Deniz Feneri Davası nda 20 sanığa da ceza çıkmadı

Almanya daki Deniz Feneri E.V ile bağlantılı olarak İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi nde görülen dava karara bağlandı. Mahkeme, 20 sanıktan hiçbirine ceza vermedi.

Deniz Feneri Davası nda 20 sanığa da ceza çıkmadı

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi nde görülen duruşmada tutuksuz sanıklar Zekeriya Karaman, Zahid Akman, Gökhan Gürbüz, Mehmet Gürhan, Firdevsi Ermiş, Erdoğan Kara, Ahmet Coşar, İzzet Kurum, Ali Solak ve İsmail Karahan ile sanık avukatları hazır bulundu.
Duruşmada geçen celse mütalaasını açıklayan savcı İbrahim Kayapınar’a mahkeme başkanı bir diyeceği olup olmadığını sordu. Savcı Kayapınar, mütalaasını aynen tekrar ettiğini söyledi.
 

“İDDİALAR SOYUT KALMIŞTIR, BERAAT KARARI VERİLSİN”
Duruşmada söz alan bazı sanıkların avukatı Ersan Şen, müvekkillerinin Deniz Feneri e. V. ile bağlantılarının olmaması ve delillerin yetersizliği sebebiyle beraatlerini talep etti. Avukat Şen, “Sanıkların işlemedikleri suçlardan ötürü beraat etmeleri gerekmektedir. İddialar soyut kalmıştır. İddiaya konu suçların gerçekleşmediği sabit olduğundan haklarında beraat kararı verilmesini talep ediyoruz” dedi.
 

“DENİZ FENERİ İLE HİÇBİR İLGİM YOK”
Davanın bittiğini açıklayan mahkeme, sanıklara son sözlerini sordu. Sanıklardan Gökhan Gürbüz, Almanya’da hakkında dava açılmadığını, yalnızca bir soruşturma başlatıldığını ve soruşturmanın da kapandığını belirtti. Sanık Gürbüz, Deniz Feneri e. V. ile hiçbir ilgisi olmadığını savunurken Türk vatandaşı olmadığını da hatırlattı.
 

“MASUM OLDUĞUMA İNANIYORUM”
Savcı “görevi kötüye kullanmak” ve “özel belgede sahtecilik” suçundan beraat isterken, “resmi evrakta sahtecilik” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ise cezalandırılmasını istediği sanık Mehmet Gürhan, “Sahte vekâletname verdiğim iddialarına ilişkin Savcı bey cezalandırılmamı talep etti. Almanya’da cezaevindeyken hücrede kalıyordum. Dolayısıyla hiç kimseyi azmettirecek durumda değildim. Türkiye’deki noteri tanımam. Ben masum olduğuma inanıyorum. Azmettirecek olsam avukatımı azmettirirdim. Beraatimi istiyorum” dedi. Duruşmada söz alan diğer sanıklar ve avukatları da beraat talebinde bulundular.
 

AKMAN’A DÜŞME, KARAMAN’A BERAAT KARARI
Mahkeme heyeti daha sonra kararını açıklamak üzere duruşmaya saat 15.00’e kadar ara verdi. Aranın ardından kararını açıklayan heyet hiçbir sanığa hapis ve para cezası vermesi. Heyet RTÜK eski başkanı Zahid Akman hakkında “güveni kötüye kullanma” ve özel belgede sahtecilik” suçlarından düşme kararı verirken sanık Zekeriya Karaman’ın güveni kötüye kullanma ve özel belgede sahtecilik suçlarından beraatine hükmetti.
 

SANIKLAR CEZA ALMAZKEN, DÜŞME VE BERAAT KARARLARI VERİLDİ
Yargılanan 20 sanıkla ilgili zaman aşımı nedeniyle bazı suçlardan düşme bazı suçlardan ise beraat kararı verildi. Mahkeme heyeti diğer sanıklar Ahmet Coşar ‘a güveni kötüye kullanma suçundan beraat, Ali Solak’a güveni kötüye kullanma ve özel belgede sahtecilik suçlarından beraat, Bedrettin Bülent Bilgin’e emniyeti suistimal düşme, resmi belgede sahtecilik beraat, Erdoğan Kara’ya resmi belgede sahtecilik ve güveni kötüye kullanma suçlarından beraat, Firdevsi Ermiş’e güveni kötüye kullanma düşme, özel belgede sahtecilik beraat, Gökhan Gürbüz’e güveni kötüye kullanma beraat, Hakkı Sadal’a emniyeti suitimal ve güveni kötüye kullanma suçlarından beraat, Harun Kapıyoldaş’a emniyeti suistimal düşme, İsmail Karahan’a güveni kötüye kullanma ve özel belgede sahtecilik suçlarından beraat, İzzet Kurum’a güveni kötüye kullanma beraat, Mehmet Gürhan’a güveni kötüye kullanma düşme, özel belgede sahtecilik beraat, Mehmet Taşkan’a güveni kötüye kullanma beraat, Mehmet Sıddık Balıkçı’ya güveni kötüye kullanma ve emniyeti suistimal suçlarından düşme, Mustafa Çelik’e güveni kötüye kullanma beraat, Muzaffer Şafak’a güveni kötüye kullanma beraat, Nurgül Gürhan’a emniyeti suistimal ve özel belgede sahtecilik suçlarından beraat, Ömer Zahid Karaman’a güveni kötüye kullanma beraat ve Seyyar Kutun’a güveni kötüye kullanma suçundan beraat kararı verdi.
Öte yandan, mahkeme kararında, hakkında beraat kararı verilen sanıkların tazminat isteme haklarının bulunduğunu hatırlattı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

1 Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

2 Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

Emin Kar yakın takipte

3 Emin Kar yakın takipte

Samsunspor'da kurtuluş hesabı

4 Samsunspor'da kurtuluş hesabı

Samsun'da UBFED'de deprem

5 Samsun'da UBFED'de deprem

Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

6 Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

7 Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

8 Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

Samsun'da otomobil ağaca çarptı: 2 yaralı

9 Samsun'da otomobil ağaca çarptı: 2 yaralı

Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor

10 Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor