Atakum’da Kerkük Türküleri Konseri

Atakum Belediyesi ve Atakum Kent Konseyi tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Türkülerle Kerkük Gecesi’ne katılanlar, uzun süre akıllardan çıkmayacak bir konsere şahitlik etti.

Atakum’da Kerkük Türküleri Konseri

Atakum Belediyesi ve Atakum Kent Konseyi tarafından ‘Türkülerle Kerkük Gecesi’ düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen gecede İhsan Ekber ve Turgay Coşkun seslendirdikleri türkülerle davetlileri mest etti.

Kerkük’ten Anadolu’ya uzanan her yöreden türküleri farklı bir yorumla seslendirirken seyircilerin de eşlik ettiği İhsan Ekber ve Turgay Coşkun 36 türküyle sahne aldı. Özellikle hareketli türkülerle konukları oturdukları yerlerden kalkmak ve oynamak zorunda bırakan ikili, gördükleri ilgi karşısında duydukları memnuniyeti sık sık dile getirdi.

“TÜRKÜLERDE TOPRAK KOKUSU”

Atakum ilçesinin kültürel ve sanatsal faaliyetlerin merkezi olduğunu belirten Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Kendi ezgilerimizden olan ve topraklarımızın kokularını barındıran türkülerimizle dolu bir akşam yaşadık. Kerkük bizim kan kardeşimiz, soydaşımızdır. Tarihimizden gelen bu birlikteliğin müzik haline dönmüş türküleriyle dolu bir akşamda birlikte olmaktan dolayı son derece mutluyum. Atakum ilçesi kültürel ve sanatsal faaliyetlerin merkezi konumundadır. Bu anlamda etkinliklerimiz sürecek, kültürel değerlerimiz yaşatılacak” dedi.

Atakum Kent Konseyi Başkanı Doç. Dr. Bekir Şişman ise yaptığı konuşmada, “Sanat adına, kültür adına bu akşam Atakum’da tarihi bir gün yaşadık” ifadesini kullandı.

Kerkük doğumlu olan OMÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kudret Kevseroğlu ise yaptığı konuşmada Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı’ya gerçekleştirilen etkinlik için teşekkür etti.

Konsere 70 Türkmen ailenin yanı sıra Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu, Atakum Belediyesi Meclis Üyeleri, Basın İlan Kurumu Samsun Şube Müdürü Murat Yürekli, Türk Ocağı Samsun Şube Başkanı Kaya Tuncer Çağlayan da katıldı. OMÜ’lü öğrencilerin de yoğun ilgi gösterdiği Türkülerle Kerkük Gecesi’nin sonunda Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Türkmen ailelerle birlikte objektiflere poz verdi. Sanatçılara teşekkür eden ve çiçek veren Başkan Taşçı, gösterilen ilgi karşısında duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Atakum’da

Atakum’daEN ÇOK OKUNANLAR

Kardeşini rehin alan şahıs, polis tarafından ikna edildi

1 Kardeşini rehin alan şahıs, polis tarafından ikna edildi

'Bu saatten sonra'

2 'Bu saatten sonra...'

Makinistlerin dikkati faciayı önledi

3 Makinistlerin dikkati faciayı önledi

Zincirleme kazada 2 kişi yaralandı

4 Zincirleme kazada 2 kişi yaralandı

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner: Hani Türkiye uçacaktı

5 CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner: Hani Türkiye uçacaktı?

Vitrifiye yüklü tır yandı

6 Vitrifiye yüklü tır yandı

Samsun'da bankalar bu paranın peşinde

7 Samsun'da bankalar bu paranın peşinde

Zabıtadan pazar denetimi

8 Zabıtadan pazar denetimi

 Sanayi sitelerinde kapsamlı çalışma

9 Sanayi sitelerinde kapsamlı çalışma

Milas Emniyeti'nin 'Whatsapp İhbar Hattı' devreye girdi

10 Milas Emniyeti'nin 'Whatsapp İhbar Hattı' devreye girdi