Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Cari açık beklentileri aştı

Cari işlemler açığı Mart ta 4,96 milyar dolar oldu. Beklenti 4,3 milyar dolar olacağı yönündeydi.

Cari açık beklentileri aştı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, (TCMB), Mart 2015 ‘Ödemeler Dengesi İstatistikleri’ni açıkladı. Buna göre; cari işlemler açığı, bir önceki yılın Mart ayına göre 1 milyar 575 milyon doları artarak 4 milyar 961 milyon doları olarak gerçekleşti. Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı, 43 milyar 924 milyon dolarından 45 milyar 499 milyon dolarına yükseldi. Bu artışta, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının 1 milyar 501 milyon doları artarak 4 milyar 860 milyon dolarına yükselmesi, net hizmet gelirlerinin 47 milyon doları azalarak 1 milyar 75 milyon dolarına gerilemesi ve birincil gelir açığının 50 milyon doları artarak 1 milyar 264 milyon dolarına yükselmesi etkili oldu.
Parasal olmayan altın kalemi altında, net altın ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre 427 milyon doları azalarak 822 milyon doları oldu. Birincil gelir dengesi kalemi altında kâr transferlerini içeren doğrudan yatırım kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 82 milyon doları artarak 411 milyon doları oldu. Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler (net yükümlülük artışı), bir önceki yılın aynı ayına göre 622 milyon doları azalarak 280 milyon doları tutarında gerçekleşti.
Portföy yatırımları 2 milyar 949 milyon doları tutarında net çıkış (net yükümlülük azalışı) kaydetti. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışında yerleşik kişilerin hisse senedi piyasasında 580 milyon doları net satım, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 444 milyon doları net alım gerçekleştirildiği görüldü. Bunun yanı sıra, yurtdışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak, genel hükümet 2 milyar 750 milyon doları net geri ödeme, bankalar ve diğer sektörler ise sırasıyla 553 milyon doları ve 107 milyon doları net borçlanma gerçekleştirildi.
Diğer yatırımlar kaleminden kaynaklanan net girişler (net yükümlülük artışı) 988 milyon doları tutarında gerçekleşti. Diğer yatırımlar altında, efektif ve mevduatlar kalemi 1 milyar 383 milyon doları net çıkış (net varlık artışı) kaydetti. Bu ayda yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 4 milyar 39 milyon doları, yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları ise 1 milyar 805 milyon doları tutarında net artış kaydetti.
Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankacılık sektörü uzun vadeli kredi kullanımlarındaki artış sonucu 2 milyar 431 milyon doları net kullanım gerçekleşti. Diğer sektörler ise 203 milyon doları net geri ödeme gerçekleşti. Bir önceki yılın Mart ayında 696 milyon doları düşüş kaydeden resmi rezervler, bu yılın aynı döneminde 6 milyar 551 milyon dolar azaldı. EN ÇOK OKUNANLAR

Bakan Kılıç Yeni stadyum hazır, en iyi çim Samsunda

1 Bakan Kılıç: 'Yeni stadyum hazır, en iyi çim Samsun'da'

Dostluk maçı ertelendi

2 Dostluk maçı ertelendi

Başkanlardan 19 Mayıs Sanayi Sitesine müjde

3 Başkanlardan 19 Mayıs Sanayi Sitesi'ne müjde

Samsunda tır devrilme tehlikesi geçirdi, keresteler yola saçıldı

4 Samsun'da tır devrilme tehlikesi geçirdi, keresteler yola saçıldı

Mesaiye devam

5 Mesaiye devam

Arkadaşını bıçaklayarak öldüren şahıs tutuklandı

6 Arkadaşını bıçaklayarak öldüren şahıs tutuklandı

Nerede hareket

7 Nerede hareket...

Şehzadelerden anlamlı kampanya

8 Şehzadeler'den anlamlı kampanya

Samsunsporlu futbolcular ile taraftarlar arasında gerginlik

9 Samsunsporlu futbolcular ile taraftarlar arasında gerginlik

Gücümüzü Bakan Kılıçtan alıyoruz

10 Gücümüzü Bakan Kılıç'tan alıyoruz