Sarınay: “5 Milyon İnsanımızı Kaybettik”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Sarınay, “Biz bugünkü sınırlarımıza çekildiğimiz dönemde kaybettiğimiz topraklarla birlikte 5 milyon insanımızı kaybettik” dedi.

Sarınay: “5 Milyon İnsanımızı Kaybettik”

Türk Ocakları Samsun Şubesi, Prof. Dr. Yusuf Sarınay’ın konuşmacı olarak katıldı ‘Yüzüncü Yılında Ermeni Meselesi’ adlı bir konferans düzenledi. Konferans, Anakent İş Merkezi, Türk Ocakları Samsun Şubesi’nde yapıldı. Konferansa; TOBB Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı, Türk Ocakları Hars Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yusuf Sarınay, Türk Ocakları Samsun Şubesi Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan ve davetliler katıldı.

“ÖNCE ÖZÜR, SONRA TAZMİNAT PEŞİNDELER”

Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan’ın ardından konuşmasına başlayan Prof. Dr. Yusuf Sarınay, “Ermeni konusunu bugün 21 ülke kabul etmiş. Amerika da 41 eyalet kabul etmiştir. Peki, bu kararlar niye alınıyor? Sebebi şu: Türkiye’yi siyasi baskılarla özür diletmek. Hukuki anlamda uluslararası ilişkiler anlamında özür; hukuki bir terimdir. Şu anda Taşnak Partisi başta olmak üzere diaspora da bunun faaliyetlerini yürüten Ermeni çevreler, en düşük hesap yapan 100 milyar dolardan başlıyor bunun tazminatı. Bu sadece ölenler için tutulan hesap. Bir de Türkiye’den gidenlerin bıraktıkları mallarla ilgili henüz hesabını çıkarmış değiller. O çünkü çok farklı bir boyut. Son günlerde şiddetle artan mahkemelerde bu davalar gündeme geldi. 3-5 milyon dolar davalarla başladılar, bu giderek artacağa benziyor. Dolayısıyla böyle bir meseleyle karşı karşıya olan bir milletin evlatları olarak bu coğrafyada ne yaşandı da biz böyle bir şeyle suçlanıyoruz. Tarihe bir bakmamız gerekir diye düşünüyorum diye konuştu.

“5 MİLYON İNSANIMIZI KAYBETTİK”

Bugünkü sınırlara çekilirken çok sayıda insanımızı kaybettik diyen Sarınay, şunları kaydetti: Biz bugünkü sınırlarımıza çekildiğimiz dönemde kaybettiğimiz topraklarla birlikte 5 milyon insanımızı kaybettik. Sadece toprak kaybetmedik, insanlarımızı da kaybettik. Bu kaybedilen topraklardan 5.5 milyon insan da canını kurtararak ana vatana gelmiştir. Aslında bugün dünyada Ermenilerin onların deyimi ile söylüyorum tırnak içinde söylüyorum ‘yirminci yüzyılın ilk soykırımına biz uğradık’ diye bütün dünyayı ikna ederken, 1820’lerden 1920’lere kadarki bu dönemde 5 milyon Müslüman’ın katledilmesi dünyanın gündeminde yoktur. Şunu da belirtelim: Bizim de çok gündemimizde olmadı. Bunu iki sebebi var: Bizim gibi büyük milletler ağlamayı sızlanmayı beceremezler. Bunu küçüklük sayarlar. Biz daha çok kahramanlıklarımızla övünürüz. İkincisi büyük savaşların sonucunda, en son Milli Mücadele hareketiyle Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra yeni devletin bir anlayışı var. Yani düşmanlıkları bir tarafa bırakıp, küllenmeye terk etmek, bu yeni devletin bütün enerjisini gücünü; kalkınmasına, güçlenmesine harcamak. Amaç burada Batılı devletlerin önünde diz çöken, Sevr gibi antlaşmalar dayatılan bir devlet olmamak. Temel amaçta budur. Bunu için de eğitim sisteminde, dış politikada bunlara yer verilmemiştir. Ama Ermeniler yeni nesillerini Türk düşmanlığı ve soykırım efsanesi üzerine yetiştirmiştir” şeklinde konuştu.

Sarınay:EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

1 Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

2 AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

3 Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

4 Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

İznik'te şüpheli ölüm

5 İznik'te şüpheli ölüm

Bakan Taşlı çocukların bayramını kutladı

6 Bakan Taşlı çocukların bayramını kutladı

Kadına yönelik şiddet ile mücadele eğitimi verildi

7 Kadına yönelik şiddet ile mücadele eğitimi verildi

Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

8 Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

9 Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

Peyzaj mimarlarının sorunlarına değinildi

10 Peyzaj mimarlarının sorunlarına değinildi