Edebiyatın ustaları Samsun a geliyor

TÜYAP tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile hazırlanan Karadeniz Kitap Fuarı, 18 Mayıs Pazartesi günü TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi nde açılıyor

Edebiyatın ustaları Samsun a geliyor

Tüm Fuarcılık ve Yapım A.Ş. (TÜYAP) tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği ortaklığıyla hazırlanan Karadeniz Kitap Fuarı, 18 Mayıs ta Samsun da açılıyor. Tekkeköy deki TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi ndeki fuara edebiyatın ünlü isimleri katılacak.

ÖNEMLİ İSİMLER KATILACAK
Karadeniz Bölgesi nin ilk kitap fuarı, 150 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu, 50 kültür etkinliği ve imza günlerinde 500 yazarı konuk etmeye hazırlanıyor. 24 Mayıs Pazar akşamı sona erecek fuarda Ayşe Kulin, Can Dündar, Altan Öymen, Canan Tan, Yekta Kopan, Enver Aysever, Ataol Behramoğlu, Ahmet Telli, Buket Uzuner, Kahraman Tazeoğlu, yazdıkları kitaplarla adlarından söz ettiren İlker Başbuğ, Nedim Şener, Engin Alan, Hanefi Avcı gibi çok önemli isimler okuyucuları ile buluşucak.

REKOR KATILIM BEKLİYORUZ
Fuar ile ilgili düzenlenen basın toplantısında gazetecilere bilgi veren TÜYAP A.Ş. Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlü, fuarı Samsun a getirmekten onur duyduklarını ifade ederek, Burada ilk kez düzenliyoruz. Samsun halkından, bölge halkından büyük beklentimiz var. Rekor katılım bekliyoruz. İlk kez olmasına rağmen önemli yayınevleri katılacak. İki salon da dolu. Samsun daki geçmişten gelen fuar kültürü bu fuarı da en iyi şekilde geçirteceğine olan inancımızı kuvvetlendiriyor dedi.

GİRİŞ ÜCRETİ ALINMAYACAK
TÜYAP A.Ş. Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu, kitap fuarlarını Anadolu nun çeşitli yerlerine götürmek istediklerini belirterek, Çok önemli isimler bu fuarda olacak. Ayrıca edebiyatımızın önemli isimlerinden, Melih Cevdet Anday ı 100 üncü yaşında anacağız. Biz kitap fuarlarını bir kültür hizmeti olarak düşünüyoruz. Bu nedenle giriş ücreti talep etmiyoruz. Dileriz ilkini düzenlediğimiz bu fuar kentin ayrılmaz bir parçası olur diye konuştu.

561 MİLYON KİTAP ÜRETİLDİ
Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal Zeynioğlu ise, yayıncılıkla ilgili bilgiler vererek, Geçen yıl 561 milyon kitap üretmişiz. Yani kişi başına 7.3 kitap düşmüş. Yine üretim yüzde 4.6 artmış. UNESCO nun yaptığı ölçümlerle de kitap başlıklarında 50 bin çeşit kitapla dünyada 11 inci sıradayız. Yani Türkiye sanıldığı gibi az kitap okunan bir ülke değil ifadelerini kullandı.

KÜLTÜR SANAT ŞENLİĞİ OLACAK
Toplantıya katılan Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu da TÜYAP a teşekkür ederek, Fuarın kültür ve sanat şenliği olacağına inanıyorum. 18 Mayıs ta düzenlenmesi de bir 19 Mayıs şehri olan Samsun için ayrı bir anlam ifade ediyor. İyi bir fuar olacağına inanıyorum diye konuştu.

Barış BUDANOĞLU  EN ÇOK OKUNANLAR

Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

1 Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı