Erdoğan dan Mursi nin idam kararına ilk tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sultangazi Belediyesi nin toplu açılış törenine katıldı.

Erdoğan dan Mursi nin idam kararına ilk tepki

Törene Erdoğan ın yanı sıra Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay da katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayrağımızı hazmedemeyeneler var biliyorsunuz. İsteseler de, istemelerde bu bayrak bu ülkede dalgalanmaya Allah ın izniyle devam edecek. Bu renk şehidimizi kanının rengidir. Hilal bağımsızlığımızın ifadesidir, yıldız şehidimizin ta kendisidir dedi.

AZ ÖNCE BURADA VAKIF OLDUM

Erdoğan, açılışının yapılacağı Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi ne dikkat çekerek, Okulumuzun adını da büyük bir kadir şinaslık göstererek Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi koymuşlar. Doğrusu az önce burada vakıf oldum. Şimdi okulumuza bir de yurt binası ekleniyor. Bu okulun hikayesi Türkiye nin hikayesidir. Önümüzde ki dönemden itibaren bu okulda eğitim görecek öğrencilerimizde, buranın tarihi seyrinden aldıkları ibretle ülkemizin gelecekte ki yöneticileri, iş adamları, aydınları olarak milletimize hizmet verecek dedi. 

MURSİ YE İDAM KARARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır mahkemesinin Muhammed Mursi hakkında verdiği idam kararla ilgili şunları söyledi: 

Bugün bir olay daha oldu. Az önce onu duydum. Mısır da halkının yüzde 52 oyuyla Cumhurbaşkanı seçilen Mursi ile ilgili maalesef idam kararı vermişler. Kardeşlerim burada enteresan bir şey var. Mısır eski Mısır a dönüyor. Eski Mısır ın ne olduğunu biliyorsunuz değil mi? Oraya dönüyor. Batı maalesef hala darbeci olan Sisi ye karşı tavrını ortaya koymuyor. Kendisi idamları kaldırırken, Mısır da bu idam kararlarına seyirci kalıyor. Buna karşı bir uygulama yapmıyor. Bir de bakıyorsunuz ki kendileri hep beraber onlarla bir araya gelip yine müşterek dayanışma içerisinde pozlarını veriyorlar. Bütün bu gidişe şekil verecek olan bu millet, Türkiye, Türk milleti, burası verecek.  

İBLİSİN AYAĞI NASIL KAYDIYSA, O DA BÖYLE KAYAR

Kabe Arapların olsun bize Çankaya yeter diyen zihniyet vardır. Bizim Kâbe miz Mekke dedir diyen Erdoğan, Ben şimdi buradan özellikle Güneydoğulu Kürt kardeşlerime sesleniyorum, bu oyuna gelmeyeceksiniz değil mi, bu oyunu bozacaksınız değil mi? Efendim tehdit ediyorlar. Geçenlerde Batman, Diyarbakır, Siirt, Mardin en son Van. Buralara gittim, buraları dolaştım. Hep tehdit, tehdit, tehdit. Ondan sonra da demokrasi diyorlar, barış diyorlar, özgürlük diyorlar. Şimdi 6-7-8 Ekim de ki olayları bir kenara koymak mümkün mü? 40 tane, 50 tane vatandaşımızın ölümüne neden olanları görmemek mümkün mü? Değerli kardeşlerim 5., 6. kattan Yasin Börü yü atmak suretiyle onu şehit edenleri görmemek mümkün mü? Öyleyse benim samimi, dürüst olan Kürt kardeşlerim var, dindar Kürt kardeşlerim var. Ama Diyarbakır da bir bakıyorsun sözde bir müftü bunların adayı oluyor. Yaptığı açıklamaya bakın, Eğer partimin dini zerdüştlük olsa, ben yine oradan aday olurdum diyor. Şu hale bakın, nerden nereye geldik. Ayak kaydı mı kötü kayar, ne olursan ol kayar. Bu işin hiç lamı cimi yok. İblisin ayağı nasıl kaydıysa, oda böyle kayar, hiç şakası yok ifadelerini kullandı.

BAYRAK SÜRPRİZİ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına başladığı sıra töreni izlemeye gelen vatandaşlar tarafından dev bir Türk bayrağı açıldı. Erdoğan bunun üzerine, Bayrakları bayrak yapan üzerinde ki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandaştır. Bu sürpriz sebebiyle tüm gençlerimize teşekkür ediyorum dedi. 

AÇILIŞ

Toplu açılış töreninde, Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi, Engelliler Eğitim ve Kültür Merkezi, Turizm Meslek Lisesi ve Uygulama Oteli, Sultangazi İlçe Sağlık Merkezi, Sabri Ülker Anadolu İmam Hatip Lisesi, Huzur Evi ve Yaşlı Bakım Merkezi, Sultangazi Hükümet Konağı nın açılışı gerçekleştirildi. 


