Muhammed Mursi idama mahkum edildi

Mısır ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi idam cezasına çarptırıldı.

Muhammed Mursi idama mahkum edildi

Mısır da, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi nin yargılandığı hapishaneler baskını ve casusluk davalarının kararı bugün açıklandı.Kararda casusluk davasında yargılanan Mursi için idam kararı verildi.
 

MUHAMMED MURSİ KİMDİR?
Muhammed Mursi, 8 Ağustos 1951 tarihinde, Mısır ın kuzeyindeki Şarkiye iline bağlı Eladva köyünde doğdu.[3] Beş kardeşin en büyüğü olan Muhammed Mursi ilk eğitimini orada aldı. Babası çiftçi annesi ise ev hanımıydı. Mühendislik lisansını Kahire Üniversitesi nde aldı (1975 ve 1978). Mühendislik doktorasını Güney Kaliforniya Üniversitesi nde tamamladı (1982). Northridge Kaliforniya Eyalet Üniversitesi nde yardımcı doçent oldu (1982-1985). Ardından eğitim vermek için Mısır daki Zagazig Üniversitesi ne geldi.
İdeolojik bakımdan yakın olduğu Müslüman Kardeşler hareketi içerisinde siyasete atıldı. Mursi 2000 ve 2005 yılları arasında milletvekili oldu. Müslüman Kardeşler in yasal olarak seçime katılmaları mümkün olmadığından parlamentoya bağımsız siyasetçi olarak girdi. Tam 5 yıl Mısır Halk Meclisi üyeliği yaptı. 2011 Mısır Devrimi ne muhalif bir lider olarak destek verdi ve 30 Nisan 2011 tarihinde Müslüman Kardeşler in kurduğu, Özgürlük ve Adalet Partisi nin başkanı seçildi.
2012 Mısır cumhurbaşkanlığı seçimleri nde Müslüman Kardeşler in aday gösterdiği Hayrat Şatır ın adaylığı düşünce, yerine Muhammed Mursi seçildi. Yoğun seçim kampanyası yürüttü. İlk turda \\%25.5 oy aldı ve ikinci tura girmeye hak kazandı. İkinci turda da \\%51.73 oy alarak, 5. cumhurbaşkanı oldu.
2012–13 Mısır protestoları adıyla bilinen, 3 Temmuz 2013 tarihinde yapılan büyük gösteriler sonucu Mısır ordusu askeri bir müdahale ile yönetime el koydu. Mursi ise darbeyi kabul etmediğini açıkladı ve yandaşlarına direnmelerini söyledi. Muhammed Mursi nin gözaltına alındığı, ev hapsinde tutulacağı bildirildi.
 Mısır ın seçimle ilk defa başa gelen, devrik 5. cumhurbaşkanı olan siyasetçi. 3 Temmuz 2013 tarihinde Mısır Silahlı Kuvvetlerinin askeri darbe yapması sonucu devrildi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da futbol sahalarında görülmemiş olay

1 Samsun'da futbol sahalarında görülmemiş olay

Samsunspor Teknik Direktörü Durmuş: 'Hakem 3 puanımızı çaldı'

2 Samsunspor Teknik Direktörü Durmuş: 'Hakem 3 puanımızı çaldı'

Boluspor taraftarından büyük ayıp

3 Boluspor taraftarından büyük ayıp

Samsunspor'a ceza kapıda

4 Samsunspor'a ceza kapıda

11 dakikalık resital

5 11 dakikalık resital

Ayite sürprizi kötü bitti

6 Ayite sürprizi kötü bitti

Devletin güler yüzü Selin Kaymakam

7 Devletin güler yüzü Selin Kaymakam

Samsun Diş Hastanesi'nden Türkiye'de bir ilk

8 Samsun Diş Hastanesi'nden Türkiye'de bir ilk

Hop oturup hop kalktı

9 Hop oturup hop kalktı

Öldük öldük dirildik

10 Öldük öldük dirildik