Mersin ve Adana daki HDP binalarında patlama

ADANA ve Mersin de HDP il ve ilçe başkanlıklarının bulunduğu binalarda kısa aralıklarla 2 patlama meydana geldi.

Mersin ve Adana daki HDP binalarında patlama

Adana daki patlamada 3 kişi yaralandı. HDP Seyhan İlçe Eş Başkanı Hüseyin Beyaz ın kendisine gelen kargo paketini açarken patlama olurken, makam odasının da duvarı çöktü. Mersin de ise dün getirilen ancak kimden geldiği belli olmaması üzerine kabul edilmediği için terasa bırakılan saksı içindeki çiçeğe yerleştirilen bombanın patladığı belirlendi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise attığı twitlerde patlamalardan Ak Parti yi sorumlu tuttu.

Bugün saat 09.50 de Adana nın Cemal Gürsel Caddesi nde HDP İl Başkanlığı nın da bulunduğu 4 katlı işhanın 3 üncü katındaki merkez Seyhan İlçe Başkanlığı nda meydana gelen patlama, işyerlerinin yoğun olduğu semtte büyük panik yarattı. Seyhan İlçe Eş Başkanı Hüseyin Beyaz ın kendisine gelen kargo paketini açarken meydana gelen şiddetli patlama sırasında, makam odasının yola bakan duvarı yıkılırken, yaklaşık 12 metre uzaklıktaki karşı binaların da camları kırıldı. Patlamada yaralanan İlçe Başkanı Hüseyin Beyaz ile ESP eski İl Başkanı Sabahattin Pişkinbaş ile partili İbrahim Yakup, çağrılan ambulanslarla Özel Adana Hastanesi ne kaldırıldı. Yaralılar tedaviye alınırken hayati tehlikeleri bulunmadığı bildirildi. Patlamanın ardından makam odasında çıkan küçük çaplı yangın, itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Patlama sırasında üst katta bulunan HDP İl Başkanlığı nda da yönetimin değerlendirme toplantısı yaptığı öğrenilirken; HDP Adana İl Eş Başkanı Hüseyin Yıldız ise Seyhan İlçe Başkanlık makamında meydana gelen patlamayla ilgili emniyetin incelemesinin devam ettiğini söyledi. 

PATLAMAYA TEPKİ

Adana Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek de olay yerine gelerek patlama hakkında bilgi alıp inceleme yaptı. Cadde araç trafiğine kapatılarak bölgede geniş güvenlik önlemi alındı. Caddede toplanan kalabalık, sloganlar atarak hükümete tepki gösterdi.

BEŞTAŞ: TESADÜF OLAMAZ

HDP Genel Başkan Eş Yardımcısı ve Adana 2 nci sıra Milletvekili adayı Meral Danış Beştaş da olay yerine gelerek partililere sakin olmaları konusunda uyarılarda bulundu. 3 yaralının hayati tehlikesinin bulunmadığını belirten Beştaş, parti mitinglerinin yapıldığı 2 komşu ilde aynı dakikalarda uğradıkları saldırının tesadüf olamayacağını, planlı bir saldırı karşısında bulunduklarını, bunun sorumlusunun da hükümet olduğunu, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu nun kışkırtıcılık yaptığını öne sürdü.

BEŞTAŞ: PATLAMALAR TESADÜFİ OLAMAZ

Beştaş, patlamanın meydana geldiği yerden kısa süre önce ayrıldığını belirterek şunları söyledi: 

3 arkadaşımız yaralı. Biri ameliyata alındı. Patlamaların ikisi de 10 a 10 kala. Belli ki planlı bilinçli bir saldırı. Dün büyük sevgi gösterilen Adana mitingini yaptık. Bugün Mersin de mitingimiz var. Bu patlamalar tesadüf olamaz. Bu sevgiyi, ilgiyi hazmedemediler. Süleyman Soylu, başınıza yıkarız diyerek kışkırtıcılık, şiddet daveti yapıyor. Teşvik ediyor. Bunun sorumlusu hükümettir.

MERSİN DEKİ PATLAMA, TERASTAKİ ÇİÇEK SAKSISINDA

Aynı dakikalarda Mersin merkez Akdeniz İlçesi nin Çankaya Mahallesi 111 Sokak taki 8 katlı Alanya İş Merkezi nin 1 inci katında HDP İl Teşkilatı nın bulunduğu iş merkezinde şiddetli patlama oldu. Dün kimden geldiği belli olmadığı için kabul edilmeyen ancak binanın teras katına getiren kişi tarafından bırakılan saksı çiçeğe yerleştirilen ve zaman ayarlı ses bombası olduğu sanılan bombanın patladığı saptandı.

HDP LİLER POLİSE TEPKİ GÖSTERDİ

Patlamanın şiddetli olması ve kentin hemen hemen her noktasından duyulması büyük bir korku ve paniğe neden oldu. Can kaybının olmadığı patlamada meydana gelen hasarda oluşan parçalar çevreye saçıldı. Patlamanın HDP İl Teşkilatı nın bulunduğu iş merkezinde meydana geldiğini duyan HDP liler olay yerine akın etti. Patlama sonrası olay yerine sevk edilen polis, barikat kurarak iş hanına girenlere engel olmaya çalıştı. Polis ile HDP liler arasında zaman zaman gerginlikler yaşandı. Polise tepki gösteren ve Ak Parti aleyhine sloganlar atan partililer, olayın provokasyon olduğunu belirtip bunun hesabının mutlaka sorulmasını istedi. Bu sırada partilileri yatıştırmaya çalışan polis amirleri, olayın üstüne titizlikle durulduğunu, sorumluların yakalanması için çaba gösterildiğini belirterek partililerden dağılmalarını istedi.

Öte yandan Akdeniz Belediye Başkan Yardımcısı HDP li Yüksel Mutlu da iş merkezine geldi. Partililerden sakin olmalarını isteyen Mutlu, yetkililerden bilgi aldı.


BAKAN ÇELİK: LANETLİYORUM

Saldırıya hükümet kanadından ilk tepki ise Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ten eldi. Çelik, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Adana HDP Seyhan İlçe binası ve Mersin HDP binasına yapılan saldırıyı lanetliyorum. Yaralılara acil şifa diliyorum. Bir siyasi partiye yapılan saldırı tüm partilere ve demokrasiye yapılmış demektir. Bu saldırı HDP ye, tüm siyasi partilere ve seçim sürecine yapılmıştır. Lanetliyoruz bu saldırıyı. HDP teşkilatına geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

KILIÇDAROĞLU SALDIRILARI KINADI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP nin Adana ve Mersin deki binalarına yapılan saldırı ile ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, Mersin ve Adana da HDP binalarına yapılan saldırıları kınıyoruz ve yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Siyasiler olarak öncelikle bizler toplumda gerilim yaratacak açıklamalardan kaçınmalıyız. Hep birlikte bu saldırıların karşısında durmalıyız ifadelerine yer verdi.

BAŞBAKAN YARDIMCISI ARINÇ; PROVOKASYONDUR, BUNU LANETLİYORUM

Van da bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, HDP nin Adana ve Mersin İl binalarına yönelik yapılan saldırıya ilişkin, Bu bir provokasyondur. Çünkü bugün saat 17.00 da o illerde HDP Genel Başkanı nın konuşma yapacağı miting yapacağı biliniyor. O miting öncesinde birileri, kötü insanlar, yanlış iş yapanlar, ahlaksız insanlar bir provokasyon yapmışlar ki, tahrik etsinler millet birbirine girsin, ülkede kaos meydana gelsin istemişler dedi.

AHLAKSIZ İNSANLAR PROVOKASYON YAPMIŞLAR

Haber geldi. Halkların Demokratik Partisi nin (HDP) Adana ve Mersin deki il binalarına sanıyorum ki ses bombası olacak bir patlayıcı koymuşlar. Patlayıcı neticesinde birkaç kişi yaralanmış. Bu bir provokasyondur. Çünkü bugün saat 17.00 da o illerde HDP Genel Başkanının konuşma yapacağı miting yapacağı biliniyor. O miting öncesinde birileri, kötü, yanlış iş yapan, ahlaksız insanlar bir provokasyon yapmışlar ki tahrik etsinler, millet birbirine girsin, ülkede kaos meydana gelsin istemişler. Huzurlarınızda samimiyetle şunu söylemek istiyorum; Bu sabah, bu saatlerde HDP nin Adana ve Mersin il başkanlıklarına konulan bu patlayıcı bir provokasyondur. Bunu lanetliyorum. Bu çok yanlış vicdansızca bir iştir. Ülkeye yazıktır. HDP meşru legal bir partidir. Yol, yöntem, düşüncesi, herşeyi yanlış olabilir. Biz onunla mücadele ediyoruz. O bizim düşmanımız değil, rakibimizdir. Her ne kadar onlar bizi düşman gibi görse de biz onları düşman gibi göremeyiz. Onlar bizim siyasette rakiplerimizdir. Erkekçe mücadele ederiz. Fikirlerimizi söyleriz. İşimizi yaparız.

HAMİDO OLAYINI HATIRLATTI

12 Eylül öncesi Malatya da Belediye Başkanlığı görevindeyken adına gönderilen bir kargoyu açtığı sırada meydana gelen patlamada, Başkan Hamit Fendoğlu (Hamido) ile gelini ve 2 torunu hayatını kaybetmiş, sağ ve sol gruplar arasındaki çatışmalar alevlenmiş, toplumsal olaylar yaşanmıştı. 17 Nisan 1978 de, evinde meydana gelen patlamada yaşamını yitiren Fendoğlu na yönelik saldırıyı planlayanlar bugüne kadar belirlenemedi.


