Demirören: 3 kulüp tehlikede

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Demirören, 3 Temmuz sürecinden daha tehlikeli bir süreç kulüplerimizi bekliyor. Vergi borcu, çalışan borcu, olan kulüplere cezalar vereceğiz. 3 kulübümüz bu lisans için tehlikede dedi.

Demirören: 3 kulüp tehlikede

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Türk futbolundaki gelişmeleri anlatarak, Passolig ve hakemler hakkında da önemli açıklamalarda bulundu.
Katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, devletten aldıkları destekten bahsederek, Türkiye de siyasetin futbola karıştığı söyleniyor ben buna katılmıyorum. Sadece desteklerini hissediyorum. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Spor Bakanımız futbolu çok seviyor. Riva nın yüzde 35 ini Spor Bakanlığımız karşıladı. Yani desteklerini sonuna kadar arkamızda hissediyoruz. Bugün Başbakanımız kısa bir ziyarette bulundu ve Burası kısa sürede gezilecek bir yer değil geniş zamanda geleceğim ve bir de maç yapacağım dedi. Bu tesis dünyada ilk 73 e girer. Platini kısmet olursa buraya gelecek. Tesisi anlatan kataloğumuzu dünyanın tüm federasyonlarına gönderdik. Projelerimiz devam ediyor. Spor lisemiz, huzur evimiz. Sahalarımız yapılmaya devam ediyor şeklinde konuştu.
 

3 TEMMUZ SÜRECİNDEN DAHA TEHLİKELİ BİR SÜREÇ KULÜPLERİMİZİ BEKLİYOR
Demirören, kulüpler için zor günler geldiğini ifade ederek, 3 Temmuz sürecinden daha tehlikeli bir süreç kulüplerimizi bekliyor. Mali kriterler. Biz bazı kriterler bekledik. Vergi borcu, çalışan borcu, olan kulüplere cezalar vereceğiz. Çarşamba günü UEFA lisansı için son kararları verecek. 3 kulübümüz bu lisans için tehlikede. Bizim aldığımız haberler var. Kulüplerle görüşüyoruz. Bir de kulüp lisansı var. Bunu alamayanlar da liglere katılamayacak. Göksel Gümüşdağ da kulüp başkanlarına bu konunun hassasiyetini kulüplerimize anlatıyor. Şimdiden medyada transferleri okuyoruz. Oyuncusunun maaşını ödemiyor, transfer okuyoruz. UEFA bunları çok yakından izliyor. Biz federasyon olarak yardımcı oluyoruz ama lisansı verememe durumumuz var şeklinde konuştu.
 

FEDERASYON OLARAK KULÜPLERE TESİS YARDIMI YAPACAĞIZ
Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim in Futbol Buluşmaları toplantılarını da anlatan Başkan Demirören, Fatih Terim 4-5 yere gitti ve 20 yere kadar gidecek. Futbolun tüm paydaşlarını toplayarak o bölgenin sorunlarını dinliyor. Bölgedeki tesislere bakıyor. Biz federasyon olarak kulüplere tesis yardımı yapacağız. Süper lig kulüplerine giden tesis paraları var. Bunu kaldıracağız. 2. lig ve 3. lig kulüplerimize, gerçekten ihtiyacı olan kulüplere yardımcı olacağız. Fatih hoca ve tesisler sorumlusu arkadaşımız bunların incelemesini yapıyor. Haziran sonunda 7 ilde tesis temeli atacağız. Çanakkale, İzmir, Manisa gibi şehirler ilk periyotta dedi.
 

BEN MİLLİ TAKIM KADROSUNU AÇIKLANDIĞI GÜN ÖĞRENİYORUM
Milli Takım ile ilgili yapılan eleştirilere cevap veren Demirören, Türkiye de bir görüş var. Milli Takım başarısızlığı federasyonun başarısızlığıdır diye. Ben mi seçiyorum bu kadroyu? Kulüplerde başkanların kadroya etkisi daha fazladır. Hocanın verdiği listeden oyuncuları seçerler. Bunun etkisi yüzde 40 tır. Ama federasyon başkanının nasıl bir etkisi olabilir. Ben Milli Takım kadrosunu açıklandığı gün öğreniyorum. Bizim amacımız arada bir turnuvalara katılmak değil, her turnuvaya katılan bir takım oluşturmak. Fatih hoca bu konuda çok çalışıyor. Abi kardeş gibiyiz. Birbirimize arkamızı dönüp yürüyebiliyoruz diye konuştu.
 

