Borsan Afrika da lider

Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, Afrika nın fırsatlar kıtası olduğunu belirterek, Ancak her fırsatın da bir riski vardır. 2008 global krizinden sonra Afrika ya ağırlık verdik. 20 ye yakın Afrika ülkesine ihracat yapma başarısını gösterdik

Borsan Afrika da lider

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi işbirliği ile Afrika da Yatırım Olanakları ve Eğitim İlişkileri isimli forum düzenlendi. OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi ndeki foruma Samsun Valisi İbrahim Şahin, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin, Sierra Leone, Uganda, Güney Afrika, Ruanda, Gambia Büyükelçi ve temsilcilerinin yanı sıra Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez de konuşmacı olarak katıldı.

AFRİKA GELECEĞİN KITASI
Forumun açılış konuşmasını yapan OMÜ Rektörü Hüseyin Akan, OMÜ olarak yükseköğretimde iyi bir noktada olduklarını ifade ederek, Bizlerin Afrika ülkelerine yapacağı katkı eğitim alanında olacak. Bilgi ve beceri sahibi elemanları yetiştirip ülkelerine geri göndermek ve ülkelerinin kalkınmasını sağlamak amacındayız. Geleceğin kıtası Afrika dır. Afrika ile olan ilişkilerimizi birbirimizde olan zenginlikleri karşı tarafa aktarmak olarak görüyoruz. Afrika dan 260 öğrencimiz var. Bu sayının 2 yıl içinde 500 ü geçmesini umuyorum diye konuştu.

SÖMÜRMEK BİZDE YOK
Afrika ile olan ilişkilerin son yıllarda geliştiğine vurgu yapan Samsun Valisi İbrahim Şahin, Geçmiş yıllarda Afrika da 3-5 temsilciliğimiz varken şimdi bu 40 ı bulmuş durumda. Ülkemizde de 31 temsilcilikleri var. Son yıllarda Afrika ya ciddi anlamda yatırımlar yapıldı. Afrika hep sömürülecek kıta olarak görüldü ancak sömürü mantığı bizim geleneklerimizde yok. Bizler Afrika ile olan ilişkilerimizi kazan-kazan mantığı ile yürütüyoruz. Bizler sadece satmayı değil, almayı da istiyoruz. İlişkileri karşılıklı kazanmaya dayandıracağız. Bu nedenle bu program çok önemli. Düzenleyenlere teşekkür ediyorum dedi. 

4 KITADA 65 ÜLKEYE İHRACAT
Protokol konuşmalarının ardından foruma geçildi. Foruma konuşmacı olarak katılan Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, Borsan Grup un yatırımlarını ve Afrika daki çalışmalarını anlattı. Borsan Grup un 8 farklı sektörde 15 farklı şirketle faaliyet gösterdiğini ifade eden Ölmez, Bugün 2 bin kişiyi istihdam eden Borsan Grup dünyanın 4 kıtasında 65 ülkeye ihracat yapıyor. Türkiye nin de en önemli ihracatçıları konumundadır diye konuştu.

20 AFRİKA ÜLKESİNE İHRACAT
Afrika nın fırsatlar kıtası olduğunu ancak her fırsatın da bir riski olduğunu belirten Ölmez, şöyle konuştu: Afrika kıtası ile 2008 deki global krizle birlikte tanıştık. Dünyadaki daralma bizi yeni pazar arayışlarına itti. Afrika nın büyük bir kıta olduğunu, 50 den fazla ülkeyi içerisinde barındırdığını ve dünyanın en büyük yer altı zenginlikleri olduğunu fark ettik. Bunun üzerine bu kıtaya ağırlık verdik. Bunun sonucunda 20 ye yakın Afrika ülkesine ihracat yapma başarısını gösterdik. Bu yirmi ülkenin en az dört tanesinde bizim ürünlerimiz pazar lideri konumunda. Bu örnekle Afrika pazarının ne kadar cazip bir pazar olduğunu görebiliyoruz. Ağırlık verdik ve her geçen gün büyümeye devam ediyoruz.

GELDİĞİMİZ NOKTA ÇOK ÖNEMLİ
Afrika nın bugüne kadar gelişmiş ülkeler tarafından sadece sömürülmüş bir kıta olduğunu vurgulayan Ölmez, Bizim genlerimizde sömürü kültürü yok. İyi bir pazar ancak birtakım zorlukları da yok değil. Bunlar aşılamayacak zorluklar değil. Başladığımız yerden itibaren geldiğimiz nokta inanılmaz önemli, ama hedeflediğimiz noktaya bakarsak daha yüzde 1 civarında olduğumuzu söyleyebiliriz dedi.

AFRİKA  ARTIK SÖMÜRGE DEĞİL
Afrika daki Türk yatırımcıları takdir ettiğini söyleyen Sierra Leone Büyükelçisi Dr. Mohammed B. Fofana ise, Ben Afrikayım, Afrika benim, ben Afrika nın hizmetindeyim. Afrika daki Türk yatırımcıları takdir ediyorum. İlişkilerimiz geliştikçe ekonomi konusunda bizim artık kollarımız Türkiye ye kadar uzanacak. Soğuk savaştan beri Türkiye yi takip ediyorum ve gelişmeler beni mutlu ediyor. 21. yüzyılda Türk Başbakanı nın Somali ye ziyareti beni mutlu etti. Çünkü bu zamana kadar fakirleşmeye neden olanlar bizleri ziyarete gelmedi. Bahsettiğimiz güçler bizi esir ettiler. Daha sonra da sizi özgürleştireceğiz dediler. Afrika artık sömürge değil bağımsız bir ülkedir diye konuştu.

TÜRK ÜRÜNLER BİRİNCİ KALİTE
Uganda Büyükelçisi Johnson Agana Olwa da konuşmasında şu ifadeleri kullandı: Afrika ya nereye giderseniz gidin, yeraltı kaynakları oldukça fazla. Biz bu anlamda Türk yatırımcılardan destek bekliyoruz. Oradaki insanlar Türkler gibi sıcakkanlı. Ben de Türkiye de çok sıcak bir şekilde karşılandım ve Afrika da da nereye giderseniz gidin kendi ülkemin insanları da size olduklarından daha sıcak davranacaktır. Afrika da yatırım konusunda sizleri bilinçlendirmek istiyoruz. Afrika da Türk ürünler birinci sınıf kalite statüsünde görülmekte. Türk inşaat firmaları da orada en iyi firmalardır ve sizler Türkiye deki Afrikalı öğrencilere Türkçe öğreterek iyi bir şey yapıyorsunuz. Bu sayede Türk insanlar yatırım için ülkemize geldiğinde Türkçe konuşan insanlar olacak.

Barış BUDANOĞLU EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

1 Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

2 Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

Emin Kar yakın takipte

3 Emin Kar yakın takipte

Samsun'da UBFED'de deprem

4 Samsun'da UBFED'de deprem

Samsunspor'da kurtuluş hesabı

5 Samsunspor'da kurtuluş hesabı

Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor

6 Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor

Nükleer, Karadeniz'i bitirir

7 Nükleer, Karadeniz'i bitirir

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, milletvekili aday adayı

8 CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, milletvekili aday adayı

Samsun dahil 19 ilde FETÖ operasyonu: 41 gözaltı kararı

9 Samsun dahil 19 ilde FETÖ operasyonu: 41 gözaltı kararı

Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

10 Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını