Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Kaz Kavgası Cinayetine 8 Tahliye

Adana’da çocukların kazlara taş atması nedeniyle çıkan ve 3 kişinin öldüğü kavgayla ilgili Samsun’da görülen davada 8 kişinin tahliyesine karar verildi.

Kaz Kavgası Cinayetine 8 Tahliye

Olay, Adana’nın Seyhan ilçesi Küçükdikili Çınarlı Mahallesi’nde 26 Eylül 2013’te meydana geldi. Aynı sokakta oturan Alkan Ailesi’nin 2.5 yaşındaki çocuğu, iddiaya göre Kara ile Örgen ailelerinin evine taş attı. Atılan taşlardan kazlar ürkünce Sevcan Kara (38), Alkan ailesinin evine giderek, Çocuk eve ve kazlara taş atıyor. Rahatsız ediyor diyerek uyardı. Zabit Alkan (24) da, O daha çocuk. Nerede isterse oynar dedi. Bunun üzerine kadınlar arasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine aileler, kendi akrabalarını da olay yerine çağırdı. Silahlı, bıçaklı ve sopalı kavgada Metin Batir (30), Kadir Örgen (22) ile Yüksel Yeter (22) öldü, 4 kişi de yaralandı. Olayın ardından gözaltına alınan Orhan B.(41), Turan B.(43), Enis B.(24), Mehmet B.(33), Sevcan K., Zabit A., Şeyhmus P. (27), Nuri Ö. (31) ve M.Ö. (16) tutuklanırken, kaçan İlhami B. (44) hakkında da yakalama müzekkeresi çıkartıldı.

10 şüpheli hakkında ’kasten öldürme’, ’öldürmeye teşebbüs’, ’suça iştirak’ suçlarından 1 ile 3 kez arasında ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ancak Yargıtay 5. Ceza Dairesi davanın güvenlik nedeniyle Samsun’da görülmesine karar verdi. 9’u tutuklu 10 kişinin Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaları sona erdi. Yargılana aşamasında cinayet anının güvenlik kamerası görüntüleri de ortaya çıktı. Bugün görülen davanın son duruşmasında tutuklu sanıklar kendilerini savundular. Avukatlar ise müvekkillerinin suçsuzluğunu ileri sürüp tahliyelerini talep ettiler. Orhan B., Beraatimi istiyorum , Turan B., Ben sadece kendi hayatını ve kardeşimin hayatını kurtarmak istedim , Enis B., Adalete güveniyorum , Mehmet B., Silahları toplayıp polise teslim ettim. Suçsuzum , Zabit A., Ben kavgayı ayırmaya çalıştım. Suçsuzum , Nuri Ö., Kimseye ateş etmedim. Suçsuzum. Kimseyi öldürmeye çalışmadım , Sevcan K., Suçlamaları kabul etmiyorum , Şeyhmuz P., Suçsuzum, tahliyemi istiyorum , M.Ö. ise, Ben kavgada havaya ateş ettim diye kendilerini savundular.

Mahkeme heyeti toplanan deliller doğrultusunda kararını açıklayarak Sevcan K.’yi Metin’i öldürmeye yardım etmek suçundan 2 yıl 9 ay 10 gün, M.Ö.’yü Metin’i öldürmekten 5 yıl 10 ay, silahtan 6 bin lira para cezasına, Nuri Ö.’yü Orhan’ı tehditten 3 ay 22 gün hapis, Metin’i öldürmeye iştirakten 2 yıl 9 ay 10 gün, Şeyhmuz P.’yi Metin’i öldürmeye iştirakten 2 yıl 9 ay 10 gün, silahtan 10 ay hapis, 500 lira para cezasına, Orhan B.’yi Yüksel’i ve Kadir’i öldürmeye iştirakten toplam 8 yıl 8 ay, 20 gün, Turan B.’yi Yüksel ve Kadir’i öldürmeye iştirakten toplam 8 yıl 8 ay 20 gün, Enis B.’yi Kadir’i öldürmekten 11 yıl 8 ay, Yüksel’i öldürmeye iştirakten 2 yıl 9 ay 10 gün, Zabit A.’yı Yüksel’i ve Kadir’i öldürmeye iştirakten toplam 8 yıl 8 ay, 20 gün ve Mehmet B.’yi Yüksek ve Kadir’i öldürmeye iştirakten toplam 8 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı. Enis B.’nin tutukluluk halinin devamına karar verilirken, tutuklu bulunan 8 kişinin ise tutukluluk halleri göz önünde bulundurularak tahliyelerine karar verildi. Olayla ilgili firarda bulunan İlhami B., hakkında ise dosyanın ayrılarak davanın ayrı görülmesine karar verildi.EN ÇOK OKUNANLAR

Yönetim sessiz taraftar tepkili

1 Yönetim sessiz taraftar tepkili

ALTTAN DAHA DA UZAKLAŞMALIYIZ

2 ALTTAN DAHA DA UZAKLAŞMALIYIZ

Kritik haftalar

3 Kritik haftalar

Liderimizin emirlerine amadeyiz

4 Liderimizin emirlerine amadeyiz

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz Elimiz kuvvetlendi

5 CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Elimiz kuvvetlendi'

Bir gözaltı ve bir gerçek

6 Bir gözaltı ve bir gerçek...

Tekel bayisine silahlı saldırı 1 ölü

7 Tekel bayisine silahlı saldırı; 1 ölü

Samsunlu antrenörü yıkan kararlar

8 Samsunlu antrenörü yıkan kararlar

Vezirköprüde şehit adına hatıra ormanı

9 Vezirköprü'de şehit adına hatıra ormanı

Silahla yol kesip, 2 kişiyi kaçıran fidyeciler kamerada

10 Silahla yol kesip, 2 kişiyi kaçıran fidyeciler kamerada