Balbay Samsun da maraton koşacak

CHP İzmir Milletvekili ve yeni dönem milletvekili adayı Mustafa Balbay, Samsun 19 Mayıs maratonuna katılacak. Balbay, Bizi hapiste çürütmek isteyenlere inat bu maratona yeniden katılacağım ve bitireceğim dedi.

Balbay Samsun da maraton koşacak

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay seçim çalışmalarını sürdürürken bir yandan da ciddi bir yarışa hazırlanıyor. Her sabah 7 de kalkıp bir saat koşan Balbay bu koşusunun hem seçim maratonu için ciddi bir enerji toplama, hem de Samsun Maratonu na hazırlık olduğunu söyledi.

Nazilli Lisesi nde atletizm takımında olduğunu, o dönemde Rıdvan Dilmen in de Nazilli Lisesi nde okuduğunu söyleyen Mustafa Balbay, Dilmen 400, 800 koşarken ben 1500, 3 bin koşuyordum. Ege Üniversitesi ni kazanınca da üniversitenin atletizm takımına girdim. Ege Üniversitesinde 5 bin, 10 bin koştum. Mehmet Yurdadön, Mehmet Terzi, Ahmet Altun un ilk üçe girdiği yarışlarda ben 1980 yılı Üniversitelerarası Yarışmada 6 ıncı olmuştum. Aradan yılar geçti. 30 lu yaşlarımda Samsun Maratonu nu koştum. En son 1995 te 8 inci kez bu maratonu koştuktan sonra yaşam koşusu ve meslek koşusu devam etti, maratonu bırakmak durumunda kaldım dedi.

Samsun Maratonu na katılma kararını anlatan Balbay, Silivri ye götürüldüğümüzde ilk aylardaki yeni duruma alışmanın ve direnmeye çalışmanın ardından hapiste bir düzen tuttum. Bir haftada bin sayfa kitap okuma ve günde mutlaka 1.5 saat spor yapma biçimindeydi. Hapiste eni 5 adım boyu 14 adımlık havalandırmada günde bir saat koşarken ahtım vardı. Özgürlükte Samsun 19 Mayıs Maratonunu yeniden koşacaktım. Geçen yıl koşuya hazırlanırken 13 Mayıs ta Soma da meydana gelen facia nedeniyle maraton ertelendi. Ama bu yıl hazırlıklarımı yeniden gözden geçirdim ve Samsun Maratonu nu 20 yıl aradan sonra tekrar koşacağım. Bizi hapiste çürütmek isteyenlere inat çürümediğimizi bedenen ve ruhen dimdik ayakta durduğumuzu göstermek istiyorum. Siyaset de bir maratondur. Siyaseti iyi yapacağım. Ama gerçekten spordaki maratonda da var olduğumu en azından beden ve beyin sağlığımı bu toplumun geleceği için kullanacağımı bir kez daha göstermek istiyorum dedi.

Balbay 18 Mayıs pazartesi günü Samsun a giderek aynı akşam Samsun daki Meşale Fener Alayına katılacak. Balbay ertesi gün atletizm yarışmasına katıldıktan sonra da Samsun daki kitap fuarında okurlarla buluşacak.

 EN ÇOK OKUNANLAR