CANİK BELEDİYESİ NDEN ULUSLARARASI SEMPOZYUM

Canik Belediyesi ve bir derginin ortaklaşa düzenlediği Geçmişten Günümüze Çocuk ve Şehir konulu 4. Uluslararası Canik Sempozyumu yoğun bir katılımla başladı.

CANİK BELEDİYESİ NDEN ULUSLARARASI SEMPOZYUM

Canik Kültür Merkezin’de gerçekleştiren sempozyuma, Samsun Valisi İbrahim Şahin, eski Devlet Bakanı ve AK Parti Milletvekili Adayı Ahmet Demircan, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, AK Parti Samsun Milletvekili Adayı Yılmaz Hocaoğlu, kamu kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler, akademisyenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Sempozyum için 45 üniversiteden gelen 70 akademisyen ve öğretim görevlileri konuşmacı olarak 3 gün boyunca Canik Kültür Merkezi salonlarında kendi uzmanlık alanları hakkında “Geçmişten Günümüze Çocuk ve Şehir” konusunu değerlendirecek.

“ÇOCUKLARIMIZI KENDİ ELİMİZLE ZEHİRLİYORUZ”
Çocukların şehirler üzerinde çok önemli bir yerinin olduğunu belirten Samsun Valisi İbrahim Şahin, “Canik Belediyesi’nin gündeme getirdiği ‘çocuk müzesi’ fikri gerçekten çok önemli bir fikir. Çocuk müzesi aynı zamanda bizim plastik olmayan doğal ürünlerle elde edilmiş bir atölye bir fabrika olsun. Çin’den getirdiğimiz oyuncaklarla çocuklarımızı adeta kendi elimizle zehirliyoruz. Onları kanser etmek için çaba sarf ediyoruz. Biliyorsunuz suni olarak yapılan her ürün çocukların kanserojen maddeyi vücutlarına alması anlamına geliyor. Onun için bunların çok iyi araştırılması gerekiyor. Çocuklar için bir şeyler yapmak için bir yerlerden başlamak gerekiyor. Canik ilçesinde bunları konuşmak gerçekten beni heyecanlandırıyor” dedi. 

“ÇİZGİ FİLMLERİ DIŞARIYA SATAR HALE GELDİK”
Vali Şahin sözlerine şöyle devam etti: “Biz kendi çocuklarımızı Amerika’dan Kanada’dan elde ettiğimiz çizgi filmlerle yetiştiriyoruz. Çocuklar birbirinden adeta günah çıkartırken haç çıkartıyorlar. Amarika’daki hiçbir çizgi filmde veya filmde Amerikan bayrağının veya kilisenin olmadığı bir film göremezsiniz. Çünkü çocukları o şekilde yetiştiriyorlar. İzledikleriniz sizi kandırmasın, Amerika bizden daha tutucu. Ama öyle bir algı uyguluyorlar ki zannedersiniz onlar çok liberal, rahat. Ama bir şekilde bizi kandırıyorlar. TRT Çocuk olmadan önce hiçbir yerli çizgi film piyasada yoktu. Çizgi filmleri dışarıdan ithal ediyorduk. Şimdi yüzde 75’e yakın içerden karşılıyoruz. Ve bu sektör halini aldı. Çizgi filmleri dışarıya satar hale geldik. Benim önceki görevimde ‘Keloğlan’ çizgi filmini El Jezire Kids televizyonuna verdik. Bunu iyi işletirsiniz hem para kazanıyorsunuz hem de kendi kültürünüzü, medeniyetinizi çizgilerle satıyorsunuz.”

ÇOCUK ŞEHRİN GELECEĞİDİR
Çocukların şehrin geleceği olduğunu belirten Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Çocuk dostu şehirde çocuklar kent yönetiminin aktif katılımcılarıdır ve fikirleri kent yönetimi tarafından dikkate alınır. Bu fikirler kent politikalarında hayat bulur. Bin yılı devirmemiş bir şehrin gerçek anlamda bir mekan ve tarihin testinden geçmiş bir şehir olduğundan söz edilemez. Şehir mimarisini kaybederse estetiğini kaybeder, insan ahlakını kaybederse insani özünü ve estetiğini kaybeder. Ahlak, şehir kültürüne nüfuz edecek. Şehirlerin işlevsel ve estetik yönü vardır. Bizim vazifemiz şehrin organik bütünlüğünü oluşturan bütün yapıları, mahalleden büyük şehre kadar inşa etmek, o yapılar arasında insani bağ kurmak ve organik karakterini korumaktır. Çocukluğumuzda bizler kağıttan uçurtmalar yaparak eğleniyorduk. Bugün çocuklarımız bizim kadar şanslı değil. İşte biz bu 418 bin çocuğumuza daha güzel, daha yeşille bezenmiş, gülücüklerin sokaklara dağıldığı bir şehir bırakmak için çalışıyoruz. Çocuk, şehrin geleceğidir. Nasıl biz şehirleri medeniyet mirası olarak devraldıysak, çocuklardan da aslında geleceklerini emanet aldığımız şuuru ve bilinciyle nasıl bir şehir, nasıl bir mekan inşa etmemiz lazım? Bu, bizim için çok tarihi bir sorumluluk” şeklinde konuştu.
Akademisyenler adına konuşan eski Dekan Prof. Dr. Bayram Kodaman, “Çocuklar bizim geleceğimiz. Geleceğimiz olduğuna göre şehirlerimizi ve geleceği yeniden inşa etmemiz lazım. Şehir laboratuvardır. Laboratuvarın iyi olması demek çocuklar için iyi sonuç alması demektir” ifadelerini kullandı. 
Ankara Polis Akademisi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Osman Köse, “3 gün devam edecek sempozyum için 300’ün üzerinde müracaat oldu. Gönül isterdi ki hepsi gelsin ama mekan ve imkan sıkıntısı var. 170 akademisyen ile keyifli bir sempozyum geçireceğimizi umuyorum” açıklamasında bulundu. 
15-17 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan sempozyum sabah 09.00’da başlayıp akşam saat 19.00’a kadar devam edecek.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da düğün evi yanında silahlı kavga: 1'i ağır, 3 yaralı

1 Samsun'da düğün evi yanında silahlı kavga: 1'i ağır, 3 yaralı

Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık: 'Sokağa atılacak paramız yok'

2 Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık: 'Sokağa atılacak paramız yok'

Protokolden keyifli sohbet... 'Arkayı Fenerliyelim'

3 Protokolden keyifli sohbet... 'Arkayı Fenerliyelim'

Karadeniz'de deprem

4 Karadeniz'de deprem

18 Haziran Pazartesi Samsun hava durumu

5 18 Haziran Pazartesi Samsun hava durumu

Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan: 'Aşağılık bir saldırı'

6 Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan: 'Aşağılık bir saldırı'

Samsun sporda marka

7 Samsun sporda marka

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Samsun'da

8 Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Samsun'da

Bu kadar büyük ve sayıca fazlası ilk kez Karadeniz'de bulundu

9 Bu kadar büyük ve sayıca fazlası ilk kez Karadeniz'de bulundu

MHP Lideri Bahçeli Samsun'a geliyor

10 MHP Lideri Bahçeli Samsun'a geliyor