Akp durumu düzeltemezse savaş çıkabilir

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Suriye ile savaş çıkma olasılığının, tek başına iktidar olma olasılığı düşük olan AKP nin durumu düzeltemezse seçimi erteletmek amacıyla olabileceğini söyledi.

 Akp durumu düzeltemezse savaş çıkabilir

DSP İzmir İl Başkanlığı nda basın ve partililerle buluşan DSP Genel Başkanı Masum Türker, seçim ve ekonomiyle ilgili konuluları değerlendirdi. Türk dış politıkasının çok kötü olduğunu, bazı gazetelerde birkaç satır, sütun içindeki Suriye ile savaş olabilir lafının bile Türkiye yi dalgalandırmaya ve güvensizlik yaratmaya neden olduğunu söyleyen Türker, Böyle bir savaş çıkma olasılığı bu ay içinde var. AKP yaptığı ölçümlerde şu anda tek başına iktidar olamayacağını görüyor. Eğer durumu Cumhurbaşkanı nın hormonlu desteğine rağmen düzeltemezlerse bu konuda özellikle yarın öbür gün bir savaş çıkma olasılığı, seçimi ertelemek amacıyla olur. Cumhurbaşkanı nın hormonlu desteği dememdeki amaç, Cumhurbaşkanı kendisi ben tarafsız olamam taraf olmak zorundayım. Onun için bu çalışamaları yapıyorum dedi. Bu da iktidar partisine bu düşüşü düzeltmek için sağlanan bir yapı olarak görüyoruz. Türkiye de başkanlık sistemi de doğru değildir. Dünyanın gidişatına aykırıdır. Bir ülke demokrasisi ancak erkler, kuvvetler ayrılığı ile sağlanabilir. Şuna benzetilebilir; akıllı telefonlanları kullanırken başkanlık sistemine gidildiği zaman manyetolu telefona geçmeye benzer dedi.

Türker, seçimde hedeflerinin yüzde 10 barajını aşmak olduğunu söyledi. 2007 yılında CHP yi desteklediklerini ve seçime girmediklerini belirten Türker, Seçime girmeyen partinin seçmenlerini iki dönem geçmedikçe toplaması zordur. Bir de Oylar bölünmesin. Bölünürse AKP ye gider anlayışı var. Bu da etkili oluyor ancak CHP ye verilen bazı oylar da AKP ye gitti. Örneğin Edirne de, Adıyaman da CHP den seçilen milletvekilleri AKP ye geçti. Seçim takvimi öncesi CHP yi ziyaret ederek Yunanistan daki Syrza gibi model oluşturmak, soldaki partilerin toplamak için öneri götürdük. Ancak, istemediklerini söylediler. Bize de partimizi kapatmamızı söylediler dedi. 

Türker AKP nin tek başına iktidar olma olasılığının da düşük olduğunu belirtti.EN ÇOK OKUNANLAR

Uyuşturucu satıcısı takip sonucu yakalandı

1 Uyuşturucu satıcısı takip sonucu yakalandı

Genç kasaba kurşun yağdırıp öldürdüler

2 Genç kasaba kurşun yağdırıp öldürdüler

Alkollü sürücü polise zor anlar yaşattı

3 Alkollü sürücü polise zor anlar yaşattı

Galatasaraylı Garry Rodrigues'in imza gününde izdiham çıktı

4 Galatasaraylı Garry Rodrigues'in imza gününde izdiham çıktı

Kerimcan Durmaz konseri karıştı

5 Kerimcan Durmaz konseri karıştı

Başkent'te trafik kazası: 3 yaralı

6 Başkent'te trafik kazası: 3 yaralı

Kayseri'de uyuşturucu operasyonu: 11 gözaltı

7 Kayseri'de uyuşturucu operasyonu: 11 gözaltı

Dağ yürüyüşüne çıkan genç 8 saatlik operasyonla kurtarıldı

8 Dağ yürüyüşüne çıkan genç 8 saatlik operasyonla kurtarıldı

Kastamonu'da 53 inşaat işçisi, yedikleri yemekten zehirlendi

9 Kastamonu'da 53 inşaat işçisi, yedikleri yemekten zehirlendi

Şüpheli bavulu imha edilmeden yetişti

10 Şüpheli bavulu imha edilmeden yetişti