BAKAN ÇELİK: BİR TAKIM BULGULARA ULAŞTIK

Kültür ve Turizm Bakanı Adana Milletvekili Ömer Çelik, Adana Valiliği nde HDP ye yönelik saldırılarla ilgili açıklama yaptı. İlk değerlendirmede bazı bulgulara ulaştıklarını ancak bunların kesinleşmemesi nedeniyle açıklayamayacağını belirten Çelik, Valimiz, Jandarma Komutanımız, Emniyet Müdürümüz ve MİT Bölge Başkanımızla ilk değerlendirmemizi yaptık. Bir takım bulgulara ulaştık, ancak şu anda sizlerle bunu paylaşamam. Özel bir ekip oluşturduk, patlamanın kimler tarafından neden yapıldığını araştırıyor. Saldırının en dikkat çekici noktası ise Mersin ve Adana da eş zamanlı olmasıdır dedi.

Olayın ardından bazılarının elinde belge ve bilgi olmadan sorumsuzca açıklama yaptığına dikkat çeken Çelik şöyle konuştu:

Birilerini hedef gösterip açıklama yapmak doğru değildir. Yarın mahcup olabilirler. Biz bu saldırıyı sadece HDP ye değil tüm siyasi partilere, siyaset sistemine yapılmış kabul ediyoruz. Adana da 3 yaralımız var. Sağlık durumlarıyla yakından ilgileniyoruz. Başta HDP olmak üzere tüm siyasi partilere geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

BÜYÜK HASAR OLUŞTU

Adana da HDP Seyhan İlçe Örgütü binasında meydana gelen patlamanın etkisiyle duvarda yarım metre çapında delik oluştu, 4 odadaki eşyalar hasar gördü, cam ve çerçeveler kırıldı. Olay yeri ekiplerinin incelemesi ardından HDP Adana Milletvekili Adayı Vedat Özkan, gazetecileri patlamanın olduğu binaya aldı. Gazetecilerin görüntü almasını sağlayan Vedat Özkan, Halkı burada öldürmek istediler. En yoğun çalıştığımız saatlerde katletmek istediler. Bu oyuna gelmeyeceğiz. Barışta ısrar edeceğiz. Bu olayı kınıyor, lanetliyoruz. En kısa sürede aydınlatılmasını istiyoruz. Patlamanın türünü bilmiyoruz ama zaman ayarlı bomba olabilir diye konuştu. 

Belediye görevlileri de, patlamanın ardından caddeye saçılan parçaları ve cam kırıklarını temizledi. Patlamadan 1 hafta önce HDP binasının dış duvarında kaplama işlemi yapıldığı, bu sayede patlamanın şiddetinin ve duvar parçalarının düşerek kaldırımda yürüyenlere zararının azaldığı ifade edildi.

HDP MERSİN İL BAŞKANI: BOMBA PARÇA TESİRLİ

HDP Mersin İl Başkanı Selman Günbat da bombalı saldırı ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Çiçek bilinmeyen biri tarafından dün akşam saatlerine doğru getirilip bırakılmış. Kimin getirdiği konusunda henüz bilgi yok. Bomba kesinlikle ses bombası değil, parça tesirli zaman ayarlı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü her tarafa bilyeler ve metal parçaları saçılmış durumdadır. Parça tesirli güçlendirilmiş bir bomba. Duvarı delip, bulunduğu beton zeminde de çukur oluşturmuş. Normalde o saatlerde topluca kahvaltı yapardık. Ancak bu gün mitingimiz olduğu için erken çıktık. Normal zaman da patlama olmuş olsaydı orada yaklaşık 15-20 kişi olurdu. Yaptığımız incelemede parti binasının girişindeki kameranın da çalışmadığını tespit ettik. Bu da son derece ciddi bir kuşku yaratıyor. İş hanında bulunan iş yerlerindeki tüm kameralar çalışırken, parti binamızın girişindeki kameranın devre dışı bırakılması son derece ciddidir.

CHP ADAYI SAĞLAR: SORUMLUSU HÜKÜMET

HDP li Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk ile CHP Milletvekili adayı Fikri Sağlar olay yerine gelerek binada inceleme yaptı. Akdeniz Belediye Başkanı Türk, Patlama nedeni ile tahribatlar olmuş. Camlar kırılmış, can kaybı olmadığına çok seviniyoruz dedi. CHP li Sağlar ise, Profesyonelce olduğu açıktır. Bunun sorumlusu da bugün ki hükümettir. Sorumluları bulunmadığı takdirde failleri kendileri olarak kalacaktır diye konuştu.

İLÇE BAŞKANLIĞINDAKİ BOŞ ÇIKTI

Öte yandan HDP nin merkez Toroslar İlçe Başkanlığı na da dün öğleden sonra bir çiçek gönderildiği ortaya çıktı. HDP nin 2 inci sıra adayı Çilem Öz adına gönderilen ve parti binası içinde alınan çiçek, bomba uzmanlarınca incelendi, ancak suç unsuru bulunamadı.EN ÇOK OKUNANLAR

Kaybolan kız ağacın altında uyurken bulundu

1 Kaybolan kız ağacın altında uyurken bulundu

Kafa kafaya çarpışan iki otomobildeki 4 kişi yaralandı

2 Kafa kafaya çarpışan iki otomobildeki 4 kişi yaralandı

Muğla'da otomobil su kanalına devrildi; 5 yaralı

3 Muğla'da otomobil su kanalına devrildi; 5 yaralı