Samsun 8. Uluslararası Öğrenci Buluşması

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın finanse ettiği 8. Uluslararası Öğrenci Buluşması 33 ayrı şehirde olduğu gibi Samsun’da da coşkulu bir şekilde başladı.

Samsun 8. Uluslararası Öğrenci Buluşması

Cumhuriyet Meydanı’na kurulan çadırlar ile onlarca ülkeden gelen uluslararası öğrenciler, Türk vatandaşlara kendi kültürlerini tanıttılar. 8. Uluslararası Öğrenci Buluşması’na Vali Yardımcısı Faruk Necmi Kurt, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Ünal Kaya, eski Devlet Bakanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Adayı Ahmet Demircan katıldı.

Türkiye’de eğitim gören 160 ülkeden 80 bin uluslararası öğrencinin kamuoyu tarafından tanınması için böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirten Samsun Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Doç. Dr. Menderes Kabadayı, “Bugün itibariyle 33 ayrı şehirde meydanlara kurulan 750 çadırda 160 ülkeden 10 binlerce öğrenci, binlerce standı ve 80 farklı etkinlikle dünyayı Türkiye’ye taşıdık. Bu öğrenciler yerel kıyafetleriyle ve ülkelerinden getirdikleri kültürel unsurlarla Türk halkını kendi gelenekleri çerçevesinde ağırlayacaktır. Biz tıpkı 6 asır 7 kıtaya hükmetmiş atalarımızın yaptığı gibi inancımızın doğal bir gereği olarak misafir kardeşlerimizin dili, dini, ırkı ya da hangi tahsili gördükleriyle değil sadece ve sadece onların insan olduklarıyla ilgileniyoruz. Yaklaşık 4 yıl önce kurduğumuz dernek merkezinde düzenlediğimiz etkinliklerimizle misafir kardeşlerimizin Türkiye ve Samsun’un sosyolojik hayatına entegre olmalarına katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Uluslararası öğrencilerin yaşadığı en büyük sıkıntılardan birisi de barınma sıkıntısı. Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç beyin verdiği talimatla Kredi ve Yurtlar Kurumu kapılarını uluslararası öğrencilere ardına kadar açılmış ve bu sayede misafir öğrencilerimiz barınma sorunu ortadan kalkmış oldu” diye konuştu.

ORGANİZASYONUN KAPANIŞINI CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN YAPACAK

8. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın kapanışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağını belirten Kabadayı, “33 şehirde yapılan bu büyük organizasyonun finali, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle 16 Mayıs Cumartesi saat 15.00’te İstanbul Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu’nda yapılacak. Tüm şehirlerden ücretsiz olarak otobüsler kaldırılacak ve 10 binlerce vatandaş Cumhurbaşkanımızla buluşturulacaktır. Ben şimdiden bütün uluslararası öğrencilerimizi önümüzdeki hafta İstanbul’a davet ediyorum” dedi.

8. Uluslararası Öğrenci Buluşması 10 Mayıs Pazar günü saat 18.00’de son bulacak.

Samsun

SamsunEN ÇOK OKUNANLAR

Cem Yılmaz'dan kırıp geçiren Tarkan esprisi!

1 Cem Yılmaz'dan kırıp geçiren Tarkan esprisi!

Taşeronda kadroya geçemeyecek çalışanlar belli oldu

2 Taşeronda kadroya geçemeyecek çalışanlar belli oldu

Ayite sosyal medyayı salladı

3 Ayite sosyal medyayı salladı

Fındık fiyatlarında son durum ne.... Fındık fiyatları ne kadar?

4 Fındık fiyatlarında son durum ne.... Fındık fiyatları ne kadar?

Altın Kelebek'te Cansu Taşkın öyle bir elbise giydi ki!

5 Altın Kelebek'te Cansu Taşkın öyle bir elbise giydi ki!

Samsun'da mezar yeri sorup hastanelik ettiler

6 Samsun'da mezar yeri sorup hastanelik ettiler

Samsun'da İYİ Parti'de kadrolar doluyor

7 Samsun'da İYİ Parti'de kadrolar doluyor

Samsun'da bunalıma giren kadın intihara kalkıştı

8 Samsun'da bunalıma giren kadın intihara kalkıştı

Samsun'daki cami inşaatı durduruldu

9 Samsun'daki cami inşaatı durduruldu

Samsun'da sahilde fenalaşan adam öldü

10 Samsun'da sahilde fenalaşan adam öldü