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN A ÖZEL TASARIM KRAMPON HEDİYE ETTİ

Erdoğan ın konuşması sırasında meydanda dev bir Türk bayrağı açıldı. Törenin ardından açılış kurdelesini kesen Erdoğan, burada kendisini dinelemeye gelenlere satranç takımı dağıttı.
Tören sonunda yapılan anonsta Erdoğan ın 30 Mayıs ta Yenikapı da Fetih şölenine katılacağı belirtilerek vatandaşlara çağrıda bulunuldu.

BALKONDAN EL SALLAYAN AİLEYİ ZİYARET ETTİ

Daha sonra tören alanından ayrılan Erdoğan, kendisine balkondan el sallayarak davet eden Emine Akyıldız ın evine ziyaret etti. Yaklaşık yarım saat kendisini davet eden Akyıldız ailesinin evinde kalan Erdoğan, sohbet edip, ikram edilen ayranı içti. Erdoğan ı balkondan evine davet eden Emine Akyıldız, Erdoğan ın ziyaretini anlattı. Kendilerinin el sallaması üzerine evlerini ziyaret ettiğini belirten Akyıldız, Allah razı olsun geldi. Buradaki koltuğa oturdu. Şimdi oturduğu bu koltuğa kimseyi koymuyorum. Çocuklarıma belediyeden bir iş vermelerini istedim. Gelinlerim iş istedi. Bir de ben 60 yaşına geldim, bana da biraz aylık vermesini istedim. Vereceğim dedi diye konuştu.

ERDOĞAN İÇİN KRAMPON TASARLADI

Ev ziyaretinin ardından binadan ayrılan Erdoğan a, ayakkabı tasarımcısı Emre Kahraman, kendisi için tasarladığı kramponu hediye etti. Ayakkabıyı alan ve aynı ayakkabıdan bir tekini de Emre Kahraman için imzalayan Erdoğan, Sultangazi den ayrıldı. Ayakkabı tasarımcısı Kahraman, Sayın Recep Tayyip Erdoğan bugün Sultangazi ye geldi. Ben kendisini çok sevdiğim için ona özel bir çift ayakkabı tasarladım. Kendisine hediye ettim aynı zamanda imzasını da aldım. Çok beğendi, çok teşekkür etti dedi. Kahraman, Cumhurbaşkanı Erdoğan a Sultangazi nin spor ayakkabı üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu söylediğini belirten Kahraman, Erdoğan dan ayakkabı üreticiliği konusunda Sultangazi ye destek vermelerini istediğini söyledi.

BU SANDIĞA VERİLMİŞ BİR İDAM CEZASIDIR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın İstanbul da üçüncü durağı Sinan Erdem Spor Salonu oldu.

Erdoğan burada 8. Uluslararası Öğrenci Buluşması Finali ne katıldı. Törene Erdoğan ın yanı sıra Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.
Erdoğan, final töreninde yaptığı konuşmasında, Suriye de ki devlet terörüne dur denilmemesinin bedelini, sadece bu ülke ve komşuları değil binlerce vatandaşını DEAŞ terör örgütüne kaptıran dünyanın 80 ülkesi ödüyor. Irak taki mezhepçi ve dışlayıcı geçmiş yönetimin yol açtığı gerilimi tüm bölge hissediyor. Mısır da Tahrir Meydanı nda siyasi iradelerinin peşine düşmüş binlerce insan sıkılan her kurşun aslında tüm dünyada ki meşru siyasete, demokrasiye, insan hak ve hürriyetlerine yönelmiştir dedi.

MURSİ YE İDAM CEZASI VERİLİYORSA BU SANDIĞA VERİLMİŞ BİR İDAM CEZASIDIR

Eğer bugün Mursi ye idam cezası veriliyorsa bu sandığa verilmiş bir idam cezasıdır diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şimdi ben buradan Avrupa Birliği, dünya ülkeleri, onlara sesleniyorum; az önce Sultangazi den seslendim, şimdi buradan da sesleniyorum. Avrupa Birliği, batı hani sizde idam yasaktı. Sizde idam yasak olduğuna göre, idamı uygulayanlara karşı bir yaptırımınız var? Niye duruyorsunuz, niye susuyorsunuz? Hadi uygulayın yaptırımlarınızı. İşinize geldiği başka yere uyguluyorsunuz, buraya niye uygulamıyorsunuz? Uygulayın. Ama silah pazarlığına gelince, ürettiğim silahı nereye pazarlayacağım diye, bunun pazarlığını yapıyorsunuz. Darbe ile yıkılan sadece Mısır demokrasisi değil, onunla birlikte umutlarını demokrasiye bağlayan tüm dünyadır. Gazze sahilinde oyun oynayan yavruların üzerlerine düşen her bomba sadece o çocukların minik bedenlerini değil buna göz yuman herkesin vidalarını da parçalamaktadır ifadesini kullandı.

