200 YILDIR KANSERLE TIBBIN MÜCADELESİ VAR

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, 200 yılın üzerinde kanserle tıbbın bir mücadelesi var. Özellikle son 30 yılda kanser tedavilerinde çok ciddi ilerlemeler oldu dedi.

 200 YILDIR KANSERLE TIBBIN MÜCADELESİ VAR

Samsun İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ev sahipliğinde kentteki bir otelde Orta Karadeniz Kanser Tarama ve Kayıtçılığı Bölge Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Yardımcısı Ali Galip Saral, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, Halk Sağlığı İl Müdürü Mustafa Kasapoğlu ile bölgedeki illerin Halk Sağlığı İl Müdürleri ve kanser şubelerinde çalışan personel katıldı. Toplantı öncesinde konuşma yapan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç.Dr. Murat Gültekin, 200 yılın üzerinde kanserle tıbbın bir mücadelesi var.  Özellikle son 30 yılda kanser tedavilerinde çok ciddi ilerlemeler oldu. Bazı kanserlerde neredeyse yüzde yüze yakın yaşam oranları ile çok önemli bir noktaya varıldı. Ama aynı şekilde şunu anladık ki kanserle mücadelenin esasında tedavi üzerinde değil önleme ve erken teşhis üzerinde yoğunlaşmak gerekiyor. Nitekim Birleşmiş Milletler 2011 yılında Artık tüm dünya ülkelerinin kanser kontrol programı olsun dedi. O günden bu güne dünya genelinde son derece sıcak bir konu. 2025 yılında kronik hastalıklar ve kansere bağlı dünyada insanlardaki ölüm oranının en az yüzde 25 azalması hedefi güdülüyor dedi. 

Çernobil nükleer kazası ile ilgili Karadeniz Bölgesi ndeki kanser hassasiyeti hakkındaki bir basın mensubunun sorusuna yanıt veren Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, 2012 yılında Türkiye de yaklaşık 13 ilde kanser kayıt merkezi vardı. Samsun ve Trabzon iki büyükşehir Karadeniz in kanser verilerini topluyorlardı. Trabzon şu anda verinin tamlığı ve kanser istatistiklerinin doğruluğu açısından uluslararası kanser ajansı tarafından akredite bir merkez. Biz 81 ile de kayıt merkezini yaygınlaştırdık bu yıl itibariyle. Şu ana kadar Karadeniz in diğer bölgelerden daha çok kanser görüldüğüne dair bu konuda bir verimiz söz konusu değil. Türkiye de ve dünyada tabi kanser artış göstermektedir. Ama burada belirli bir coğrafi bölge sadece Karadeniz değil anlamlı düzeyde fazlalık gösteriyor diyemeyiz diye konuştu. 

 EN ÇOK OKUNANLAR

Çarşamba'da dev operasyon! 20 gözaltı

1 Çarşamba'da dev operasyon! 20 gözaltı

Samsun'da travesti usturayla saldırdı!

2 Samsun'da travesti usturayla saldırdı!

Samsun'da gence ustura ile saldıran travesti yakalandı

3 Samsun'da gence ustura ile saldıran travesti yakalandı

Derbiyi izlemek 10 TL

4 Derbiyi izlemek 10 TL

Kamp yeri hazır

5 Kamp yeri hazır

Samsun plakalı TIR'ın freni boşaldı: 1 ölü

6 Samsun plakalı TIR'ın freni boşaldı: 1 ölü

Samsun'da önce bıçakla saldırdılar sonra gasp ettiler

7 Samsun'da önce bıçakla saldırdılar sonra gasp ettiler

Mustafa Sandal ve Emina Sandal'ın ayrılığının nedeni para

8 Mustafa Sandal ve Emina Sandal'ın ayrılığının nedeni para

Yerli otomobil için yer önerisi: 'Tersane alanı' doğru tercih'

9 Yerli otomobil için yer önerisi: 'Tersane alanı' doğru tercih'

Samsun 'Gazi Devlet'te güvenlik zafiyeti mi var?

10 Samsun 'Gazi Devlet'te güvenlik zafiyeti mi var?