X Reklamı Kapat

Patatesteki fiyat artışının arkasındaki şaşırtan iddia!

Nevşehir’de, patates deposu sahipleri ellerinde piyasaya sürülebilecek yemeklik patatesin bulunmadığını belirterek, yüksek fiyatlardan dolayı büyük marketleri ve aracıları suçladı.

Patatesteki fiyat artışının arkasındaki şaşırtan iddia!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin, patates fiyatındaki artış ile ilgili, 312 bin tonluk bir stok olduğu gözüküyor. Stok yaparak fiyatlar özellikle yükseltilmeye çalışıldığı şeklinde bir sonuç ortaya çıkarsa bununla ilgili çok ciddi müeyyide söz konusu şeklindeki açıklamasının ardından gözler Türkiye’nin en önemli patates üretim ve depolama merkezlerinden biri olan Nevşehir’e çevrildi.
1 milyon 200 bin ton kapasiteli bin 200 yer altı soğuk hava deposunun bulunduğu Nevşehir’de en fazla soğuk hava deposunun bulunduğu merkezlerden Kavak beldesindeki depolarda incelemelerde bulunan Kavak Belediye Başkan Vekili Ahmet Neş, beldelerindeki depolarda patates stoğunun bulunmadığını kaydetti. Neş, “Beldemizdeki depolarda sözü edildiği gibi yüksek miktarlarda patates yok. Depoların hemen hemen hepsindeki patatesler satıldı. Depolarda şu anda az miktarda tohumluk patates mevcut. Bunların da zaten piyasaya sürülmesi söz konusu değil” dedi.
Ferhat Topaç isimli depo sahibi ise bölgedeki depolarda patates stoklarının 20 gün önce tükendiğini belirterek, “Adana’da patates hasadı geçtiğimiz günlerde başladı ancak rekolte beklentilerin altında kaldı. Bu yüzden fiyatlar halen yüksek. Sözü edildiği gibi depolarımızda yüksek miktarlarda patates yok. Zaten istesek de geçtiğimiz yıl Eylül ayında sökülerek depolara gelen patatesi bu aya kadar depolarda bekletebilmemiz mümkün değil. Zaten kalsa bile çillenir, çürür ve dolayısıyla piyasaya sürülemez” diye konuştu.
Sadece Kavak beldesindeki depoların 500 bin ton depolama kapasitesine sahip olduğunu ve depolarda yüz ton dahi patatesin kalmadığını vurgulayan Topaç, “Şu anda depolarda yemeklik patates yok. Bütün depolarımız boşaldı ve depolarda sadece tohumluk patates var” dedi.
Patates fiyatlarının artmasından ne bölgedeki üreticilerin ne de depocuların sorumlu olduğunu kaydeden Topaç, “Bölgemizden patatesin çıkış fiyatı en fazla 2 TL ama elde kalan ürün yok. Durum böyle olunca hem aracılar hem de büyük marketler bunu değerlendiriyor. Patatesten yüksek miktarlarda karı onlar elde ediyor” dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Sürpriz isimler yolda

1 Sürpriz isimler yolda

Samsunda hastaneden dönerken kaza geçirdiler, tedaviyi kabul etmediler

2 Samsun'da hastaneden dönerken kaza geçirdiler, tedaviyi kabul etmediler

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren Yarın imzalamayı planlıyoruz

3 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Yarın imzalamayı planlıyoruz'

Samsunda patpat kazası 1 ölü, 1 yaralı

4 Samsun'da patpat kazası: 1 ölü, 1 yaralı

Deaflympics Samsun 2017 Plaj Voleybolu müsabaka sonuçları

5 Deaflympics Samsun 2017 Plaj Voleybolu müsabaka sonuçları

Samsunda suç örgütü şüphelisi 10 kişi tutuklandı

6 Samsun'da suç örgütü şüphelisi 10 kişi tutuklandı

Futbolcular şaştı kaldı

7 Futbolcular şaştı kaldı

Samsunda cephanelik gibi ev

8 Samsun'da cephanelik gibi ev

Yeni stat herkesi büyüledi

9 Yeni stat herkesi büyüledi

Samsunda tüfekle ev kurşunlayan zanlı yakalandı

10 Samsun'da tüfekle ev kurşunlayan zanlı yakalandı