SORUNLARI EL BİRLİĞİ İLE ÇÖZMEK DURUMUNDAYIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, teknolojinin, ulaşım araçlarının yaygınlaştığı bir dünyada, dertlerinde, sorunlarında küreselleştiğine işaret ederek, Bunlara karşı ortak bir duruş sergilemek, sorunları el birliği ile çözmek durumundayız. Sorunlara karşı dayanışmamızı küreselleştirmezsek acı bir sonu hep birlikte paylaşırız. İşte Türkiye son 12 yıldır bunun mücadelesini veriyoruz dedi.
Erdoğan, Günü birlik çıkarlar için ilkelerimizden asla taviz vermedik. Çünkü biz sonunda hakkın tecelli edeceğine, duruşunu bozmayanın rüzgarın yönüne göre eğilip, bükülmeyenin kazanacağına inanıyoruz. Gençler kendimiz için ne istiyorsak komşularımız Afrika, Türk dünyası, Balkanlar, Güney Asya ve kardeş coğrafyalar için de aynısını istiyoruz. ifadesini kullandı.

İNSAN, İNSANIN KURDU DEĞİLDİR, TAM TERSİNE İNSAN, İNSANIN DOSTUDUR
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birilerini dediği gibi insan, insanın kurdu değildir, tam tersine insan, insanın dostudur, kardeşidir, yoldaşıdır. Birbirimize uzak kalarak bu, birbirimizi tanımayı, bir birimizi anlamayı, birbirimiz hissetmeyi ihmal ederek bu önyargıları sadece besleriz. Anadolu, bir medeniyetler beşiğidir. Bu toprakların tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Adeta bir açık hava müzesidir. Sizlerde gittiğiniz yerlerde bu tarih, mirası görme, hissetme imkanı buluyorsunuz. Eğer gitmemişseniz gecikmeyin, ülkemizde kaldığınız süre içinde mutlaka diğer şehirlerimizi gezin, görün diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI OLARAK ÖLÜM BENİM İÇİN HAKTIR

Yıllarca bu ülkede gençleri aldattılar ve gençliğimizin insanımızın ubudiyet anlayışını, uluhiyet anlayışını değiştirdiler diyen Erdoğan şöyle devam etti: Milleti parçaladılar, ümmeti parçaladılar. Pensilvanya dan gelen ses dediler. Ben görüyorum ki karşımdaki gençlik bir şeye değer veriyor, biz Allah tan başka hiçbir güce kul olmadık. Tayyip Erdoğan bir cumhurbaşkanı. Ama cumhurbaşkanı olarak ölüm benim için haktır. Sonunda gideceğimiz yer 2-2.5 metreküplük bir mezar değil mi. Hoca efendi musalla taşında benim için cumhurbaşkanı niyetine mi diyecek veya başbakan niyetine mi diyecek veya trilyarder niyetine mi diyecek. Er kişi niyetine diyecek. Öncelikle bunun idraki içerisinde olmamız lazım. Bu anlayışta olmamız lazım. Ve biz ubudiyet anlayışını, uluhiyet anlayışını anlatmalıyız herkese. Kim olursa olsun, hangi makam mevki sahibi olursa olsun kimseden kulluk beklemesin. Biz halkımıza sadece hizmetkarız, yapmamız gereken budur. Unutmayalım insanlar en hayırlısı, insanlara en çok faydalı olandır.

YARGIYI İŞGAL EDENLER, CÜBBELİ ÇETELER NASIL MEYDAN ÇIKIYOR GÖRÜYORSUNUZ

Erdoğan konuşmasının sonunda, Neymiş, devlet içinde devlet, paralel devlet. Artık milli siyaset belgesinin içine girdiler ve oyunlar nasıl bozuluyor görüyorsunuz. Yargıyı işgal edenler, cübbeli çeteler nasıl meydan çıkıyor görüyorsunuz. Dürüst olan, samimi olanları tenzih ederim. Ama diğerleri ortaya çıktı, çıkıyor. Demiştim ya inlerine gireceğiz demiştim. Hatırlayın. Girdik mi? Girdik. Devam ediyor. edeceğiz ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN I ALNINDA ÖPTÜ

Tören Erdoğan ın konuşmasından önce Kazakistan ve Moğolistanlı 3 gençte oluşan bir ekip Dobra şarkısının orjinalini çaldı. R&B şarkıcısı Maher Zain de sahne alarak şarkı söyledi. Zain daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ın yanına giderek, Erdoğan a sarıldı ve tokalaştı. Erdoğan ın konuşmasının ardından Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonları Başkanı Mehmet Ali Bolat, Erdoğan a hediye verdi. Bu sırada sahneye gelen Maher Zain ile Erdoğan bir süre sohbet etti. Sohbetin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zain öptü, Zain ise Erdoğan ı alnında öptü.EN ÇOK OKUNANLAR

Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

1 Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı