Atakum’daki Mamamatikleri Engelliler Denetleyecek

Amisos 55 Engelliler Gençlik Spor Kulübü üyeleri, Atakum Belediyesi’nin yaptırdığı, hayvanlara yem ve su veren “Mamamatikleri” haftada 1 gün denetlemeye gönüllü oldu.

Atakum’daki Mamamatikleri Engelliler Denetleyecek

Atakum Belediyesi tarafından yaptırılan ve ‘Mamamatik’ adı verilen cihazlara atılan atık maddenin gramajı kadar yem ve su, makinenin aşağısında bulunan bölüme boşaltılarak hayvanların yiyecek ve içecek ihtiyaçları gideriliyor. Amisos 55 Engelliler Gençlik Spor Kulübü üyeleri Engelliler Haftası olması nedeniyle hayvanlara yardımcı olmak için her hafta 1 arkadaşlarını nöbetçi yaparak bu makinelerin kontrolünü ve denetimini yapmayı hedefliyor.

Sokak hayvanlarının sıcak havalarda aç ve susuz kalmaması için bu fikri edindiklerini belirten Amisos 55 Engelliler Gençlik Spor Kulübü Başkanı Mehmet Yaşar, “Üyelerimizle beraber, Atakum Belediyesi tarafından hayvanlar için yaptırılan Mamamatikleri kontrol edeceğiz. Özellikle araçları olan engelli arkadaşlarımız her hafta 1 gün araçlarıyla beraber Atakum’daki bu makineleri denetleyerek hayvanların susuz ve yemsiz kalmasını önlemeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

HEDEF 50 MAMAMATİK MAKİNESİ

Şu anda 9 olan Mamamatik sayısının bu ay ki siparişle beraber 18’e çıkacağını belirten Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, hedeflerinin 50 Mamamatik olduğunu belirtti. Taşçı, “Engelli arkadaşlarımız yaptığımız ‘Mamamatik’ projesine ilgi göstererek haftalık olarak buranın bakımını ve denetlemesini üstlendiler. Bunların sayılarının artması noktasında çalışmalarımız devam ediyor. Belediye olarak sokak hayvanlarının aç ve susuz kalamaması için yem temin ediyoruz. Buradaki amaç hem geri dönüşümü sağlamak hem de sokak hayvanlarının karnını doyurmak. Elinizde bulunan atık şişe ya da kutuyu bu makineden içeri attığınızda attığınız ürünün gramı kadar yem ve suyu aşağıya salıyor. Bu şekilde hem etraftaki atıkların önüne geçiyoruz hem de geri dönüşüme yardımcı oluyoruz. 9 Mamamatik daha siparişimiz var. Amacımız bu makinelerin 50’ye kadar çıkarılması” şeklinde konuştu.

Mamamatiklerin yanından ayrılan engelliler daha sonra Başkan İshak Taşçı ile birlikte İtalyan kökenli ağır engellilerin oynayabildiği spor olan baccia oyunu oynadılar.

Atakum’dakiEN ÇOK OKUNANLAR

Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

1 Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

Konuşmak için yanına gittiği arkadaşlarını vurdu: 1 ölü

2 Konuşmak için yanına gittiği arkadaşlarını vurdu: 1 ölü

Terminalde şüpheli koli alarmı

3 Terminalde şüpheli koli alarmı

Karaman'da ilk kez gece maçı oynandı

4 Karaman'da ilk kez gece maçı oynandı