Bandırma Müze Gemisi ziyaretçi akınına uğradı

Bandırma Vapuru nun bire bir kopyası olan Bandırma Müze Gemisi , 19 Mayıs Atatürk ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı nda ziyaretçi akına uğradı. Müzeyi gezmek isteyenler uzun kuyruk oluşturdu.

Bandırma Müze Gemisi ziyaretçi akınına uğradı

Samsun da 19 Mayıs Atatürk ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nda il içinden ve il dışından gelen çok sayıda kişi, Bandırma Müze Gemisi ni ziyaret etti. Vatandaşlar Bandırma Müze Gemisi ni ziyaret etmek için birbiriyle yarıştı. Müzeye girmek isteyen vatandaşlar girişte uzun kuyruk oluşturdu. Ziyaretçiler Bandırma Müze Gemisi içinde yer alan Mustafa Kemal Atatürk ün eşyaları ve fotoğrafları önünde bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Öte yandan Samsun a gelen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da Bandırma Müze Gemisi ni ziyaret etti. Feyzioğlu cep telefonunun kamerasıyla müzede sergilenen eserlerlerin fotoğrafını çekti. 19 Mayıs da geleneksel olarak hep Samsun da olduğunu belirterek, Bandırma Vapuru nun içinde olmak bizi adeta o günlere götürüyor. Benim için şöyle bir özelilği var. O gün Mustafa Kemal ile birlikte Samsun a çıkanlardan biri de Doktor Behçet Feyzioğlu. Sanki onunla ve Mustafa Kemal le aynı gemide gibiyiz. Müthiş bir duygu bizim için diye konuştu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün 18 silah arkadaşıyla birlikte 19 Mayıs 1919 da İstanbul dan Samsun a geldiği ve kurtuluş mücadelesinin en büyük tanığı olan Bandırma Vapuru nun bire bir kopyası olarak 2003 yılında yapılan Bandırma Vapuru 2005 yılından bu yana müze gemi olarak hizmet veriyor. 35 bin metrekarelik Milli Mücadele Açık Hava Müzesi nin içinde yer alan Bandırma Müze Gemisi nde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün kişisel eşyasının da yer aldığı 189 eser sergileniyor. Müzede Atatürk e ait 60 fotoğraf, 1870 li yıllarda yapılmış duvar saati, telefon, cetvel pergel, yangın tüpü, masa ve sandalyeler teşhir ediliyor. Atatürk ün beylik tabancası, kendi el yazısının yer aldığı metinler ve kıyafetleri de müzede yer alan eserler arasında bulunuyor. Geminin kamara bölümünde Atatürk ün Dolmabahçe Sarayı ndaki yatak odasının bire bir kopyası de yer alıyor. Ayrıca müzenin kamara bölümünde Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri de büyük ilgi görüyor. Heykellerin bulunduğu odada yer alan tarihi saat Atatürk ün Samsun a çıktığı an olan saat 08.00 i gösteriyor.

Milli Mücadele Açık Hava Müze alanında ise Milli Mücadele Anıtı nın yanında Atatürk ve 18 silah arkadaşını temsil eden 19 bayrak ve 19 meşale yer alıyor. Kurtuluş Savaşı nı anlatan 68 metrelik 300 parçadan oluşan seramik rölyefin bulunduğu alanda ayrıca Çanakkale Savaşı nı da anlatan bir rölyef daha bulunuyor. Müzede ayrıca Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarında şehit olmuş bin 200 Samsunlu askerin adlarının bulunduğu bir bölüm de var. Türk Yıldızları na ait 1972 yapımı F5 uçağı Türkiye de sadece Samsun daki bu müzede sergileniyor. Ayrıca alanda Kurtuluş Savaşı nda kullanılan iki top, Çanakkale Savaşı nda kullanılan 4 mayın da sergileniyor. Bandırma Müze Gemisi ni yılda ortalama 600 bin kişi ziyaret ediyor.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da genç kız önce dolandırıldı, sonra tacize uğradı

1 Samsun'da genç kız önce dolandırıldı, sonra tacize uğradı

Samsun'da inşaattan düşen 22 yaşındaki işçi hayatını kaybetti

2 Samsun'da inşaattan düşen 22 yaşındaki işçi hayatını kaybetti

Samsun'da pompalı tüfekle intihar

3 Samsun'da pompalı tüfekle intihar

Afrin'e Türk bayrağı dikildi

4 Afrin'e Türk bayrağı dikildi

Samsun'da silahlı saldırı! 4 kişiye hapis

5 Samsun'da silahlı saldırı! 4 kişiye hapis

Çarşamba Havalimanı'nda 'ahlaksız denetim' iddiası

6 Çarşamba Havalimanı'nda 'ahlaksız denetim' iddiası

Samsun'da feci kaza! 1 yaralı

7 Samsun'da feci kaza! 1 yaralı

Samsun'da köpek barınaklarını kundakladılar

8 Samsun'da köpek barınaklarını kundakladılar

Samsun'da kafatası çatlayan bebek, yaşam savaşı veriyor

9 Samsun'da kafatası çatlayan bebek, yaşam savaşı veriyor

23 yaşındaki genç uyuşturucudan hayatını kaybetti

10 23 yaşındaki genç uyuşturucudan hayatını kaybetti