Kefelioğlu Araştırma Gemisi Törenle Denize İndirildi

Ordu’nun Fatsa ilçesinde Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Kefelioğlu Araştırma ve İnceleme Gemisi düzenlenen törenle denize indirildi.

Kefelioğlu Araştırma Gemisi Törenle Denize İndirildi

Düzenlenen törene Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Fatsa Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Fatsa Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Erişmiş, Fatsa İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Etem Öztürk, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı İsmet Balık, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.Haluk Kefelioğlu, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu başkanları, eğitim görevlileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Törenin açılış konuşmasını Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı İsmet Balık gerçekleştirdi. Balık, Biz denizcilerin denizcilikle ilgili araştırmacıların olmazsa olmazı olan deniz taşıtıdır. Yüzen bir vasıtadır. Bugüne kadar Fatsa Deniz Bilimleri olarak, fakülte ve yüksek okul olarak 8 yıllık kuruluş tarihimizden bu zamana kadar yüzen bir vasıtamız yoktu. Eskide olsa bir vasıta aldık ve tadilat yaparak bir araştırma gemisi yaptık. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın denizden av gücünü azaltmaya yönelik olarak çekmiş olduğu gemiyi üniversitemize bağışladı. Bakım ve onarımını gerçekleştirdik ve denize indirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Fatsa Deniz Bilimleri Fakültemizin artık bir araştırma ve inceleme gemisi var. Gemimiz 7 metre boyutundadır” dedi.

Ordu Üniversitesi kuruluş döneminde kurucu rektörlüğünü yapan ve araştırma gemisinin ismine soy ismi verilen Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Kefelioğlu ise yaptığı açıklamada, “Fatsa Deniz Bilimleri Fakültemizi kurduğumuz bina eskiden et balık kurumunu işletme binası olarak kullanıldığı yerdi. Bizler büyük bir çaba ile buraları tadilat yaparak eğitime kazandırdık. Ordu ili görev yaptığım süreç içinde çok büyük şeyler ve kazanımlar sağladı. Bütün onurlarımın ilkini ve Ordu ilinde aldım. Ordu Üniversitesi’nin kurucu rektörlüğünü yaptım. Şimdi ise araştırma ve inceleme gemisine verilen soy ismim gerçekten beni çok onurlandırdı. Ordu Üniversitesi her zaman huzur üniversitesi olmuştur. Huzurlu kentin üniversitesi aynı şekilde eğitimine devam ediyor. Çok mutlu oldum ve Kefelioğluoğlu Araştırma ve İnceleme Gemisi benim soy isimim taşıyacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Üniversitemizin onur ve gurur duyacağı bir fakültenin Fatsa’da olması Fatsa içinde Ordu içinde önemli konu olduğunu belirten Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, “3 tarafı denizlerle çevrili ülkede yaşamamamıza rağmen denizlerimizden yeterince istifade edemiyoruz. Herhangi bir ülkeye gidin bu Afrika ülkesi de olsa deniz kenarında ise limanlar, tekneler ve hareketli bir şekilde çalışan gemiler görürsünüz. Karadeniz’de bunun eksikliğini yaşadık. Ordu iline tayinim çıkınca burada yaşayanların denizden tam anlamıyla istifade ediyorlardır diye düşündüm. Fakat buraya geldiğimde büyük bir hayal kırıklığı yaşadım diyebilirim. Yapısından doyalı olduğunu düşünüyorum. Deniz kenarında imkanlarımız varken faydalanamamaktan dolayı bunun üzüntüsünü yaşamak gerekiyor. Talebelerimiz okumuş öğrencileri mezun vermiş ama aynı işi yapan farklı fakülteler olunca ziraat fakültelerinin de benzer bölümleri var. Bu yüzden öğrencilere iş bulmakta zorlandılar böyle olunca Türkiye genelinde su ürünleri bölümü maalesef öğrencilerin tercih etmemesi ile karşı karşıya geldi. Türkiye’de su ürünlerini tercih eden öğrencilerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez fakat zamana ayak uydurarak asıl talep olan bölümün açılması da hakikaten çok yerinde olan bir davranış bu açıdan rektörü ve dekanımızı kutluyorum. Öğretim üyesi bulmakta zorlanıyorlar inşallah onu da temin ederlerse inşallah yeni işletmecilik uzun yol kaptanlığına kadar giden süreç izlenir ki çünkü bu gemiler diplomalı kaptanlar tarafından kullanılması gerekir dolayısıyla iyi bir kaptan eğitimi almak kitaptan gemi resmi görmek ile olmuyor bunun için uygulamalı eğitim şart” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Kefelioğlu Gemisi alkışlarla Karadeniz’le buluştu. Program geminin gezilmesi ve ikram ile son buldu.

KefelioğluEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da ustalıktan 58 ülkeye ihracat yapan firma patronluğuna

1 Samsun'da ustalıktan 58 ülkeye ihracat yapan firma patronluğuna

Samsun'daki yasak aşk intiharında flaş gelişme! 33 gün önce söylemişti...

2 Samsun'daki yasak aşk intiharında flaş gelişme! 33 gün önce söylemişti...

Samsun'da üniversite öğrencisinin şüpheli ölümü

3 Samsun'da üniversite öğrencisinin şüpheli ölümü

Samsun'da Demet öğretmene vefa

4 Samsun'da Demet öğretmene vefa

Ufuk Budak Almanya'da

5 Ufuk Budak Almanya'da

Samsun'da tavuk hırsızlığı

6 Samsun'da tavuk hırsızlığı

 İlkel ulaşım Meclis'te

7 İlkel ulaşım Meclis'te

Samsunspor'da personele 1 ay maaş

8 Samsunspor'da personele 1 ay maaş

Samsunspor ile Boluspor 59. randevuda

9 Samsunspor ile Boluspor 59. randevuda

Gözler Beşir'de

10 Gözler Beşir'de