Türk Yıldızları’nın İlk Kadın Pilotu İlk Gösterisini Samsun’da Yapacak

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı gösteri ekibi ‘Türk Yıldızları’nın ilk kadın pilotu Hava Pilot Binbaşı Esra Özatay, ilk gösterisini 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı gösterisinde Samsun’da yapacak

Türk Yıldızları’nın İlk Kadın Pilotu İlk Gösterisini Samsun’da Yapacak

Türk Yıldızları ekibi Samsun Çarşamba Havaliman’ında tüm pilotların katılımıyla bir söyleşi düzenledi. Düzenlenen söyleşide 2 bin saat uçuş deneyimi olan eski savaş pilotu Hava Pilot Binbaşı 38 yaşındaki Esra Özatay’ın Türk Yıldızları’nda görev yapacak ilk kadın akrobasi pilotu olacağı açıklandı.

Türk Yıldızları’nda görev yapan ilk kadın pilot olmanın büyük bir onur olduğunu belirten Hava Pilot Binbaşı Esra Özatay, ”9 ay önce filoya tayinim çıktı. 19 Mayıs’ta ilk gösteri uçuşuma çıkacağım. Bu ekibe katılıp beraber uçacağım için çok heyecanlı ve gururluyum. Çok heyecanlıyım. Bunun verdiği gurur gerçekten çok farklı. Aynı zamanda üzerimde büyük bir sorumlulukta var. Bu bir ilk olacak ve bunu en iyi şekilde yapmak için elimden gelen her şeyi yapacağım. Bu timin içinde olmak demek bir savaş pilotunun aldığı eğitimini her dakika her saniye sergileyebilmesi demektir. Yaptığımız her uçuş, her deneme uçuşu dikkat seviyesini üst düzeyde tutmamız gerekiyor. Arkadaşlarımızla beraber bunu hep üst seviyede tutmak için çalışıyoruz. Mükemmel bir gösteri sunmak için bütün kusurlarımızı geliştirmek için uğraşıyoruz. Bu benim için bir hayaldi. Bu gösteriyi hazırlanmak için yoğun bir çalışma sürecinden geçtik. Gençlere insanların inandığı her şeyi yapabileceğini söylemek istiyorum. Bundan sonraki tüm uçuşlarda Türk Yıldızları’nda 4 numaralı pozisyonda olacağım. Şu 10 kişilik uçuş ekibimiz var. gösterilerimizi 7 uçakla yapıyoruz. Bundan sonra ki amacımız 8 uçaklı gösteriler yapmak. 19 Mayıs 2015’te milli mücadelemizin başladığı tarihte Samsun semalarında ilk gösteri uçuşumu gerçekleştireceğim. Çok heyecanlıyım” dedi.

Türk Hava Kuvvetleri’nin en anlamlı uçuşunu Samsun’da gerçekleştireceklerini belirten Türk Yıldızları Filo Komutanı Hava Pilot Yüzbaşı Zeki Koltukoğlu,” Samsun’da bulunmaktan çok mutluluk duyuyoruz. Kurtuluş Savaşı’mızın başladığı topraklar. Milyonlarca şehit verip bu toprakları elde ettik. 19 Mayıs 1919’un önemini hepimiz içimizde hissediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşlarının ruhlarını yanımızda hissederek Samsun semalarında Samsunlular ile beraber 19 Mayıs’ta saat 16.15’te Doğupark’ta bir gösterimiz olacak. Bu manevi duyguları çok yüksek bir gösteri. Bu gösterinin en önemli olaylarında biri de Türk Kuvvetleri’nde, Türk Yıldızları’nda bir kadın savaş pilotu bizimle ilk defa gösteriye katılacak. Esra Binbaşı 9 ay önce timimize katıldı. Antrenmanlarını tamamladı ve bizimle beraber gösteri uçuşunda uçacak” şeklinde konuştu.

Türk Yıldızları’na hayran olduğunu belirten ve birlikte hatıra fotoğrafı çektiren bedensel engelli Fezanur Tür ise resim çekinmek için ve kahraman pilotları görmek için Tokat’tan Samsun’a geldiğini söyledi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da patlama! 90 kişi

1 Samsun'da patlama! 90 kişi...

Samsun'da bankalar bu paranın peşinde

2 Samsun'da bankalar bu paranın peşinde

Samsun'da kaza! 1 ölü

3 Samsun'da kaza! 1 ölü

Her yer var, Samsun yok!

4 Her yer var, Samsun yok!

Devlet fındık ihraç edecek

5 Devlet fındık ihraç edecek

Samsunspor'da maaş krizi

6 Samsunspor'da maaş krizi

Sokak ortasında tecavüz dehşeti!

7 Sokak ortasında tecavüz dehşeti!

Sahilde kadın cesedi bulundu

8 Sahilde kadın cesedi bulundu

Başkan Yılmaz: 'Fenerbahçe'ye attığı gol hala hafızamda'

9 Başkan Yılmaz: 'Fenerbahçe'ye attığı gol hala hafızamda'

Oktay Kaynarca'dan ayrılık mesajı

10 Oktay Kaynarca'dan ayrılık mesajı