PASSOLİG KAVGAYI BÜYÜK ORANDA BİTİRDİ
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, futbolda şiddetin bitmesinin öneminden söz ederek, Hakemler şampiyonu alkışlasalardı seneye o hakemler alkışladıkları takımın lehine yanlış bir karar verseler, alkışladı diye eleştirilirdi. Futbol saha içerisinde kalmalı. Saha dışında dostluğu sağlamamız lazım. Bunu yakalayacağımıza inanıyorum. Kulüpler Birliği nin başkanı Göksel Gümüşdağ ın pozitifliği çok önemli. Bugün futbol sponsor kaybetmeye başladı. Sponsorlar kötü tezahürat ve kavgadan dolayı çekiliyor. Böyle yerlerde sponsorlar niye olmak istesin. Hep beraber bu marka değerini ortaya çıkarmamız lazım. Diğer başkanlarla birlikte bunu yapmamız lazım. Passolig bu kavgayı büyük oranda bitirdi. Biz sahada dostluğu sağlarsak taraftarlar daha da sakin olur. Passolig ve E-Bilet eleştirilmişti ama iyiliği sağladı. Kaçan seyirci var deniliyor ama bunun etkisi yüzde 10 u 20 yi geçmez. Passolig karaborsayı bitirdi. Tribünlere siyaseti sokmaya çalışan taraftarlar vardı. Bu da bitti. Ailesi çoluğu çocuğuyla gelen seyircilerimiz arttı. Buna gelecek sezon tam olarak bakmalıyız. 1 milyon olacağını sanıyorum açıklamasında bulundu.
 

TUTTUĞU TAKIMI BİLDİĞİM KİŞİLERİ ALACAĞIM
Yapılacak seçime dair açıklamalarda bulunana Demirören, şöyle konuştu:
Yönetimde muhakkak değişiklikler olacaktır. Seçimden önce toplantılarımız var. Zor işler yaptık. Ayrılıklar da olacaktır. Yeni gelenler de. Yeni yönetimler futbolun içinden gelen isimler olacak. Zaman ayırabilen ve kendi işlerinde başarılı isimler olacak. Kulüplerden isimle yönetici almayacağım. Çevremde bildiğim, tuttuğu takımı bildiğim kişileri alacağım. Formalarını çıkartıyorlar tabii ki. Çıkartmayan barınamaz. Benim olduğum yönetimde bu imkansız. Hata yok mudur muhakkak vardır. Size göre doğru bana göre yanlış karar olabilir. Hata olabilir ama bilerek yapılmaz. Bizim tüm kurullarımızda değişiklik olacak. MHK Başkanı Yusuf Namoğlu devam edecek. Benim niyetim öyle.
 

BURSA NIN CEZASININ KALKMA DURUMU YOK
Kulüpler hakkında da konuşan Başkan Demirören, Beşiktaş ve Trabzonspor anlaşmalarını yaptı. Bursaspor kontrol altında. Galatasaray da kontrol altında ama bir tehlikesi bulunmuyor. Fenerbahçe de Avrupa ya gideceği için kontrol altına girecek. Bizim yardımımız olur ama karar UEFA nındır. Biz sadece uygulayıcı oluruz. Bursa nın cezasının kalkma durumu yok. İnşallah CAS tan güzel bir karar çıkar dedi.
 

FUTBOLA TEKNOLOJİNİN BU KADAR GİRMESİNE KARŞIYIM
5. ve 6. hakemlerin kalkmayacağını açıklayan Yıldırım Demirören, Ben çizgi teknolojisine karşıyım. Futbola teknolojinin bu kadar girmesine karşıyım. 5. ve 6. hakemlerin çalışma zamanlarında eksiklik vardı ama bunu giderek kapatıyoruz. Bu hakemler eskisi kadar inisiyatif almıyorlar. MHK konularıyla o kadar ilgili değilim. Ben kurullarımızla sürekli bir araya gelmiyorum. Doğru da değil. Haftanın hakemlerini bildiriden bile bakmıyorum. Bir maç varsa o maçın sabahında korumama ya da şoförüme sorup öğreniyorum. Her maçtan önce Allah hakem şansı versin diye dua ediyorum. Ben hakem sonucu etkiledi konusuna inanmıyorum. Oyun hatalar oyunu. Biz bu hataları kabul edersek futbolu rahat ettiririz. Hiçbir zaman Keşke şu hakemi bu maça verseydik demedim. Şu anda yoğun bir programa giriyoruz. 27 maç var. Bu hakemlerimiz nasıl gidecek bu maçlara. Ne diyebilirsiniz. Futbol hızlı bir oyun ve onlar bu tempoyu çıkarmalı ifadelerini kullandı.
 

BİR PROFESYONEL HAKEMİN ELİNE AYDA 30 BİN LİRA GEÇİYOR
Hakemlerin aldıkları ücretler hakkında da bilgiler veren Başkan Demirören, Profesyonel hakemliğe pilot olarak başladık. 6 hakemimiz devletle bağlantısı olmayan hakemlerdi. Bazı hakemlerimiz devlet memuru olarak görev yapıyordu. Bu hakemlerimizin devletten ayrılmaları gerekiyordu. Şu an yaptığımız görüşmelerde bu işin oturduğunu görüyoruz. Şimdi hedefimiz bütün hakemlerimize bu pozisyonu açmak. Bu şekilde haftada 3-4 gün sabah 9 da buraya gelecekler. Sistem oturduktan sonra her gün gelecekler. Seminerlere gidecekler. Avrupa nın önüne geçecekler. Mesai saatleri içerisinde burada olacaklar. Sayıları da artacak. Aylık 15 bin lira veriyoruz. Bir de maç paraları var. Bir profesyonel hakemin eline ayda 30 bin lira geçiyor. Avrupa yla kıyaslamayazsınız ama bir yol açıldı. Avrupa da aylık 50 bin Euro civarında para alıyorlar dedi.
 

SALDIRI ÇOK PROFESYONELCE YAPILMIŞ
Fenerbahçe ye yapılan silahlı saldırı hakkında da konuşan TFF Başkanı Demirören, Fenerbahçe ye yapılan saldırıyı her gün kontrol ediyoruz. Güvenlik güçlerimiz takip ediyorlar ve bulacaklar. Öyle normal bir olay değil. Çok profesyonelce yapılmış. Takipler devam ediyor ama henüz sonuçlanan bir şey yok diye konuştu.
 

CÜNEYT ÇAKIR IN ŞAMPİYONLAR LİGİ FİNALİ İÇİN BÜYÜK ŞANSI OLDUĞUNU BİLİYORUZ
FIFA Kokartlı Hakem Cüneyt Çakır ın Şampiyonlar Ligi final maçını yönetme şansının büyük olduğunu söyleyen Demirören, Gayri resmi olarak Cüneyt Çakır ın Şampiyonlar Ligi finali için büyük şansı olduğunu biliyoruz. UEFA ile yaptığımız diyaloglardan biliyoruz. Bir Alman hakemle çekiştiğini biliyorum. Bayern Münih finale çıkarsa şansı daha da artar. Bir Türk hakemin buralara gelmesi büyük başarı. Cüneyt hocamızın yanına başka hakemler de eklemeliyiz. Ali Palabıyık ın önü çok açık. Bu sezonun en iyisi diyebilirim. Hataları olacak tabii ki. Ama kimse çıkıp da bu hakeme artniyetli demiyor. Hakem yaşlarında FIFA nın kurallarına tabiyiz. FIFA nın yaşı serbest bırakacağı söyleniyor ama emin değilim şeklinde konuştu. 
 

MİLLİ TAKIM STRATEJİMİZDE DEĞİŞİKLİKLER YAPTIK
Katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, A Milli Takım ın maçlarını değerlendirerek, altyapının da önemine vurgu yaptı. Demirören konuşmasında şunları dile getirdi:
İzlanda daki maç hariç kötü oynamadık. Türkiye deki Çek Cumhuriyeti maçına bakalım. İlk yarı 3-1 olacak maçta yenildik. Bulgaristan la hazırlık maçımız var. Sonra Kazakistan a gideceğiz. Sonra bir takımla görüşüyoruz. 15 Haziran da bir hazırlık maçımız daha var. Kaybedersek umut biter. Milli Takım stratejimizde değişiklikler yaptık. Alt yapıya dönük çalışmalar yapıyoruz. Uzun vadeli bir iş. Almanya örneğine bakalım. 2002 ile 2009 yılları arasında 5 milyon Euro harcadılar. Bu kademe kademe oluyor. Spor liselerinin sayısını artırmamız lazım. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesine almalıyız bu okulları. Gençlerimiz belli bir yaşa gelince veliler eğitimi tercih edip futbolu bırak diyor. Almanya da dersi kaçırıp maça giden öğrenci akşam gelip dersini veriyor. Bu sistemi hazırlamaya çalışıyoruz. Kulüplerimiz buna inanmak zorundalar. Alt yapı için senede en az 7-8 milyon Euro ödemeniz lazım. Bizim en iyi yaş grubumuz U12-13. Buralardaki hocalar en kötüleri. Bunların akademisyen olması lazım. Bizim Fatih hocayla hedefimiz futbolun eksiklerini çözmeye çalışmak. Ama bunlar zaman alacak. Zamana koymadan başaramıyorsunuz. Her şey zaman.
 

KAPTANLAR SAHA İÇİNDEKİ GERGİNLİĞİ AZALTACAKLARINA SÖZ VERDİLER
Kaptanlar tüm sorumluluklarının farkında diyen TFF Başkanı Demirören, Başkan, yönetici ve medya kısmında kaptanların sorumluluk alması gerek. Kaptanlar Cumhurbaşkanına da söyledi; biz saha dışında dostuz diye. Saha içindeki gerginliği azaltacaklarına söz verdiler. Ama adrenalin yükseldiğinde bazı şeyler oluyor. Önemli olan maç sonu verilen demeçlerin sertliği. Olaylar öyle farklı yerlere gidiyor ki. Bu demeçlerle ilgili disiplin talimatında çalışmalarımız var. Kaptanlar bu sözü verdi dedi.
 

