve 1 subay tutuklandı.

MİT TIR larıyla ilgili 4 savcı ve 1 subaya tutuklama!

1 Ocak 2014 te Hatay, 19 Ocak 2014 te de Adana da Mühimmat ve silah taşıdıkları iddiasıyla durdurulan TIR larla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında önceki gün haklarında verilen tutuklama istemiyle yakalama kararının ardından gözaltına alınan dönemin Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Başsavcı Vekili Ahmet Karaca, savcılar Aziz Takçı ve Özcan Şişman ile Adana eski İl Jandarma Komutanı Albay Özkan Çokay, çıkarıldıkları Tarsus 2 inci Ağır Ceza Mahkemesi nce tutuklandı.
Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs suçundan tutuklanan 4 savcı, Adana Kürkçüler Cezaevi ne, Albay Özkan Çokay ise Adana Askeri Cezaevi ne gönderildi. 

14 SAAT SÜRDÜ 

Yaklaşık 14 saat süren savunma boyunca, 3 defa reddi hakim talebinde bulunuldu. Savcılar, polislerin oluşturduğu koridor içerisinde araca bindirildiği sırada, adliye önünde bekleyen yakınları tarafından alkışlamaya başlandı. Yakınlarını selamlayan savcıların morallerinin yüksek olduğu gözlendi. 4 savcı ana çıkış kapısından çıkarılırken, eski Adana İl Jandarma Komutanı Albay Özkan Çokay da otopark çıkışından götürüldü. 

ADALET BAKANI, BAŞSAVCI NIN AMİRİ DEĞİL

Mahkeme Başkanı nın, duruşmanın başında müvekkili Başsavcı Süleyman Bağrıyanık a Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İşlem yapma dediği halde neden yaptın? diye sorduğunu belirten Avukat Aziz Erbek, adliye çıkışı basın mensuplarına yaptığı açıklamada Adalet Bakanı nın, Başsavcı nın amiri ve yetkilisi olmadığını söyledi. Başsavcı nın yaptığı görevde bağımsız olduğunu vurgulayan Erbek, Ama Türkiye de ne savcı teminatı kalmış, ne hakim bağımsızlığı kalmış. Tamamen diz üstü çökmüş yargı, iflas etmiştir. Türk yargısını bu hale getirenlere yazıklar olsun. Gecenin bu saatinde, onlarca yıl hukukun egemen olması için görev yapmış bu insanlar, kollarına polis girip cezaevine götürülüyor. Hepimiz infial halindeyiz. Türk halkı bunu unutmamalı. Bugün egemen olanlar, yarın sanık sandalyesinde oturacağını unutmamalı dedi.

MAHKEME, HUKUKİ BİR KARAR VERMEDİ

Adliye çıkışı yaptığı konuşmada, hukuki bir açıklamada bulunmayacağını söyleyen savcı avukatlarından Alpdeğer Tanrıverdi, Bunun sebebi ise mahkemenin hukuki bir karar vermemesidir. Hayatınız boyunca görebileceğiniz en kahraman adam, en dürüst adam Aziz Takçı ve arkasından bir senedir tanıdığım Özcan Şişman, öteki savcılar ve Albay Özkan Bey i de dahil ederek söylüyorum, böyle bir savunmaya rastlanılmadı. Türk hukuk tarihinin en müthiş savunması yapıldı bugün diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Dostluk maçı ertelendi

1 Dostluk maçı ertelendi

Bakan Kılıç Yeni stadyum hazır, en iyi çim Samsunda

2 Bakan Kılıç: 'Yeni stadyum hazır, en iyi çim Samsun'da'

Başkanlardan 19 Mayıs Sanayi Sitesine müjde

3 Başkanlardan 19 Mayıs Sanayi Sitesi'ne müjde

Mesaiye devam

4 Mesaiye devam

Nerede hareket

5 Nerede hareket...

Samsunda tır devrilme tehlikesi geçirdi, keresteler yola saçıldı

6 Samsun'da tır devrilme tehlikesi geçirdi, keresteler yola saçıldı

Şehzadelerden anlamlı kampanya

7 Şehzadeler'den anlamlı kampanya

Gücümüzü Bakan Kılıçtan alıyoruz

8 Gücümüzü Bakan Kılıç'tan alıyoruz

Arkadaşını bıçaklayarak öldüren şahıs tutuklandı

9 Arkadaşını bıçaklayarak öldüren şahıs tutuklandı

Hükümetleri halk kuracak

10 Hükümetleri halk kuracak