KULÜPLERE VERİLEN PARA CEZALARI DA AZALACAK
Demirören konuşmasını şöyle sürdürdü:
Futbolumuzda tartışılan iki konu var; saha kapatma ve tribün kapatma. Saha kapatmayı kaldıramayız. Çünkü sahaya girme olunca kapatmak zorundasınız. Tribün kapatmayı uyguladık bu sezon. Bunu uygularken tribünü boşalttığınız vakit orası yine göz bozuyor. Yaptığımız çalışma o tribüne yeni kişiler almayı sağlıyor. Cezayı çekecek kulüp oradan yine bilet satıp para kazanacak. Bu işleyecek çünkü E-Bilet ve Passolig oturdu artık. Bununla birlikte kulüplere verilen para cezaları da azalacak.
 

ARTIK BAĞIRAN KAZANMIYOR
Teknik adamlara seslenen Demirören, Başkanlık dönemlerinde ben de hata yaptım. Ama bunun faydasını görmedim. Başkanlarımıza da böyle söylüyorum. Ben bağırdığım maçlarda kazanamadım. Elime de bir şey geçmedi. Belki bir kısım taraftara hoş görünürsünüz. Ama art niyet aramayalım. Hatayı herkes yapıyor. Antrenör ve sporcu da yapıyor. Artık bağıran kazanmıyor. Hakemler bundan etkilenmiyor. Biz hakemlere Yaradandan başka kimseden çekinmeyin dedik. Etki altında kaldıklarına inanmıyorum. Biz zaten hakemlere oda basmak konusunda geniş yetkiler verdik. Alttan gelen iyi hakemler var ama bunlara şans vermemiz gerek. Art niyet arasak olmaz ki şeklinde konuştu.
 

İNŞALLAH GİDERİZ HOCAMIZI İZLERİZ
Kaliteli hakemlerin artırması gerektiğini söyleyen Yıldırım Demirören, Ama her sene Cüneyt Çakır dersek olmaz. Hakemlerimize de destek olmamız lazım. Cüneyt Çakır ın Şampiyonlar Ligi final şansı anladığım kadarıyla at başı gidiyorlar. Ben final için 5 bilet ayırttım inşallah gideriz hocamızı izleriz ifadelerini kullandı.
 

TÜRKİYE KUPASI NDA DA PASSOLİG İ UYGULAMAYI DÜŞÜNÜYORUZ
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Türkiye Kupası nda da Passolig i kullanmak istediklerini açıklayarak, Türkiye Kupası nda statüyü geçen sezon değiştik. Gelirini artırdık. Federasyon olarak 5 milyon lira cebimizde koyduk daha cazip hale gelsin diye. Gelecek sezon belki ödülü arttırabiliriz. Bundan sonra düşüncemiz Türkiye Kupası ve Süper Kupa da da Passolig i uygulamayı düşünüyoruz şeklinde konuştu.
 

LİGDE UZUN ZAMANDIR GÖRMEDİĞİM BİR ÇEKİŞME VAR
Ligdeki şampiyonluk yarışını da değerlendiren Demirören, şöyle konuştu:
Uzun zamandır görmediğim bir çekişme var. İnşallah son haftaya kadar gidecek. Şampiyonluğa koşan iki takım Fenerbahçe ve Galatasaray son dakikada kazandı. Beşiktaş az kalsın yeniliyordu. Biz buna güvendiğimiz için sezon başında bir karar aldık ve sadece son hafta maçlarının aynı saatte oynanacağını söyledik. Şimdi istekler geliyor. Son 3 haftadaki maçları aynı saatte yapın diye. Biz sezon başında bugünleri görmedik ki. Sezon başında açıklamışız. Bu dakikadan sonra bunu tartışmak olmaz. Son hafta aynı saatte oynanacak. Galatasaray-Beşiktaş derbisi 33. hafta zaten. Fenerbahçe de pazartesi oynayacak. Biz sezon başında açıkladık ve bunu değiştirmeyeceğiz.
Başkan Demirören, konuşmasının sonunda Fenerbahçe Ülker e Euroleague Final Four maçları için başarılar dilerken, Dünya Voleybol Kulüpler Şampiyonu Eczacıbaşı VitrA yı da tebrik etti.EN ÇOK OKUNANLAR

Milletvekilleri Genel Kurulu oturumu bittikten sonra fotoğraf çektirdiler

1 Milletvekilleri Genel Kurulu oturumu bittikten sonra fotoğraf çektirdiler